پایگاه خبری باشگاه خبرنگاران | yjc.ir

کد خبر: ۴۱۷۴۱۸۷
تعداد نظرات: ۱۳۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۹
عمر بن سعد ملعون، پس از شهادت امام حسین(ع) و یاران بزرگوارش دستور داد جسدهای پلید لشکریانش را دفن کنند؛ اما پیکرهای پاک، مطهر، بی­سر، برهنه و چاک چاک امام(ع) و یاران باوفایش بر زمین بماند.
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، عمر بن سعد ملعون، پس از شهادت  امام حسین(ع) و یاران بزرگوارش دستور داد جسدهای پلید لشکریانش را دفن کنند؛ اما پیکرهای پاک، مطهر، بی­سر، برهنه و چاک چاک امام(ع) و یاران باوفایش بر زمین بماند. اما مدتی نگذشت که اجساد بی­سر و مطهر شهدا با حضور امام سجاد(ع) و با کمک مردم بنی­اسد شناسایی و به خاک سپرده شدند.

متأسفانه در منابع کهن اسلامی، در روز و چگونگی دفن آن حضرت(ع) و دیگر شهدای کربلا، میان مورخان اختلافاتی وجود دارد؛ در این مقاله سعی شده قولی که از نظر تاریخی و کلامی با انگارهایی شیعی سازگارتر است انتخاب، و بدان پرداخته شود.
 
روز دفن شهدا

مورخان در مورد روزی که اجساد مطهر شهدا دفن شده­ اند اختلاف نظر دارند عده ­ای روز یازدهم[1] و برخی دیگر هم روز سیزدهم محرم[2] را زمان دفن شهدای کربلا بیان کرده­اند. علما و مورخان اهل سنت، بالاتفاق بر این باورند که مراسم تدفین امام حسین(ع) و یارانش در روز یازدهم محرم سال شصت و یک هجری صورت گرفته است.[3]

 سرشناس­ترین مورخان شیعه نیز با اهل سنت، در این که روز یازدهم محرم زمان دفن شهدای کربلا توسط طایفه بنی­اسد است، موافقند. شیخ مفید در ارشاد و سید بن طاوس در لهوف و ابن شهر آشوب در المناقب از جمله بزرگانی هستند که این نظر را تأیید کرده­اند. از جمع روایات نقل شده در این کتب، چنین برمی­آید که دفن شهدا در همان روزی انجام گرفته که عمر بن سعد از کربلا خارج شد؛ یعنی روز یازدهم. در این صورت دفن شهدا در عصر آن روز صورت پذیرفته است؛ چرا که بنابر نقل تاریخ عمر بن سعد بعد از ظهر روز یازدهم راهی کوفه شده بود.[4]
 
دفن شهدا

بنا بر برخی اقوال، پس از رفتن ابن­سعد و یارانش، جماعتی از بنی­اسد که در نزدیکی کربلا منزل داشتند به صحنه کربلا وارد شدند و چون آن بدنهای پاک و مقدس را به آن وضع دیدند دانستند که این بدنها، اجساد مطهر حسین(ع) و یاران اوست، پس صدا به شیون و زاری بلند کردند و در شب موقعی که ایمن از دشمن بودند بر امام حسین(ع) و یارانش نماز گذاردند و آنها را دفن نمودند.

امام(ع) را در موضع فعلی آن و علی اصغر را پایین پای آن حضرت(ع) دفن کردند، قبری هم برای اهل بیت امام(ع) حفر نمودند و قبری نیز برای یاران امام(ع) در پایین پای حضرت(ع) در نظر گرفتند و آنان را در آنجا به خاک سپردند. بدن مبارک عباس(ع) را نیز در همان قبری که فعلاً قبر او شناخته می­شود و در همان جایی که به شهادت رسیده بود دفن نمودند.[5]

اما بر پایه نقلی دیگر، «دفن شهدا برای بنی­اسد امکان پذیر نبود، زیرا آنان اهل روستاهایی بودند که در میدان نبرد شرکت نداشتند و بدون راهنمایی کسی که از همه آن شهیدان شناخت کامل داشته باشد قادر به شناسایی و دفن آنان نبودند به ویژه آن که سرهای شهدا را بریده بودند از این­رو دفن دقیق و همراه با شناخت شهدا بدون وجود راهنمایی آگاه، امکان پذیر نبود و از سوی دیگر با توجه به این باور که کار دفن امام(ع) را کسی جز امام(ع) نمی­تواند بر عهده بگیرد ناگزیر ما را به این مطلب می­رساند که این راهنما باید امام سجاد(ع) بوده باشد. اما این حضور باید به صورت خارق­العاده بوده باشد، چرا که ایشان در آن زمان در بند اسارت دشمنان به سر می­برد.

با توجه به این گفته، برخی دیگر از مصادر شیعی چنین بیان داشته­اند که:    بنی­اسد در دفن شهدای کربلا، متحیر و سرگردان بودند، چرا که کوفیان بین سرها و بدنهای شهدا جدایی انداخته بودند و بدنها قابل شناسایی نبودند. در این هنگام امام سجاد(ع) به کربلا تشریف آوردند و آنان را در این امر یاری کردند. ایشان با یاری مردان بنی­اسد نخست پیکر مطهر پدر بزرگوارشان را پیدا کردند و پس از گریه زاری فراوان، آن را روی قطعه حصیری ­گذاشتند و به آرامگاه فعلی­اش آوردند؛ سپس اندکی از خاک محل دفن را کنار زدند قبری ساخته و پرداخته ظاهر شد. سپس امام زین­العابدین(ع)، دستها را زیر بدن مبارک امام حسین(ع) قرار دادند و فرمودند: «بسم الله و فی سبیل الله و علی ملة رسول الله صدق الله و رسوله ما شاء الله،و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم.»

آن گاه به تنهایی، بدن مطهر را در داخل قبر گذاشت؛ ایشان در حالی که دیگران را از کمک در تدفین امام(ع)، باز می­داشت فرمودند: «با من کسانی هستند که مرا یاری دهند.» وقتی حضرت(ع) بدن را در قبر نهاد صورت مبارکش را بر گلوی بریده ابی عبدالله الحسین(ع) نهاد و در حالی که اشک بر گونه­هایش جاری فرمود: «طوبی لأرض تضمنت جسدک الطاهر فان الدنیا بعدک مظلمه و الآخره بنورک مشرقه و اما اللیل فمسهد و الحزن فسرمد او یختار الله لاهل بیت دارک التی انت بها مقیم و علیک منی السلام یابن رسول الله و برکاته؛ چه مبارک است زمینی که بدن مطهر تو را در برگرفته است؛ دنیا بعد از تو تاریک است و آخرت با نور جمال تو روشن و نورانی.

 بعد از تو شبهای­مان سخت و حزنهایمان طولانی است؛ تا آن زمان که خداوند سر منزلی را که تو مقیم آن شده­ای برای اهل بیت(ع) و خاندانت اختیار کند ای زاده رسول خدا(ص) سلام و رحمت خدا و برکات او بر تو باد.» آنگاه قبر را پوشانید و با انگشت مبارک روی قبر امام(ع) نوشتند: «هذا قبر الحسین بن علی بن ابیطالب(ع) الذی قتلوه عطشانا غریبا.» سپس  برادر گرامی­اش -علی اکبر(ع)- را در پایین پای امام(ع) دفن کردند و بقیه هاشمیین و اصحاب را در قبر دیگر در زیر پای امام حسین(ع) دفن نمودند. سپس امام(ع) به همراه بنی­اسد به نهر علقمه رفتند؛ در آنجا با مشاهده پیکر پاک عمویش -عباس(ع)،- خود را بر روی بدن ابوالفضل(ع) افکند و گلوی مبارکش را بوسید.

امام(ع) در حالی که به شدت می­گریست، ­فرمود: «علی الدنیا بعدک العفا یا قمر بنی­هاشم و علیک منی السلام من شهید محتسب و رحمة الله و برکاته؛ بعد از تو ای قمر بنی­هاشم خاک بر سر این دنیا؛ و سلام من به تو و رحمت و برکات الهی بر تو باد.» آنگاه برایش قبری حفر کرد و همانند پدر شهیدش به تنهایی او را درون قبر گذاشت و به بنی­اسد فرمود: «کسی با من هست که کمکم می­کند» سپس بدن شریف عباس(ع) را دفن کردند.»[6]

این گزارش به وسیله روایتی که از امام رضا(ع) نقل شده نیز تأیید می­شود. راوی می­گوید: «من نزد امام رضا(ع) بودم که علی بن ابی­حمزه، ابن­سراج و ابن­مکاری بر حضرت(ع) وارد شدند. علی پس از گفتگو با حضرت(ع) درباره امامت ایشان، گفت: "از پدران شما برای ما روایت کرده­اند که کار امام(ع) را کسی جز امامی مانند خودش بر عهده نمی­گیرد.[پس چگونه است که پس از شهادت پدر بزرگوارتان امام موسی کاظم(ع) شما حضور نداشتید و متقبّل امر کفن و دفن ایشان نشدید]" امام(ع) فرمود: "بگو ببینیم حسین بن علی(ع) امام بود یا غیر امام؟" گفت: "امام(ع) بود". فرمود: "چه کسی عهده­دار کارش بود." گفت: "علی بن الحسین(ع)" فرمود: "علی بن الحسین(ع) کجا بود." گفت: "در کوفه در زندان ابن­زیاد." امام(ع) فرمود: "چگونه در حالی که زندانی بود عهده­دار کار پدرش گردید." گفت: "دور از چشم آنان رفت و پدرش را کفن و دفن نمود و بازگشت." امام(ع) فرمود: "آن کسی که به علی بن الحسین(ع) امکان داد به کربلا برود و کار پدرش را بر عهده بگیرد به صاحب این امر نیز امکان می­دهد که به بغداد برود و کار پدرش را عهده­دار گردد."»[7]

آنچه که در این روایت به صراحت بدان اشاره شده است خارق­العاده بودن حضور امام سجاد(ع) در کربلا و همراهی با بنی­اسد در تدفین شهدای کربلا است.

همچنین نقل شده است که به هنگام دفن شهدای کربلا اقوام و خویشاوندان و به نقلی مادر حر بن یزید ریاحی، جنازه او را به محلی که اکنون به آرامگاه حر بن یزید ریاحی معروف است بردند و در آنجا دفن نمودند.[8]

همچنین نقل است طایفه بنی­اسد راضی نشدند که پسر عم خویش - حبیب بن مظاهر - با دیگر یاران امام(ع) دفن شود از این­رو او را در جایی جدا از دیگران و در محلی در بالا سر امام(ع) که امروز به قبر حبیب شناخته شده است دفن کردند.[9]

محل دفن سر مطهر امام حسین(ع)

در این مورد چند قول وجود دارد:

قول اول: حضرت سجاد(ع) سر مبارک را به کربلا بازگردانیده و به بدن سید الشهدا(ع) ملحق نمود. علامه مجلسی در بحارالانوار و بسیاری دیگر این موضوع را تاکید می‌کنند.

قول دوم: نجف اشرف در کنار مرقد امیر المؤمنین(ع).

قول سوم: حومه کوفه.

قول چهارم: بقیع.

قول پنجم: محل فعلی مقام رأس الحسین(ع) در مسجد اموی دمشق.

قول ششم: در مصر دفن شده است.

در میان این اقوال، به فرموده امامان معصوم علیهم السلام، قول اول صحیح است. سید بن طاووس در لهوف(ج 2، ص 112) و شیخ طوسی نیز با همین نظر موافقند.

در مورد زمان ملحق شدن سر به بدن، به گفته علامه مجلسی، امام سجاد(ع) در روز اربعین اول یعنی بیستم ماه صفر سال 61، با سایر اهل بیت(ع) از شام وارد کربلا شده و سر امام حسین (ع) را به بدن ایشان ملحق کرده است.

نخستین زائر کربلا

جابر بن عبدالله انصاری نخستین کسی بود که سنت زیارت اربعین امام حسین(ع) را پایه‌گذاری کرد. وقتی خبر شهادت امام حسین(ع) و یاران بزرگوارش به مدینه رسید، جابر که از دو چشم نابینا بود مدینه را به قصد زیارت کربلا ترک کرد.

در این سفر شخصیتی دانشمند و مفسری بزرگ به نام «سَعدبن جُناده» همراه جابر بود.

پس از وارد شدن به کربلا در رود فُرات غسل کردند و به کنار مرقد مطهر امام حسین(ع) رفتند و آن حضرت را با زیارتی به نام زیارت اربعین زیارت کردند.

منابع:
 
[1]-البلاذری، احمد بن یحیی؛ انساب الاشراف، تحقیق محمد باقر محمودی، بیروت، دارالتعارف، چاپ اول، 1977، ج3، ص205؛ الطبری، محمد بن جریر؛ تاریخ الأمم و الملوک(تاریخ الطبری)، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، بیروت، دارالتراث، چاپ دوم، 1967،ج5، ص455؛ المسعودی، علی بن الحسین؛ مروج الذهب و معادن الجوهر، تحقیق اسعد داغر، قم، دارالهجره، چاپ دوم، 1409، ج3، ص63 و ابن­شهرآشوب؛ مناقب آل­ابیطالب، قم، علامه، 1379ق، ج4، ص112.

[2]-المقرم، عبد الرزاق الموسوی ؛ مقتل الحسین(ع)، بیروت، دارالکتاب الاسلامیه، چاپ پنجم، ص1979، ص319.

[3]-البلاذری، پیشین، ص205؛ الطبری، پیشین، ص455؛ المسعودی، پیشین، ص63 و ابن­اثیر، علی بن ابی­الکرم؛ الکامل فی التاریخ، بیروت، دارصادر-داربیروت، 1965،ج4، ص80.

[4]-سید بن طاوس؛ الملهوف علی قتلی الطفوف، جمع آوری عبدالزهرا عثمان محمد، قم، المعد، چاپ اول، 1988، ص107.

[5]-شیخ مفید؛ الارشاد، قم، کنگره شیخ مفید، ص1413، ج2، ص114و طبرسی؛ اعلام الوری بأعلام الهدی، تهران، اسلامیه، چاپ سوم، 1390ق، ج1، ص417.

[6]-المقرم، پیشین، صص319-321.

[7]-کشی، محمد بن عمر؛ رجال الکشی، مشهد، دانشگاه مشهد، 1348ش، صص463-464 و مجلسی، محمد باقر؛ بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار(ع)، تهران، اسلامیه، بی­تا،ج45، ص169.

[8]-الامین، محسن؛ اعیان الشیعه؛ تحقیق حسن الامین، بیروت، دارالتعارف، بی­تا،ج1، ص613 و المقرم، پیشین، صص321.

[9]- الامین، پیشین، ص613.
نظرات بینندگان
در حال بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۳۲
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
4
203
فدای لب تشنه ات یا حســـــــــــــین
الهم رزقنا شفاعت الحسین یوم الورود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
1
117
جان ها فدای تو ای حسین و یاران باوفایت
حسین
|
Netherlands
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
1
97
ای حسین به قربان سرت
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
2
98
السلام علی حسین و علی عباس الحسین
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
72
ممنونازنگارش مطالب فوق يا حسين سلام برشماوخاندان شما وياران با وفايتان
عبدالرضا
|
-
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
2
60
خون سرخ حسین ندای قرآن دهد، درس آزادگی به هر مسلمان دهد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
4
63
جانم فدای امام حسین و یاران باوفایش.
اسماعل اسلامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
60
السلام علیک یا ابا عبداالله
این سوال امروز به ذهن من رسید از چند نفر پرسیدم جواب درست ندادن
ولی ممنون از این مطلب تون
التماس دعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
2
65
زیارتش نصسب همه کنه
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
1
57
السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
4
56
برای خودم و امثال خودم متاسفم که یه همچین رهبران فداکاری داریم ولی ذره ای درس نمی گیریم.
خدا به حق امام حسین عاقبت همه مون رو بخیر کنه ...
ممنون از مطلب زیبا و تامل برانگیزتون
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
2
58
سرم‏ ‏بفدایت‏ ‏یاحسین
عاشق حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
52
االسلام علی الحسین
اسیر دنیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
52
سلام بر حسین
امام حسین شرمنده ایم
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
51
نوکرشم
امیررضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
53
فدای گلوی بریده ات حبیبی یا حسین ای ولی خدا، سلام بر تو و اهل بیتت وسلام بر یارانت و شیعیانت، و لعنت خدا بر دشمنانت الی یوم القیامت
زینب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
40
خدا خیرتون بده
عطی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
1
33
سلام
جالب بود
ایشاله روز کارزار شاعتمون رو بکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
1
42
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)
داود
|
United States
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
36
الهم الرزقنا شفاعت الحسین یوم القیامه
شمیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
27
خیلی کامل بود
عالی وپرمحتوا
ممنون
محمد مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
1
32
عالی بود .واقعا از شما بابت این مقاله متشکرم اطلاعات خوب و کمتر شنیده شده ای داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
1
29
یا ابا عبدالله
هاديلو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
8
47
خدا لعنت كند عمر و ابوبكر و عثمان را كه ما هر چه مي كشيم بخاطر آنهاست.
پاسخ ها
جواد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۹
آخ گفتی دلم می خواست همین را بنویسم ولی تو پیش قدم شدی خداوند عز وجل از ثواب لعنتت بر ما هم دهد.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
3
36
عشق را فقط گويم در يك كلام ابوالفضل وحسين (ع)والسلام
رادمهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
2
31
آنچه بیشتر غم انگیز و باعث تاسف است این است که مردمی که تیغ بر آل الله کشیدند تا ابد نداستند که نداستند!!! امیدواریم که ما شیعۀ با بصیرت اباعبدالله الحسین(ع) باشیم
رها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
22
لعنت بر دشمنان حسین‏(ع‏)‏
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
13
جانم فدای امام
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
2
15
درود بر شهیدان
حیدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
18
یا حسین (ع) قربان لب تشنه ات، قربان سر بریده ات، قربان تن چاک چاکت .......... به کدامین گناه تو را کشتند؟!
جزییات دفن سر امام حسین
|
United States
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
2
7
با سلام
ممنونم از اطلاعات شما اما
درباره دفن سر امام حسین (ع) میتونید به این سایت هم سری بزنید همراه با فیلم می باشد
http://www.youtube.com/watch?v=Qy1K2UvuqH8
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
14
خدایا شکر که امامانی چون ائمه اطهار داریم که می تونیم بی دغدغه براشون اشک بریزیم
السلام علیک یا ابا عبدا...
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
12
همه ی کسم فدای تار موی حسین
درستکار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
11
این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست.
یوسف دیوسالار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
10
قیام امام حسین تا ابد برای آزادگان جهان درس بزرگ وعبرت آموز است .هیهات من الذله
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
14
سلام برحسین و اصحاب حسین
اشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
14
السلام علیک یا ابا عبدالله به قربان لبان تشنه ات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
11
سلام برحسین ویاران باوفا
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
8
ممنون بابت اطلاعاتتون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
8
اشكمو درآوردين
فاطمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
12
صلی الله علیک یا ابا عبد الله
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
13
یا ثارالله
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
2
11
سلام بر امام حسین (ع) و یاران با وفای آن حضرت. ممنون ار مطالب ارزشمندی که گذاشتین.
جمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
14
سلام
فدای امام حسین و یاران با وفای ایشان
ناشناس
|
-
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
13
سلام برحسین وبر اهل بیت پاک او
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
10
جانم فدای حسین و یارانش
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
8
مطالبتون واقعا جذاب بود فدای نامت یا حسین (ع)
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
6
مطالبتون واقعا جذاب بود فدای نامت یا حسین (ع)
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
8
سلام بر نازدانه حسین علی اصغر (ع)
محسن فلاح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
9
جوونیم به فدات یا ابی عبداله
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
10
منتظران مهدی به هوش باشید
منتظران حسین با حسین چنین کاری کردند
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
6
یا حسین مظلوم (ع)
گدای حضرت زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
9
زینب جان شرمنده که بهای حسینی شدن ما بی حسین شدن تو بود.
و از آن شرمنده تر که تو بی حسین شدی و ما حسینی نشدیم!
غ ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
8
سلام بر امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان.و سلام بر امام سجاد(ع)
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
8
سلام بر آن کسی که فرشتگان آسمان بر او گریستند . اللهم ارزقنا شفاعه الحسین یوم الورود
مهتاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
8
فدای سر بریده ات یا حسین
غلامرضاخوشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
4
جانم به فدایت یا حسین
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
5
خدا قسمت همه کنه یک بار رفتم یه عمر باید دیوانه باشم
حبیبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
4
فدای لب تشته ات یا اباعبدالله التماس دعا ممنون از این جواب سوال مرا نیز دادید.
میثاق
|
Germany
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
5
سلام . اگر در این روزگار باز امام حسین زنده می شد و قیام می کرد چقدر از ما در لشکر امام حسین بودیم و چقدر در لشکر عمر ابن سعد؟
lمرضيه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
4
زينب جان! شرمنده ايم كه بهاي حسيني شدن ما بي حسين شدن تو بود...و شرمنده تر آنكه تو بي حسين شدي و ما حسيني نشديم..
فرزانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
3
فدای لب تشنه ات یاحسین
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
3
جانم فدایت ای حسین جان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
1
5
فدایت شوم یا حسین (ع)
محمد
|
Oman
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
4
سلام برآن امامی که تمام تجلی خداست التماس دعا
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
5
ممنونم
با عرض تسلیت خدمت اقا امام زمان
آقا سرت سلامت
فرزانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
0
6
عالی بود بسیارمطالب خواندنی بود.
اللهم ارزقنا شفاعه الحسین یوم الورود.
الهی آمین.
mahdi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۹
0
5
چرا قبر امام حسين (ع)6 گوشه است؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
بخاطر وجود قبر عزیزش علی اکبر که پایین قبر امام (ع)قرارگرفته.
محبوبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۹
0
6
السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین
تنهاچیزی که دارم بگم اینه که حسین جان شرمندتیم
ازاینکه فیلم روگذاشتید ممنون من فیلم مختارروندیدم وخیلی دوست داشتم. صحنه های کربلاشوببینم.واقعاممنون
جواد سبزی
|
Romania
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
0
7
سلام بر حسین
رسول مختاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۲
0
17
اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ‏
(السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا خِيَرَةَ اللَّهِ وَ ابْنَ خِيَرَتِهِ) السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ ابْنَ سَيِّدِ الْوَصِيِّينَ‏ ، السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ فَاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ‏ ، السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ثَارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثَارِهِ وَ الْوِتْرَ الْمَوْتُورَ ؛ السَّلاَمُ عَلَيْكَ وَ عَلَى الْأَرْوَاحِ الَّتِي حَلَّتْ بِفِنَائِكَ عَلَيْكُمْ مِنِّي جَمِيعاً سَلاَمُ اللَّهِ أَبَداً مَا بَقِيتُ وَ بَقِيَ اللَّيْلُ وَ النَّهَارُ
التماس دعا از همه ی عزیزان
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۸
0
6
اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ‏
یاحسین جانم فدای تو
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۶
0
4
جانم فدایت یا حسین
محمدامانی
|
Germany
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۴
0
5
سلام برارباب تشنه لب...السلام علیک بااباعبدالله
غریب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۱
1
3
هرکی این متنو میخونه مدیونه منو دعانکه.... الهم الرزقنی توفیق زیارت امام حسین
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
0
3
باابی انت و امی
پدر و مادرم بفدایت یا حسین
زیارت عاشورا
حتی وقتی مینویسیم عشق و ارزو کربلاست اشک خودش چه عاشقانه سرازیر میشه.
یا حسین
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
0
3
جان فدای حسین (ع)
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
0
3
السلام علیک یا ابا عبدالله السلام علیک یابن رسول الله السلام علیک یا ذبیح البالقفا فی کربلا ---------حال تازه به معنای واقعی این جمله رسیده ایم:((ان الحسین مصباح الهدی وسفینه النجاه))
فرزین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۶
0
4
به امد دیدار در روز رجعت یااباعبدالله
ایلیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۷
0
3
یاحسین شهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
0
4
قربون او زخم های بدنت یا حسین
ahmadi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
0
5
یا امام حسین بطلب بیام پابوست
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
0
4
خیلی سپاس گزاریم التماس دغا داریم
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
0
5
خوشا به سعادت آنهایی که در رکاب امام حسین بودند
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
0
5
جانم به فدایت یا امام حسین
آرزو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
0
5
ارباب همه ی عالم حسینه .
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
0
4
خداوند به مامعرفت حسینی وشجاعت عباس عنایت بفرماید وخاندان یزد را تاروز قیامت لعنت بفرماید
ايرج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
0
4
شب عاشوراست. منو بفكر واداشتيد.سپاس
mahdi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
0
5
یاامام حسین قسم به پلوی شکسته مادرت شفای همه مریضان راهرچه سریعتربده وشفاعت ماراپیش خدابکن ورفع مشکل ازهمه بکن درآخرگوشه چشمی هم به مانگاه کن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
0
4
یا حسین جانم فدایت
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
0
5
لعنت بر یزید
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
0
6
سلام بر حسین
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
0
3
سلام عالی بود.من خیلی سوال توذهنم بود جواب خیلی هاشو گرفتم.واقعاممنونم.السلام علیک یااباعبدالله .......
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
0
4
نمیدونم چی بنویسم...فقط بگم دوست دارم اقاخیلی بیشتر از خیلی.شبه اول قبرو اون دنیا همرو کمکو شفاعت کن منم همینتور.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۴
0
4
جوونیم فدایت یا ابا عبدالله الحسین
اشفعی لنا عندالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
0
5
فقط خاک زیر پای امام حسینم.اگه لیاقت داشته باشم
خلیج همیشه پارس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
0
3
سلام. بر سالار شهیدان.التماس دعا دوستداران اباعبدا لله
زینب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۵
0
5
لبیک یاحسین
سپهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
0
5
سلام بر سرهای بر نیزه رفته
سلام بر بدنهای پاره پاره
سلام بر لبهای از تشنگی خشکیده

لعنت بر دشمنان حسین (ع)
سپهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
0
5
سلام بر سرهای بر نیزه رفته
سلام بر بدنهای پاره پاره
سلام بر لبهای از تشنگی خشکیده

لعنت بر دشمنان حسین (ع)
سپهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
0
6
سلام بر سرهای بر نیزه رفته
سلام بر بدنهای پاره پاره
سلام بر لبهای از تشنگی خشکیده

لعنت بر دشمنان حسین (ع)
جوادمحبت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۴
0
6
لعنت بر ابوبکر و عمر و عثمان و معاویه و یزید و شمر و عمرسعد و خولی و سنان و ....
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
0
5
عالی بود،بسیار متشکرم،اجر شما با اباعبدالله الحسین علیه السلام.
اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ،السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ‏،
(السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا خِيَرَةَ اللَّهِ وَ ابْنَ خِيَرَتِهِ) السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ ابْنَ سَيِّدِ الْوَصِيِّينَ‏ ، السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ فَاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ‏ ، السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا ثَارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثَارِهِ وَ الْوِتْرَ الْمَوْتُورَ ؛ السَّلاَمُ عَلَيْكَ وَ عَلَى الْأَرْوَاحِ الَّتِي حَلَّتْ بِفِنَائِكَ عَلَيْكُمْ مِنِّي جَمِيعاً سَلاَمُ اللَّهِ أَبَداً مَا بَقِيتُ وَ بَقِيَ اللَّيْلُ وَ النَّهَارُ...
اللهم ارزقنا شفاعه الحسین یوم الورود.
التماس دعا
بابای کیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
0
5
سلام برتو ای عزیز زهرا ص اربعین تو بزرگترین گردهمایی صلح آمیز جهان شده است وباعث افتخارشیعیان جهان است
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۶
0
5
سلام بر شهید تشنه لب کربلا و یاران بی مثالش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۵
0
4
انت فی قلبی حسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۰
0
4
اجرکلا یا حسین به امید روزیی که یوسف زهرا ظهور کنن انتقام خونشون را بگیرن برا ظهورش دعا کنید
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۳
0
4
سلام برحسین و یاران باوفایش
مريم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
0
5
يا سيد الشهدا روحي فداك
محمد
|
United States
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
0
1
از آن خوشم که شدم نوکر سرای حسین قوربانت نوکریتو میکنم آقا
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
0
1
اجرتون با سیدالشهدا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۵
0
1
طبق تحقیق اینجانب بهترین نظر ها نظر اول که میگوید در کنار جسد مطهر دفن شده و نظر دیگر که کنار امیر المومنین دفن شده صحیح است ولی نظر صحیح و درست آن است که کنار جسد مطهر دفن شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
0
1
جانم به فدایت ای حسین جان
بهزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
0
1
لعنت بر یزیدیان و داعش
آوا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
0
2
لبیک یا حسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
0
2
جان ناقابلم فدای حسین ع
طیبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
0
2
سلام برحسین غریب ممنون ازاطلاعاتتون اجرتون بااقا
سیدبهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
0
2
السلام علی من دفنه اهل القری
محمدرضا عاشق حسین ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
0
2
سلام ودرود خدا برحسین وشهدای کربلا وتمام ازادگان ومظلومین . .. لعنت خدابرقاتلین بیرحم وبی انصاف کثیف سالار کربلا ویارانش ... لعنت ونفرین خدا بریزید عمرسعد ابن مرجانه ابن زیاد شمر وخاندان کثیف وبیرحمشان... خدابه فریاد دل زینب واسرا برسد که چه دوران سختی گذراندند
نورزاد روستای سمنگان صحنه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
0
3
حسین جان کاش می توانستم روز کربلا در کنار شما بودم و تا جان در بدن داشتم در کنار شما و برای شما و دین محمد(ص) میجنگیدم سر شمر و ابن زیاد را پاره پاره می کردم افسوس حالا که من در زمان شما نبودم چاره چیست بجز حسرت ؟ درد و ناله چه کنم درود خدا بر منغم کربلا امیر مختار ثقفی که مرهم درد شعیه شد سلام به روح پاکش و یاران مختار
قربان نزاد
|
United States
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۱
0
3
جانم فدایت یا حسین
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۳۰
0
2
یالثارات الحسین
موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
0
2
السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین وعلی اولاد الحسین(علیه السلام)
ولی از عبدل اباد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
0
1
خدا لعنت کنه دشمنان اعمه اطهار رو
خدا لعنت کنه قاتلین شهدای کربلا رو
خدا لعنت کنه دشمنان اسلام و شیعیان علی(ع)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
0
1
سلام برحسین
مجید نوکر حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
0
1
السلام علی الحسین. خوشا آنکس که در رکابت سرش را فدای تو کند
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۸
0
0
فدای لب های تشنه ات یا حسین
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
0
0
آن کس که ازمزارحسین دیدمی کند چون ذره پای پوسی خورشیدمی کند.
جانم فدای مدافعین حرم امام حسین (ع)
محب اهل بیت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۶
0
0
حسینی باشید وبمانید
امیر
|
United States
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۹
0
0
لبیک یا حسین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: