کد خبر: ۱۶۷۲۷۱۴
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۱:۵۰
رئیس انجمن دفاتر خدماتی وگردشگری خبر داد:

رئیس انجمن دفاتر گردشگری با اشاره به ارسال نامه‌ای برای حل مشکل تأمین ارز آژانس‌های گردشگری گفت: در این نامه پیشنهاد داده‌ایم بانک عاملی مشخص شود که آژانس‌ها با ارز ۱۲۲۶ تومان قراردادها را ببندند و این میزان در خارج توسط سیستم بانکی به آنها پرداخت شود در غیر این صورت در کشور با بحران سفر مواجه می شویم.

اکبر غمخوار در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران در خصوص مشکل تأمین ارز توسط آژانس‌های گردشگری اظهار داشت: هم‌اکنون دولت تصویب کرده که برای سفر به کشور‌های مختلف میزان400، 1000 و 1500 دلار بعد از گیت فرودگاه به مسافران پرداخت شود این اقدام بسیار شایسته‌ای است ولی دیر است چون این ارقام صرف خرید سوغاتی و سایر اقلام می‌شود.
رئیس انجمن دفاتر گردشگری ادامه داد: هم‌اکنون به دلیل اینکه پرداخت آژانس‌های مسافرتی به شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها به صورت ارزی است از مسافران می‌خواهند مبلغی ریال و میزانی هم ارز به به آژانس مسافرتی پرداخت کنند.
وی تاکید کرد: آژانس‌های مسافرتی ارزی را که گرفته‌اند چگونه منتقل کنند طبق قانون جدید انتقال ارز بیش از 5 هزار دلار قاچاق محسوب می‌شود اگر آژانس‌ها از مسافر ارز نگرفته و ریال بگیرند آن را چگونه تبدیل به ارز کنند این مشکل برای تمام آژانس‌های مسافرتی پیش آمده است.
غمخوار با اشاره به ارسال نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی و معاون وزیر اقتصادی افزود: در این نامه پیشنهاد داده‌ایم بانکی مشخص شود که آژانس‌ها با ارز ۱۲۲۶ تومان قرارداد هتل و چارتر هواپیما را ببندند و در خارج توسط سیستم بانکی به آنها پرداخت شود.
رئیس انجمن دفاتر خدماتی وگردشگری اظهار داشت: ‌این اقدام چندین مزیت دارد از جمله اینکه هجوم مردم به بازار برای خرید ارز مسافرتی کم می‌شود و تقاضای مصنوعی که در بازار برای خرید ارز به دلیل مسافرت شکل گرفته است از بین می‌رود همچنین به تعدیل قیمت ارز کمک می‌کند چون مردم با ریال پرداخت می‌کنند و تور خود را خریداری می‌کنند.
غمخوار اضافه کرد: اگر این کار صورت نگیرد امسال در کشور بحرانی را در سفر خواهیم داشت، اگر آژانس‌ها دلار بگیرند چگونه آن را منتقل کنند این کار یک تقاضای مضاعف را به بازار ارز وارد می‌کند و تلاطم بازار را بیشتر می‌کند امیدواریم با پیگیری‌ها سهمیه ارزی در این خصوص داشته باشیم.
وی اظهار داشت: برای این کار باید یک بانک عامل تعیین شود تا ورود و خروج ارز برای مسافران خارجی از طریق این بانک پیگیری شود.
وی به گرانی قیمت تورهای داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: بخشی از این گرانی‌ها طبیعی است و بخشی به دلیل بالا‌رفتن هزینه آژانس‌‌های مسافرتی است و از طرفی هتل‌ها به دلیل هزینه آب،‌برق و گاز قیمت‌ها را بالا برده‌اند.
رئیس انجمن دفاتر گردشگری اضافه کرد: قرار بود برنامه‌ای با عنوان پشتیبانی و حمایت از صنعت گردشگری بعد از هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود که انجام نشد بسته حمایتی در تمام صنایع وجود دارد اما شاهد وجود این بسته حمایتی در بحث گردشگری نیستیم./ف

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر