کد خبر: ۳۴۳۷۳۸۲
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۹:۰۰

مطالعات زیادی نشان می دهند که مصرف سویا در خانم های یائسه از بروز پوکی استخوان در آنها جلوگیری می کند.

به گزارش سرویس علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، ناهید برخورداری کارشناس تغذیه با اشاره به این که سویا سلامت استخوانها را تضمین می کند، تصریح کرد: سویا از انواع حبوبات است. سویا گذشته از این که غذای کاملی سرشار از پروتئین ها است هیچ نوع کلسترول مضر و چربی ندارد و جزء ترکیبات اشباع نشده به شمار می رود.

وی افزود: سویا ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. جایگزینی محصولات حیوانی با سویا باعث افزایش کلسترول خوب دربدن می شود.

وی با بیان این مطلب که سویا از بروز سرطان پروستات جلوگیری می کند، ادامه داد: سویا حاوی مقادیر زیادی ایزوفلاون است. ایزوفلاون یک نوع آنتی اکسیدان موثر در جلوگیری از ایجاد غدد سرطانی در پروستات است.

این کارشناس تغذیه به اشاره به این که سویا سلامت استخوانها را تضمین می کند، تصریح کرد: مطالعات زیادی نشان می دهند که مصرف سویا در خانم های یائسه از بروز پوکی استخوان درآنها جلوگیری می کند.

وی گفت: مردان نیز از فواید سویا در این زمینه بی بهره نیستند، زیرا مصرف آن استخوانها را محکم کرده، کمبود مواد معدنی را جبران می کند و باعث کاهش بیماری آرتروز می شود.

برخورداری یادآور شد: سویا باعث حفظ سلامت روده بزرگ می شود. تحقیقات در مورد افرادی که از سرطان روده جان سالم به در برده اند نشان داده است که مصرف سویا باعث کاهش تکثیرسلول های سرطانی در روده می شود.

این کارشناس خاطرنشان ساخت: سویا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.ساپونین های موجود با از بین بردن میکروب های مضر سلامت بدن را تثبیت می کنند.

وی متذکر شد: افراد دیابتی که در رژیم روزانه خود از سویا استفاده می کنند با مصرف سویا میزان گلوکز خونشان کاهش می یابد. سویا به طور غیرمستقیم در درمان بیماری های کلیوی نیز مفید واقع می شود. به دلیل تمام فوایدی که سویا دارد مصرف روزانه حداقل 25گرم پروتئین سویا توصیه می شود./عط

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل