کد خبر: ۲۳۵۵۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۰

هيلاري كلينتون وزیر امور خارجه آمریکا با اعتراف به صلح آميز بودن برنامه هسته اي ايران، اذعان كرد كه قطع ناگهانی خرید نفت ایران برای بعضی كشورها غیرممکن است.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از سي ان ان، كلینتون گفت: دولت این کشور با جدیت در پی اعمال تحریم های تازه علیه ایران است ولی بر "شرایط خاص" بعضی از متحدان واشنگتن برای اجرای این تحریم ها تاکید کرد.

کلینتون که برای پاسخ به سوال نمایندگان درباره لایحه بودجه به مجلس سنا رفته بود، درباره اقدام های صورت گرفته برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران توضیح داد.

هیلاری کلینتون همچنین به ارزیابی سازمان های اطلاعاتی آمریکا اشاره کرد که نشان می دهد که ایران سلاح اتمی نساخته و براي اينكار هم هيچ تصمیم گیری نکرده است ولی باز هم، بر افزایش فشار بر این کشور تاکید کرد.

کلینتون اعتراف كرد آمریکا متوجه است که بعضی از کشورها نمی توانند به طور ناگهانی خرید نفت خام را از ایران قطع کنند و برای تامین منابع جایگزین برای آنها در تلاش است.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، عدم از سرگیری کامل تولید نفت خام در لیبی و تحریم های سوریه از عوامل مشکل ساز در جایگزین کردن نفت صادراتی ایران است.

هیلاری کلینتون گفت: تلاش کشورهای عضو اتحادیه اروپا که بعضی از آنها برای واردات ۳۰ تا ۳۵ درصد نفت مصرفی خود به ایران وابسته هستند و ژاپن برای پیوستن به تحریم ها از دیگر کشورها آشکارتر بوده است.

کلینتون ادامه داد: ما (دربعضی از کشورها) شرایط خاصی داریم. به ژاپن نگاه کنید.

هیلاری کلینتون به شرایط ژاپن پس از زلزله مهیب و سونامی مارس گذشته اشاره می کرد که منجر به توقف فعالیت نیروگاه های اتمی در این کشور و افزایش مصرف سوخت های فسیلی شده است.

ژاپن که سومین خریدار نفت خام در جهان است، ۹ درصد نیاز خود را از ایران تامین می کند. این رقم برابر با ۱۶ درصد صادرات نفت ایران است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در روز پایانی سال گذشته مصوبه کنگره را برای اعمال شدیدترین تحریم های مالی علیه ایران امضا کرد. این قانون با هدف قطع معاملات نفتی ایران از طریق تحریم بانک مرکزی این کشور به تصویب رسیده است..

تحریم های جدید آمریکا برای معاملات غیرنفتی از چهارشنبه ۲۹ فوریه و برای معاملات نفتی از ۲۸ ژوئن به اجرا گذاشته می شود./ا

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر