کد خبر: ۱۸۹۵۰۰۶
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۳:۴۷
ارومیه/

سفیر تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران برای تاجیکستان یک برادر جدانشدنی است.

 

 به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران، دولت علی‌حاتم در دیدار خود با استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: شهر زیبای ارومیه ظرفیت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف گردشگری، اقتصادی تجاری و صادراتی دارد.

وی افزود: پیشرفت‌های جمهوری اسلامی در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی تحسین برانگیز است.

علی‌حاتم با بیان اینکه مردم ایران اسلامی مردمی دیندار، هوشمند و قدرشناس هستند، اضافه کرد: جمهوری اسلامی جزو پنج کشور اول در مناسبات تجاری و اقتصادی با تاجیکستان است.

سفیر تاجیکستان در جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: جوانان مبتکر و خلاق ایرانی امروز در زمینه‌های علمی و فنآوری با کشورهای پیشرفته جهان رقابت می‌کنند.

وی که برای بازدید از ظرفیت های اقتصادی و تجاری آذربایجان غربی و بررسی راهکارهای همکاری میان آذربایجان غربی و تاجیکستان به ارومیه سفر کرده است، افزود: در زمان حاضر افزون بر 200 شرکت ایرانی در تاجیکستان فعال هستند و طرح‌های مهم و بزرگی را در کشور ما اجرا می‌کنند.

علی‌حاتم توسعه هرچه بیشتر مناسبات فرهنگی را نیز مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: دو کشور ایران و تاجیکستان با تاریخ، زبان و فرهنگ مشترک می‌توانند در زمینه‌های علمی و فرهنگی مناسبات بسیار گسترده‌ای با هم داشته باشند.

استاندار آذربایجان غربی هم بر گسترش روابط فی مابین تاکید کرد و با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی جمهوری اسلامی و تاجیکستان گفت: استان آذربایجان غربی دارای ظرفیت‌های زیادی در بخش‌های فرهنگی، صنعت و کشاوری است که می‌تواند در توسعه این استان و کشور تاجیکستان مورد استفاده طرفین قرار گیرد.

وحید جلال‌زاده با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاهی و آموزش عالی آذربایجان غربی اضافه کرد: هم‌اکنون افزون بر 120 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی این استان تحصیل می‌کنند که این ظرفیت‌ها زمینه بسیار مساعدی را برای پذیرش دانشجو از کشور منطقه به ویژه کشور دوست و مسلمان تاجیکستان فراهم آورده است.

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر ایجاد زمینه‌های شناخت ظرفیت‌ها و استعدادهای دو طرف گفت: وجود تولیدات مختلف در بخش‌های صنعت و کشاورزی، صنایع تبدیلی و توان فنی آذربایجان غربی زمینه‌های بسیار خوبی است که می‌تواند همکاری‌های فی‌مابین را گسترش دهد.

سفیر تاجیکستان از چند واحد تولیدی و صنایع و تبدیلی در ارومیه بازدید و راه‌های همکاری با واحدهای تولیدی تاجیکستان را مورد بحث و بررسی قرار داد./س

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر