کد خبر: ۱۳۱۶۶۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۲

کارشناس مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم گفت:امسال مردمان ایران زمین شاهد وقوع دو شب طولانی در یک سال (یلدا) خواهند بود.

علی ابراهیمی سراجی  در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: در عرض 23 درجه ای جغرافیایی و 45 دقیقه ای جنوبی مداری قرار گرفته که نام آن از صورت فلکی جدی گرفته شده که به آن مدار الجدی می گویند.

وی ادامه داد: در گذشته هنگام شب یلدا خورشید دقیقا بر روی مدار جدي قرار می گرفت البته این نامگذاری به علت آن است که دو هزار سال پیش یلدا و وقوع انقلاب زمستانی در صورت فلکی جدی بود ولی امسال این اتفاق در صورت فلکی قوس به وقوع می پیوندد.

ابراهیمی سراجی اظهار داشت: در سالهایی که انقلاب زمستانی در صورت فلکی جدی اتفاق می افتاد شب 30 آذرماه طولانی ترین شب و در یکم دی ماه خورشید هنگام ظهر دقیقا بالای سرخواهد بود.

*شبهای یلدای امسال 7 ثانیه از سایر شبها طولانی تر است

کارشناس مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم تصریح کرد:‌در شب یلدا خورشید 7 ثانیه دیرتر طلوع می کند و آن شب نیز نسبت به سایر شبها 7 ثانیه بیشتر و طولانی تر خواهد بود.

ابراهیمی سراجی تایم زمانی دو شب 30 آذر تا 1 دی ماه و 1 دی ماه تا 2 دی ماه امسال رابه طور دقیق14 ساعت و 16 دقیقه و دو ثانیه دانست و تاکید کرد: این دو شب با یکدیگر برابر و مساوی است.

وی تاکید کرد: هنگامی که خورشید به انقلاب زمستانی می رسد و حرکت آن بسیار کند می شود به همین دلیل امسال دو شب بلند را در پیش خواهیم داشت.ص
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر