کد خبر: ۱۳۰۲۰۶
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۶

وزارت خارجه آمريكا از دعوت ايران از مقامات آژانس براي بازديد از تأسيسات هسته اي استقبال كرد.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري فرانسه، پس از آنکه ديپلمات هاي غربي و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه اعلام کردند ايران از بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي دعوت کرده است، وزارت امور خارجه آمريکا از بازگشت بازرسان اظهار خرسندي کرد.

ويکتوريا نولاند سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در گفتگويي مطبوعاتي ضمن اظهار خرسندي از بازگشت بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به ايران خاطر نشان کرد: اين بازديد بايد به صورت کامل صورت بگيرد.

وي افزود: اين بازرسان بايد بتوانند از تمام سايت‌هاي مورد نظر خود بازديد کنند و بتوانند از تمام کساني که مد نظرشان هست، سوال کنند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که ایران در تاریخ 9 دسامبر (18 آذر ماه) نامه‌ای را برای یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس ارسال کرد که در آن بار دیگر دعوت از مقامات عالی رتبه آژانس از جمله هرمان ناکارتس برای سفر به ایران که در ماه اکتبر صورت گرفته بود، تجدید شد.

سلطانیه گفت: من همچنین با مقامات آژانس مذاکراتی داشته‌ام و در حال برنامه‌ریزی برای این بازدید هستیم.

رویترز افزود: آمانو به وضوح اعلام کرده است که در هرگونه بازدید جدید آژانس از تهران باید به نگرانی‌های روبه رشد از اهداف نظامی احتمالی در برنامه‌ی هسته‌یی ایران پرداخته شود. ایران بر صلح آمیز بودن برنامه‌ هسته‌یی‌ خود تاکید دارد.

نماینده‌ ایران در پاسخ به این سوال که آیا ایران قصد دارد درباره چنین مسایلی مذاکره کند؟ گفت: ما قصد داریم درباره هرگونه پرسشی مذاکره کنیم و در جهت رفع ابهامات و حل مساله حرکت کنیم.

وی گفت که آژانس به این دعوت پاسخی مثبت داده است.

رویترز افزود: اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز اظهارنظری در این باره نکرده است.

یک دیپلمات غربی پیشتر گفته بود که پیشنهاد ایران برای انجام مذاکرات شامل هیچ وعده‌ای مبنی بر اینکه در این مذاکرات به مسایل مطرح شده در گزارش هشتم نوامبر اژانس درباره‌ی ایران پرداخته خواهد شد، نداده است.

دیپلمات دیگری که در وین مستقر است گفت که آژانس و تهران در خصوص یک دیدار احتمالی در تماس بوده اند که احتمال دارد اوایل سال آینده میلادی ( دی ماه) انجام گیرد و اگر در این باره توافق شد این " خبر خوبی" خواهد بود.

بر اساس این گزارش سلطانیه گفت که ایران با دعوت مجدد از آژانس " حسن نیت" خود را نشان می‌دهد و هدف از آن "‌کارکردن برای رفع هرگونه ابهامات با هدف حل مسایل و خاتمه دادن و متوقف کردن این روند بی‌پایان است.

یک دیپلمات غربی دیگر در وین گفت که آمانو احتمالا فقط در صورتی با اعزام مقاماتش به تهران موافقت می‌کند که به طور خاص درباره‌ نگرانی‌های مرتبط با ابعاد احتمالی نظامی مذاکره شود. وی گفت: فکر نمی‌کنم آنها بخواهند درباره‌ "گفت‌وگو" به گفت‌وگو بنشینند.

از سوي ديگر، يك ديپلمات آگاه كه نخواسته نامش فاش شود ضمن اعلام اين مطلب به آسوشيتدپرس افزوده كه احتمالا سفر بازرسان اواخر ماه ژانويه سال 2012( اواخر دي ماه يا اوايل بهمن 1390) انجام خواهد شد.

خبرگزاري آسوشيتد پرس مي نويسد ايران ضمن موافقت با سفر بازرسان اما مشخص نساخته است كه آيا اجازه بازديد از اماكني را خواهد داد كه در گزارش اخير سازمان بين المللي انرژي هسته اي ابهاماتي درباره فعاليت هاي هسته اي – نظامي در آن امكان مطرح شده است.

يك ديپلمات ارشد آژانس به آسوشيتدپرس گفته است كه بازرسان آژانس در صورتي به ايران خواهند رفت كه اين كشور به ابهام هاي آژانس درباره برخي فعاليت هاي هسته اي- نظامي ايران پاسخ دهد.

يك ديپلمات ديگر آژانس نيز گفته است كه ايران در نامه 14 دسامبر ( يك هفته پيش) به يوكيا آمانو تنها به موافقت خود با سفر بازرسان آژانس به اين كشور اشاره كرده و درباره ابهاماتي كه اخيرا در گزارش آمانو درباره فعاليت هاي هسته اي اش مطرح شده هيچ اظهار نظري نكرده است.

گفتني است در گزارش ماه نوامبر "‌يوكيا آمانو " مدير كل آژانس بين المللي انرژي اتمي از فعاليت هاي هسته اي ايران ابهامات و ادعاهايي درباره برخي فعاليت هاي مخفيانه نظامي – هسته اي ايران مطرح شده كه ايران قويا آنها را رد كرده است.

ايران تمامي اتهامات درباره انگيزه هاي نظامي برنامه هسته اي خود را رد كرده و بر ماهيت صلح آميز فعاليت هاي هسته اي خود تاكيد مي كند./ا

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی