کد خبر: ۳۷۳۴۸
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۰ - ۲۳:۰۹

ژاک شیراک رییس جمهور فرانسه در جلسه امروز به اتهام ایجاد مشاغل جعلی، اختلاس و سوء استفاده از اموال عمومی در دهه 90 به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.

به گزارش سرویس بین الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه خبری یورونیوز؛ ژاک شیراک به دلیل حمله عصبی در جلسه محاکمه امروز حضور نداشت.

این حکم که به دلیل کهولت سن شیراک به اجرا در نخواهد آمد مربوط به پرونده اختلاس و سوءاستفاده از اموال عمومی شهرداری در اوایل دهه ۹۰ میلادی می شود.

شیراک، که تا پایان دوره ریاست جمهوری دارای مصونیت قضایی بود، به ایجاد مشاغل صوری برای طرفداران خود و پرداخت مبالغی از صندوق شهرداری به عنوان حقوق به آنان متهم شده بود.

پیش از شیراک، تنها رئیس جمهوری فرانسه که محاکمه و محکوم شد، مارشال فیلیپ پتن بود که در زمان اشغال این کشور توسط نیروهای آلمان نازی در جنگ دوم جهانی، ریاست تشکیلات دولتی دست نشانده آلمان موسوم به "دولت ویشی" را پذیرفت و پس از جنگ به اتهام خیانت محاکمه و به اعدام محکوم شد هر چند این حکم به حبس ابد تخفیف یافت.

ژاک شیراک از جمله سیاستمداران با سابقه فرانسه است که علاوه بر شهرداری پاریس، بین سال های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶، نخست وزیر و بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷ دو دوره رئیس جمهوری این کشور بود./ا
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر