کد خبر: ۲۰۸۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۴

در این نوشتار کوتاه می خواهم به این نکته بپردازم که چرا حماسه نهم دی ماه ۱۳۸۸، اتفاقی خاص و عجیب است:

به گزارش وب گردی باشگاه خبرنگاران، محمد نصرتی در باتو بلاگها  در خصوص واقعه 9 دی اینچنین تحلیل نوشته است :

- حضور مردم در ۹ دی ماه به معنی دفاع از هیچ حزب و گروه و جناحی نبود. برخلاف راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز قدس که گروه های مختلف با برافراشتن یک پرچم و با درج نام خود”با فونت درشت” در زیر این پرچم به دنبال خودنمایی هستند، در نهم دیماه شاهد حضور خالص مردم و بدون هیچ چشم داشت حزبی و گروهی بودیم.

-  در نهم دی ماه کسی برای حمایت از دولت فعلی و شخص احمدی نژاد وارد میدان نشد. در دست هیچ کس تصویری از رئیس جمهوری نبود. در حالی که به نظر می رسید مردم برای دفاع از رأی خود به دکتر احمدی نژاد نیز برنامه هایی داشته باشند. اما گویی این بار خروششان فقط و خالصانه برای دفاع از هویت نظام جمهوری اسلامی، دفاع از ولایت فقیه بوده است.

-  نهم دی بر خلاف ۲۲ بهمن و روز قدس، روز تعطیل نبود. خود من شاهد بودم که در ساعات ابتدایی راهپیمایی، بسیاری از ادارات دولتی باز بودند و کارمندان با وجود علاقه مندی برای شرکت در راهپیمایی، مجبور به ارائه خدمت به ارباب رجوع بودند.

- شعارهای ۹ دی، شعارهای همیشگی و کلیشه ای نبود. شعارهای جدیدی که از پیوند عشق به ولایت، عاشورا و انقلاب و نفرت از دشمنان حریم ولایت به دست آمده بود.
-  ۹ دی ماه نشانه اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی بود، در حالیکه بسیاری از خواص و نخبگان و مثلا دلسوزان ادعا داشتند که اعتماد مردم به نظام از بین رفته است. نکته ای که نهم دی را متمایز می کند، حضور میلیونی مردم و نمایش اعتماد به نظام در اوج فضاسازی دشمنان خارجی و داخلی بود.

- ۹ دی تنها تجمع میلیونی مردم علیه خواص بی بصیرت بود. یعنی اگر بخواهیم اهداف مردم برای حضور در حماسه نهم دی‌ماه را برشماریم، اعتراض به خواص بی بصیرت، جزء اهداف اصلی مردم خواهد بود.

- ۹ دی‌ماه، نشان داد که مردم از دستگاه تبلیغاتی جلوتر هستند. این حماسه محصول تبلیغات صدا و سیما و رسانه های دولتی نبود. مردم کاملا متوجه می شوند که کجا صدا و سیما، به دنبال ماهی گیری است. کجا خبری را نمی گوید و کجا یک خبر را بلندتر بیان می کند. مردم خودشان متوجه دروغ گویی و تضاد موجود در جنبش سبز شده بودند. آنها ایمان و اسلام خودشان را در خطر می دیدند و به خیابان آمدند. این نکته بسیار مهمی است که مردم یک جامعه متوجه عملیات روانی دستگاه تبلیغاتی نظام بشوند ولی با این حال برای دفاع از اعتقادات خود به میدان بیایند.

- ۹ دی ماه نشان داد که مردم “اصل انقلاب اسلامی” را با “اصل ولایت فقیه” ممزوج می دانند و توهین و عدم پذیرش اصل ولایت فقیه را با ادعای تلاش برای حفظ انقلاب اسلامی، هرگز پذیرا نیستند.

* ۹ دی ماه از نظر حضور طیف های مختلف فکری و ظاهری هم متمایز بود. در این روز شاهد حضور جوانان با تیپ های مختلف بودیم. جوانانی که با مدل مو و لباس غربی نشان دادند که در باطن خود به شدت پایبند به انقلاب و ولایت هستند. این جوانان سعی داشتند با در دست گرفتن تصاویر امام خامنه ای یا پلاکاردهای حمایت از ولایت فقیه، عمداً این نکته را به همگان اثبات کنند.

- نکته بسیار جالب و عجیب در رابطه با ۹ دی، حضور افرادی بود که در راهپیمایی ۲۵ خرداد نیز شرکت کرده بودند. یعنی حضور در راهپیایی ای که به ظاهر با اهداف کاملاً متضاد با ۲۵ خردادماه برگزار شده بود. این یعنی مردم به خواص و بزرگان نظام احترام می گذارند و حرف آنها را قبول دارند تا جایی که با ایمان آنها در تضاد نباشد. این یعنی مردمی که به صحبت کسانی مثل میرحسین موسوی و مهدی کروبی و سید محمد خاتمی احترام گذاشته و ادعای تقلب در انتخابات را از آنها می پذیرند فقط و فقط تا زمانی با آنها همراهی خواهند کرد که رفتار این خواص با اعتقادات درونی شان در تضاد نباشد. یعنی با هیچ گروهی و کسی پیمان نبسته اند.

- ۹دی عجیب است به خاطر ده ها دلیل دیگر که باید همچنان در مورد آن فکر کرد.

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی