کد خبر: ۲۳۵۹۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۲

دیده‌بان حقوق بشر از بحرین به دليل محاکمه معترضان ضددولتي، رهبران معترض و پزشکاني که صرفا زخمي‌ها را در جريان سرکوب دولتي مدوا کرده‌اند و قدرت های غربی حامی آن به شدت انتقاد كرد.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، ديده‌بان حقوق بشر در گزارشي ۹۴ صفحه‌اي که روز سه شنبه منتشر شد، اقدام دولت در محاکمه اين افراد را برنامه‌اي هماهنگ، ناعادلانه و با انگيزه‌هاي سياسي توصيف کرد و آن را به باد انتقاد گرفت و اعلام كرد كه رژیم منامه باید هرچه زودتر تمامی پرونده های قضایی، علیه پزشكان بحرینی و رهبران جنبش اعتراض آمیز این كشور كه از سال گذشته آغاز شده است، را متوقف كند.

دیده بان حقوق بشر در ادامه توضیح داد، از آنجاییكه تمامی این پرونده ها، اتهامات مطرح شده و محاكمه های برگزار شده علیه افراد مذكور با انگیزه های سیاسی انجام شده و بر اساس عدالت نبوده، باید هرچه زودتر لغو شوند.

اين گزارش همچنين از رژيم آل خليفه که از حمايت عربستان سعودي برخوردار است، خواست تا معترضان بازداشت شده را آزاد کند.

دیده بان حقوق بشر همچنین در ادامه با انتقاد از كشورهای غربی اعلام كرد كه این كشورها باید فروش تسلیحات نظامی خود را به بحرین متوقف كنند.

این گروه حقوق بشری كه در نیویورك مستقر است، اعلام كرده كه انتقال پرونده های مربوط به متهمان از دادگاه های نظامی به دادگاه های غیرنظامی و عادی كه از جانب رژیم بحرین صورت گرفته ، كاری اشتباه و غلط است.

كار رسیدگی به پرونده معترضان در دادگاه های نظامی بحرین پس از آن آغاز شد كه رژیم منامه در سال گذشته به منظور سركوب تظاهرات مردمی در این كشور به اجرای حكومت نظامی متوسل شد.

دولت بحرین در ماه اكتبر اعلام كرد تمامی پرونده های نظامی كه رژیم منامه را در سطح بین المللی با انتقادات گسترده ای مواجه كرده بود، برای رسیدگی به دادگاه های غیرنظامی و معمولی ارجاع داده خواهد داد.

جو استورك معاون امور خاورمیانه دیده بان حقوق بشر اعلام كرد: محاكمه های افراد بصورت كاملا ناعادلانه در دادگاه نظامی و غیرنظامی؛ یكی از عناصر اصلی رژیم بحرین در سركوب تظاهرات مردمی در این كشور است.

وی در ادامه تصریح كرد: دولت بحرین باید به عنوان علاجی بر این اتهامات و محاكمه های ناعادلانه، رسیدگی به تمامی پرونده ها علیه تمامی این افراد كه با انگیزه های سیاسی متهم و محاكمه شده اند را مختومه اعلام كند. 

به رغم تلاش رژيم آل خليفه در سرکوب معترضان، انقلاب مردمي بحرين که از فوريه گذشته آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

معترضان بحريني، حمد بن عيسي آل خليفه، حاکم بحرين را در مرگ صدها معترضي که در جريان اعتراضات ضد رژيم کشته شده‌اند، مسئول مي‌دانند./ا

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی