کد خبر: ۲۱۷۳۸۳۵
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۲

دبیر دومین کنگره تازه های تشخیص و درمان بیماریهای جنین گفت: سونوگرافی برای تشخیص حرف اول را می زند که متعاقب آن ممکن است از تست های تهاجمی تشخیصی نيز استفاده شود.

دکتر لاله اسلامیان دبیر دومین کنگره تازه های تشخیص و درمان بیماریهای جنین که تا 5 اسفند در مرکز همایشهای بین المللی بیمارستان میلاد در حال برگزاری است در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه بیمارها در جنین دارای گستردگی فراوانی هستند، گفت: یک سری از عارضه ها در سه ماهه اول بارداری، یکسری در سه ماهه دوم و برخی عارضه ها را نیز تا سه ماهه سوم قادر به تشخیص نيستيم که اگر در این حوزه از بینش کافی نسبت به بیماریها برخوردار باشیم و بدانیم از چه راهکارهایی باید برای تشخیص بیماری ها استفاده کنیم موفق تر خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه سونوگرافی برای تشخیص مشكلات جنيني حرف اول را می زند که متعاقب آن امکان دارد مجبور شویم از تست های تهاجمی تشخیصی استفاده نماییم افزود: یکسری آزمایش های غربالگری هم در سه ماهه اول و هم در سه ماهه دوم می توانند از نظر بررسی برخی از مشکلات عصبی، برخی ناهنجاری ها و یا اختلالات کروموزومی به ما آگاهی دهد که از طریق نتایج حاصله، پیگیری های بعدی را داشته باشیم.

اسلاميان تصریح کرد : مسئله اساسی در زمینه تشخیص، بررسی جنین در زمان مناسب است که در بعضی از جنین ها اگر بررسی طی سه ماهه اول بارداری صورت پذیرد، برخی از بیماریهای مهلک و معلول کننده تشخیص داده می شوند به طوری که با بررسی اکثریت جنین ها طی هفته 18 بارداری می توان بیماریهای بسیاری را تشخیص داد.

وي با اشاره به اینکه برخی از بیماری های سیستم اعصاب مرکزی مانند بیماریهای اسکلتی و اندامی بین 17 تا 24 هفته قابل تشخیص هستند گفت: انواع مهلک این بیماریها در سنین پایین حاملگی قابل تشخیص بوده اما برخی از معلولیت ها نیز از هفته 24 قابل تشخیص هستند.

وی یادآور شد: برخی از بیماری های قلبی جنین که انواع شدیدتری از اين بیماری هستند نیز در سه ماهه اول و دوم تا 19 هفته قابل تشخیص هستند به همین دلیل درمان، مربوط به زمان راهکارهای تشخیصی وابسته است./ عط

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر