کد خبر: ۲۰۴۴۹۰
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۰
برای اولین بار در ایران؛

برای اولین بار در ایران شیر کنترل فشار و هواگیری خودکار به منظور کاستن از فشار هوا و کارایی بالا توسط پژوهشگر دانشگاه آزاد طراحی و ساخته شد.

محمد پورقاسمی، مجری طرح در گفتگو با خبرنگار صنفي،آموزشي باشگاه خبرنگاران گفت: امروزه با توجه به سیستم های موجود، کنترل فشار و هواگیری در مکانیزم های دارای سیال محصور اجتناب ناپذیر است زیرا که وجود هوا از عوامل مهم کاهش کارایی است از این رو در سیستم های مختلف و بسته به مدل، هواگیری به صورت دستی یا خودکار انجام می شود از طرفی در برخی از همین مکانیزمها سیال تحت فشار و حرارت قرار دارد که این امر مستلزم کنترل فشار جهت جلوگیری از ازدیاد آن است.

وی به اهمیت اصلی این اختراع اشاره کرد و افزود:  اهمیت اصلی این اختراع در مواردی است که هنوز استفاده از آن کاربردی نشده است مثلاً در موتورخانه ها، رادیاتورهای فولادی، آلومینیومی و یا آبگرمکن ها و منابع و مخازن مختلف است.

وی خاطرنشان کرد: بخار سیال در منابع یا مخازن یا هر چیزی که در آن نیاز به اجتماع سیال باشد در اثر افزایش دما یا عوامل دیگر ایجاد می شود که نتیجه آن تخت فشار قرار گرفتن منبع و در نهایت ترکیدن آن است، این دستگاه مانند شیر اطمینان عمل تخلیه فشار بخار را برعهده دارد اما تفاوت آن در نحوه عملکرد و برخورد با بخار است.

پورقاسمی به مزایای این طرح اشاره کرد و افزود: کاربرد در صنعت نفت جهت کنترل فشار و نیز تفکیک سیالات به طور اتوماتیک راهکاری جدید برای خروج فشار داخل منبع، هواگیری خودکار و فشار شکن، استفاده از رادیاتورها برای هواگیری، عمل هواگیری خودکار از جمله مزایای برتر این طرح است./ح
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر