کد خبر: ۵۹۸۳۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۷
بررسی حادثه قطعی برق در اهواز؛

مدیر روابط عمومی توزیع نیروی برق اهواز گفت :پس از ایجاد گل و لای بر روی کابل های برق اهواز ، ایستگاه های فوق توزیع به موقع از مدار خارج شد که اگر این پیشگیری ها انجام نمی شد بیشتر لوازم خانگی مردم آتش می گرفت.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان علیرضا شکرخدایی عصر جمعه در مراسم بازدید خبرنگاران از روند تغییر مقره های سرامیکی به مقره های سیلیکون راوری اظهار کرد: امسال هشت بهمن ماه باد و خاک شدیدی اهواز را فراگرفته و در نهایت منجر به قطعی برق مقطعی در اهواز شد.

وی افزود: دو سال پیش در بهمن ماه یک باد و خاکی به شدت آمده و روز راهپیمایی شهر اهواز پر از گرد و خاک شد که یک تشابه با گرد و خاک هشت بهمن امسال داشت آن هم منشأ داخلی داشته است.

مدیر روابط عمومی توزیع نیروی برق اهواز تصریح کرد: ۱۹ بهمن ماه برای بهره برداری پروژه ساماندهی روستای اسماعیلیه در جاده اهواز به خرمشهر کیلومتر ۲۰، از شرق باد و خاکی مثل سونامی و کوه به سمت اهواز در حرکت بود.

شکرخدایی بیان کرد: خاکی که هشت بهمن ماه امسال آمد سرعتی بیش از ۶۰ کیلومتر در ساعت داشت و ۹ هزار و ۹۸۵ میکروگرم و ۶۶ برابر حدمجاز بود. همزمان با خاک یک بارندگی رخ داد چون آن لحظه هوا به تاریکی می رفت در و دیوار شهر اهواز مملو از گل شد.

وی عنوان کرد: مقره، کابل ها و حتی پایه های برق نیز پر از خاک و گل شدند و بعد از باران وقتی خشک شده بود بامداد شنبه با آمدن مه ساعت چهار و ۵۰ دقیقه ایستگاه های ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت که در صنعت برق بی سابقه است از مدار خارج شدند.

شکرخدایی ادامه داد: وقتی سطح مقره ها و شبکه های فشار برق ضعیف، مملو از گل شد، بین تمام تجهیزات پست برق نیز جرقه ایجاد شد. بعد از این جرقه ها اقدام خوبی که برق منطقه ای انجام داد این بود که سریع ایستگاه های فوق توزیع را از مدار خارج کرده و نگذاشت این حوادث وارد ایستگاه های توزیع و خانه های مردم شود.

مدیر روابط عمومی توزیع نیروی برق اهواز یادآور شد: اگر این پیشگیری ها انجام نمی شد بیشتر لوازم خانگی مردم آتش می گرفت و این اقدام خوب باعث جلوگیری از حوادث بدتر شد.

وی اظهار کرد: گروه های مقره شوری و آتش نشان ها خیلی زود از هفت صبح تا ساعت پنج بعدازظهر اقدام به شستشوی مقره ها کردند. ساعت ۱۷ آخرین مناطق نیز برق دار شدند ولی از آن ساعت به بعد در برخی نقاط فیوزها سوخته و اتصالاتی ایجاد شد.

مدیر روابط عمومی توزیع نیروی برق اهواز اضافه کرد: ۳۰ بهمن دوباره همین اتفاق برای ما حادث شد و حدود ۳۰۰ فیور و ۳۴۰ بریکر از مدار خارج شد و تا ساعت هشت و نیم صبح فقط حدود ۲۰ درصد بدون برق مانده بود.

شکرخدایی ادامه داد: این نشان می دهد یک اتفاقی هشت بهمن افتاد که برای اولین بار در کل دنیا مشاهده شده و بر اساس اعلام معاون وزیر نیرو چنین رخدادی در هیچ جای دنیا به ثبت نرسیده بود. صنعت برق دنیا تجربه جدیدی از نشستن این خاک ها و تبدیل آن به گل را در خوزستان مشاهده کرد.

وی بیان کرد: مصرف برق کلانشهر اهواز در حال حاضر دو هزار مگاوات است ولی در تابستان بیش از هشت هزار مگاوات برق مصرف می کند یعنی اکنون عملا ترانس ها در حالت کم کاری و استراحت بوده و کمترین فشار روی آنها وارد است.

مدیر روابط عمومی توزیع نیروی برق اهواز تأکید کرد: هیچ گونه مشکلی از نظر میزان برق و نوسان نداریم ولی این حادثه باعث اتصالات شدید در طول کل شبکه شده و در نهایت منجر به یک اتفاق جدید در دنیا شد. با چنین حجم گلی که روی تجهیزات حادث شده با رسیدن رطوبت عملا هادی شده و با زدن جرقه باعث قطع برق شود.

شکرخدایی در پایان خبر داد: تاکنون ۳۰ درصد از شبکه ها را شستشو دادیم که تلاش می شود طی ۱۵ روز با نیروهای کمکی که از سراسر کشور آمده باقی مانده شبکه ها را نیز شستشو دهیم.انتهای پیام/
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل