کد خبر: ۱۱۱۲۰۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۴:۳۰
ستاد اخلاق حوزه‌های علمیه:

استاد اخلاق حوزه‌های علمیه گفت: راه طلبگی به صورت خاص ادامه همان راه انبیاست و از عوامل اولیه موفقیت طلاب علوم دینیه شب زنده داری است.

به گزارش سرويس استان هاي باشگاه خبرنگاران، به‌نقل از روابط عمومی جامعه علمیه امیرالمومنین (ع)، حجت الاسلام والمسلمین محمد پیشوایی با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حاج شیخ حسنعلی کرباسی اظهار داشت: خداوند رحمت کند مرحوم آیت‌الله کرباسی را که مؤسس این حوزه علمیه بودند و خیلی زحمت کشیدند؛ سال‌های سال، طلاب را جمع و آنها را تربیت کردند و مدرسه علمیه و تاسیسات مهمی را بنیانگذاری کردند که خداوند ثوابی را از این مجالس به روح بزرگوار ایشان عاید و واصل کند.
استاد اخلاق حوزه‌های علمیه با اشاره به آیه "هوالَّذِی بَعَثَ فِی الامِّیِّینَ رَسُولا مِّنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ" اظهار داشت: آیه تلاوت شده با امر مقدسی که روحانیون مشغول هستند تناسب دارد، چون راه طلبگی به صورت خاص ادامه همان راه انبیاست و اگر شما عزیزان سرباز امام زمان(عج) و محصل علوم دینیه شده‌اید به خاطر ریشه پاک و تربیت صحیح پدر و مادر شما است که خداوند این توفیق را نصیبتان کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین پیشوایی با اشاره به قاعده لطف که از دلایل اثبات نبوت است، ابراز داشت: خداوند لطیف است که ما را خلق کرده برای بندگی و شناخت خودش و رسیدن به مقام معرفت الهی. یکی از نشانه های انبیاء این است که علمشان از طرف خداوند است.
وی ادامه داد: وظیفه انبیاء به طلاب منتقل شده است و خوشا به حال طلبه‌ای که وظیفه شناس باشد و به وظیفه خود عمل کند.
استاد اخلاق حوزه‌های علمیه با اشاره به آیه فوق، وظایف طلاب را برشمرد و افزود: وظیفه طلاب این است که آیات الهی را تلاوت کنند و تلاوت آیات فقط قرائت نیست بلکه باید آیات الهی را در جامعه پیاده کنند. علما می‌گویند منظور از "آیات" در آیه مذکور، نشانه‌های قدرت الهی است و کسانی که آیات الهی را تلاوت می‌کنند خودشان باید نشانه و آیه خداوند باشند و به آیات الهی رسیده باشند.
حجت الاسلام و المسلمین پیشوایی با اشاره به مراحل تکامل انسان عنوان کرد: علمای اخلاق می‌فرمایند رسیدن به تکامل پنج مرحله دارد: 1- افکار 2- اخلاق 3- عادات خیر 4- اعمال نیک 5- اقوال که تمام چهار مرحله اول، در مرحله پنجم و در زبان و گفتار و بیان جمع شده است.
وی در مورد مرحله افکار افزود: طلبه باید اهل تفکر باشد و یکی از آفات دروس طلبگی عدم تفکر است و برای اینکه دچار این آفت نشویم باید نگاه به آیات وجودی خودمان بیندازیم که این نگاه در شب زنده داری است.
وی اضافه کرد: یکی از عوامل اولیه موفقیت طلاب علوم دینیه شب زنده داری و نماز شب است که آقا میرزا هاشم آملی توصیه می‌فرمودند که « نیم ساعت قبل از نماز صبح بیدار شوید و مشغول نماز شب شوید.» توفیق مراجع و علما از برکت شب زنده داری است که انسان را به مقام محمود می‌رساند.
استاد اخلاق حوزه‌های علمیه با اشاره به مرحله اخلاق در تکامل انسان ابراز داشت: اخلاق دارای پنج مرحله شامل تخلیه، تحلیه، تزکیه، تغذیه و تنمیه است که به ترتیب به معنای خالی کردن باطن از رذائل اخلاقی، بر تن کردن لباس تقوا بعد از پاک کردن عیوب ده گانه، مداومت به لباس تقوی، انجام واجبات و ترک محرمات و مکروهات و رعایت حد وسط در مباحات و انجام مستحبات و رشد کردن، است.
حجت الاسلام و المسلمین پیشوایی در مورد مرحله اقوال در مراحل پنج گانه تکامل تاکید کرد: اقوال یعنی مواظب زبان و گفتار بودن. طلبه‌ای موفق است که به زبان خودش مسلط باشد و آخرین جمله‌ای که از حضرت امام (ره) توسط فرزند ایشان نقل شده، این است که می‌فرمودند:"راه، راه سختی است، مواظب گفتارتان باشید".
بر پایه این گزارش، در پایان جلسه اخلاق، به هفت نفر از برترین‌های مسابقات حفظ و ترتیل قرآن مجید جوایزی اهداء شد. /ر

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی