کد خبر: ۳۱۵۰۶۷۶
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۱ - ۲۲:۱۶
دانشنامه سیاسی//

جنبش عدالت‌خواه دانشجویی، از اتحادیه‌های دانشجویی کشور با رویکرد کلی عدالت‌خواهی، انتقاد و مطالبه‌گری از مسئولین و نهادها و توجه به مشکلات و معضلات سیاسی و اجتماعی است.

باشگاه خبرنگاران-
جنبش عدالت‌خواه دانشجویی، از اتحادیه‌های دانشجویی کشور با رویکرد کلی عدالت‌خواهی، انتقاد و مطالبه‌گری از مسئولین و نهادها و توجه به مشکلات و معضلات سیاسی و اجتماعی است. این جریان خود را فراجناحی می‌داند و به تقسیم‌بندی‌های سیاسی و جناحی کشور اعتقادی نداشته و رفع مشکلات اجتماعی و کارآمدی نظام اسلامی را از اهداف خود می‌شمرد. جنبش عدالت‌خواه در موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی و بین‌المللی دارای فعالیت بوده‌است. فقر، دفاع از مستضعفین و اقشار ضعیف، معضلات اجتماعی، فسادهای اداری و اقتصادی در ارکان حکومتی، حرکت‌های ضدامپریالیست و دفاع از نهضت‌های آزادی‌بخش و مسائل و برنامه‌های اقتصادی از جمله سرفصل مواردی بوده که جنبش عدالت‌خواه به آن‌ها اهتمام داشته‌است.
این تشکل الگوی خود را تفکر و منش بنیانگذار انقلاب آیت الله خمینی و مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی و اصول انقلاب اسلامی می‌داند.


این اتحادیه که به نسبت جریان‌های دانشجویی دیگر جوان‌تر است، هم‌اکنون در چندین دانشگاه کشور مجوز فعالیت و رو به گسترش است در محافل دانشجویی، سیاسی و رسانه‌ای از این جریان اختصاراً با عنوان «جنبش» یاد می‌شود.


شکل‌گیری جریان جنبش عدالت‌خواه از به هم پیوستن حلقه ها وگروه‌ ها و جمع‌های پراکنده‌ی همفکر و منتقد به وضع موجود بوده است برخی حلقه‌های فکری، دانشجویی نقشی مهم در شکل گیری این جریان داشتند. جلسات هفتگی حیدر رحیم پور، کارگاه نویسندگی وحید جلیلی در مشهد(مجمع تبشیر) و تهران (مجمع حزب الله) از جمله‌ی این‌ جمع هاست..

آغاز به فعالیت جنبش عدالت خواه
بعد از پیام رهبری در سال ۸۱ حلقه‌ها ی دانشجویی مختلف همدیگر را از طریق محصولات و جلساتی که پیش از این شکل گرفته بود یافتتند و تلاش در انسجام و ارتباط با یکدیگر کردند . بعضی نشریات دانشجویی مثل هفت قفل نشریه معاونت فرهنگی بسیج دانشگاه امام صادق(ع)، نشریه خیزش مجمع دانشجویان حزب الله دانشگاه علم و صنعت، مستضعفین شریف و بعدها تهران و برخی نشریات بیرون دانشگاهی مانند سوره و ابرار در دوره ی وحید جلیلی، و مؤسسات فرهنگی مانند میثاق، مجمع مطالبه ی مردمی و انجمن طلاب و دانشجویان مشهد مقدس به جمع شدن این حلقه‌ها کمک کردند. بعضی اساتید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مثل وحید جلیلی، حسن و حیدر رحیم پور ازغدی، محمد صادق کوشکی، و سید عباس نبوی، سعید قاسمی، سلیمی نمین، ابراهیم فیاض، مسعود ده نمکی و… در گفتمان سازی برای این حلقه‌ها موثر واقع شدند.

 

اولین جلسه مشترک فراگیر این حلقه‌ها سال ۸۱ قبل از ثبت رسمی جنبش در قم در دیدار با آیات مصباح یزدی و جوادی آملی، ابراهیم امینی و محمدرضا حکیمی، شکل گرفت و بعدها این جلسات به صورت فصلی با اساتید جبهه ی انقلاب پی گرفته شد. البته از سال‌های قبل آن، برخوردهایی با اعضای این حلقه‌ها صورت می‌گرفت و نهاد های امنیتی، احزاب و مسئولین واکنش‌های تندی صورت می‌دادند. امکان تبدیل جریان جدید به طبرزدی، عدم پذیرش بازی صوری راست و چپ و وابستگی سیاسی و جناحی و فردی از مهم‌ترین دلایل این نوع برخوردها بود
گفتنی است پس از سال ۸۱ و پیام رهبری به جنبش دانشجویی برای پیگیری عدالت، ارتباط تشکیلاتی جدی شد و در اواخر ۸۲ جنبش عدالتخواه دانشجویی به صورت رسمی از جانب نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها به رسمیت شناخته شد.


البته تصمیم دانشجویان این بود که تشکل جدید تاسیس نشود و صرفاً یک دفتر هماهنگی برای جهت دهی به فعالیت‌های انقلابی و ایجاد یک مزرعه ی نمونه برای اصلاح محل اصلی نیروهای حزب اللهی که بسییج دانشجویی است، تاسیس شود..
فعالیت‌های رسمی جنبش عدالتخواه
در کنار کارهای مبنایی این تشکل مانند توزیع محصولات جبهه ی فرهنگی انقلاب و حلقه‌های مطالعاتی و سخنرانی و… نقد جدی به عملکرد مجالس ششم و هفتم، نقد صدا و سیما و نهادهای فرهنگی، نقد کمیته ی امداد امام خمینی، قوه ی قضائیه و… در دستور کار قرار گرفت. تجمع مقابل قوه ی قضائیه و دیدار با رییس قوه در پی آن در سال ۱۳۸۱ شروع جلب توجه های جدی به جنبش بود.
موضوع کارتن خوابی نیز از نقاط اوج جنبش عدالتخواه بود و بعد از فوت ۴۳ نفر از کارتن خواب‌های تهران در سرمای سال ۸۳ اعضای جنبش مقابل پنج نهاد رسمی کارتن خوابی کردند. نکته جالب این بود که این پنج نهاد همه احزاب و گروه‌های کشور را نمایندگی می‌کردند.
یکی از مهم‌ترین اقدامات دیگر اعتراض به دانشجوی پولی بود که ۷ شبانه روز تحصن در دانشگاه اصفهان صورت گرفت و سپس در مقابل مجلس شورای اسلامی ۵ شبانه روز زیر باران ادامه پیدا کرد. جنبش در دوران اصلاحات تنها به دولت دوم خرداد اعتراض نمی‌کرد، بلکه منتقد کل فضای سیاسی کشور بود و به هیچ وجه حاضر نشد در بازی دو جناح قرار بگیرد. اعضای جنبش در انتخابات‌هایی نظیر مجلس هفتم هم تلاش کردند در شهرهای مختلف و به ویژه مشهد چهره های مستقل جبهه فرهنگی انقلاب مانند سعید جلیلی را وارد انتخابات کنند.


عملکرد جنبش در انتخابات ریاست جمهوری


در انتخابات ریاست جمهوری نهم اعضای جنبش عدالتخواه معتقد بودند که باید گفتمان انتخابات را عوض کرد و مسائل اصلی نظیر عدالت خواهی و استکبارستیزی جریان سازی شود. همایش و بیانیه های متعدد، دیدار نمادین از خانه ی شهید رجایی و درخواست دیدار از منازل کاندیداها، طرح سؤالات را در فضای سیاست خارجی، نظام آموزشی، کشاورزی و… برای عقلانی و علمی کردن فضای انتخابات بخشی از این برنامه‌ها بود.


با توجه به ضعف‌ها و قوت‌ها مشترکا از آقای احمدی نژاد و قالیباف و در دور دوم که دعوای عدالت و سرمایه داری شکل گرفت از احمدی نژاد حمایت کرد. بعد از پیروزی احمدی نژاد احساس شد باید فضای فکری برای دولت شکل بگیرد و لذا همایش دولت نهم چالش‌ها و راهکارها را با حضور بسیاری از اساتید و مسئولین عدالتخواه برگزار شد.


پیش نهاد چهره های انقلابی و غیر سیاست زده برای کابینه به صورت نامه ی سرگشاده و نقد کابینه به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت.


مهم‌ترین اقدامات جنبش عدالتخواه


_ در برنامه‌ای که به مناسبت سالگرد پیام رهبری در مشهد انجام گرفت برای اولین بار اصطلاح "جنبش عدالتخواه دانشجویی" مطرح شد. این برنامه -به عنوان یکی از آغازین برنامه‌های رسمی- که تحت عنوان "محاکمه‌ی مردمی" توسط انجمن طلاب و دانشجویان مشهد و با همکاری بسیج دانشگاه فردوسی برگزار شد با واکنش های شدیدی همراه بود و از جمله با اخراج برگزارکنندگان از بسیج دانشجویی همراه شد .

 

_حلقه‌ انسانی دور یوسی اف و نطنز در سال 1384


_ تحصن در اعتراض به پذیرش دانشجویان پولی در دانشگاههای دولتی، از دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز و پس از حدود یک هفته به مجلس شورای اسلامی کشیده شد که با همراهی دانشجویان دانشگاههای مختلف همراه بود. در نهایت موجب لغو پذیرش دانشجوی پولی در غالب رشته‌های دانشگاه صنعتی اصفهان و برخی دانشگاههای دیگر شد.


_ اعتراض به فضای بسته دانشگاهها و محدودیت‌های انجام گرفته در مورد فعالان و تشکل‌های مربوط به جنبش، تجمعی روبروی وزارت علوم صورت گرفت در نهایت با دیدار چند ساعته با هاشمی ثمره، مشاور ارشد رئیس جمهور و دیدار کوتاه با رئیس جمهور تحصن به پایان یافت.
_تجمع بزرگ مقابل قوه ی قضائیه در اعتراض به قانون تشهیر
_ اعتراض به مذاکره با آمریکا
_تجمع‌ مقابل نهاد ریاست جمهوری و شورای عالی امنیت ملی
_از دیگر اقداماتی بود که در این دوره به صورت جدی دنبال شد
_ نهادهایی مانند اتحادیه بین‌المللی امت واحده بیشتر توسط اعضای سابق جنبش عدالتخواه تشکیل شدند.
_ اقداماتی نظیر کلید زدن اعتراض به سفارت انگلیس در قضیه ی هسته ای و عتبات
_ تشکیل صندوق دانشجویی کمک به نابودی اسراییل
_ پیگیری تحریم کالاهای صهیونیستی،
_کاروان اعزام به فلسطین و لبنان در جنگ ۳۳روزه
_ تحصن فرودگاه مهرآباد برای اعزام به غزه،
_شرکت در همایش‌های مهم بین‌المللی مثل کنفرانس مردمی آب و هوای بولیوی
_ تعیین جایزه برای سران اسراییل و خیانت کاران عرب جزو مهم‌ترین
_فراخوان تشکیل حلقه انسانی دانشجویان مقابل یو سی اف اصفهان آبان۱۳90 ،
_ اعتراض به ورود بازرسان آ‍‍‍ژانس بين المللي انر‍‍‍‍‍ژي اتمي در فرودگاه امام خميني(ره) و تحصن سکوت مقابل سازمان انرژی اتمی تهران

اعضای جنبش عدالتخواه اذعان دارند که از اولین جریانی بودند که از سال ۸۳ در زمان شهرداری اعتراض به گفتمان غیر انقلابی بعضی اطرافیان رییس جمهور و حضور مشایی در کنار احمدی نژاد را آغازو در مقابل دفتر رحیم مشایی تجمع برگزار کردند .


شایان ذکر است که از دیگر برنامه های تشکل جنبش عدالتخواه برگزاری جلسات هفتگی و سالانه اعضا نیز در دستور کار این اتحادیه دانشجویی قرار دارد


دبیران جنبش عدالتخواه دانشجویی


صادق شهبازی ، مرتضی فیروزآبادی ،مسعود براتی ، سيد حسن فغان نوملي به ترتیب سمت دبیر کلی تشکل جنبش عدالت خواه را بر عهده داشته و اکنون محمد جعفر نژاد دبیر کل این تشکل است .

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر