کد خبر: ۳۸۲۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۰

نايب رئيس انجمن پزشكان عمومي: برخي متخصصان مسؤول، پزشكان عمومي را عامدانه عقب نگه مي‌دارند

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومي سازمان نظام پزشكي كشور، دكتر مسعود مسلمي‌فرد با بيان اينكه بسياري از مشكلات فعلي نظام سلامت به علت طراحي نامناسب ساختار سلامت كشور است، گفت: چالش‌هاي جدي پيش روي نظام سلامت كشور تنها با تغيير و تحول محتوايي و ساختاري در اين نظام قابل رفع است.
وي يكي از اين چالش‌هاي پيش روي نظام سلامت را جايگاه پزشكان عمومي عنوان و اظهار كرد: در حال حاضر پزشكان عمومي با اينكه بيشترين جمعيت را در بين اعضاي جامعه پزشكي دارند از جايگاه مناسبي برخوردار نيستند و نظام سلامت مراجعات بيماران به آنان را به صورت نظام‌مند و سيستماتيك هدايت نمي‌كند.

 

ميزان مراجعه بيماران به هر متخصص 4 برابر يك پزشك عمومي است
دكتر مسلمي‌فرد، افزود: به علت وجود يك نوع آپارتايد تخصص‌گرايي در جامعه، مردم تصور مي‌كنند كه پزشكان عمومي صلاحيت علمي كافي براي درمان بيماري‌ها ندارند و به جاي مراجعه به آنها در سطح اول، از همان ابتدا به يك متخصص مراجعه مي‌كنند كه اين اتفاق اثرات نامطلوب زيادي در سلامت كشور به جا گذاشته است.

وي ادامه داد: با وجود اينكه حدود 80 هزار پزشك عمومي و 28 هزار متخصص در كشور فعاليت مي‌كنند، اما ميزان مراجعه بيماران به هر متخصص 4 برابر يك پزشك عمومي است در حالي كه در يك نظام سلامت صحيح، اين اتفاق بايد بالعكس باشد يعني تعداد مراجعات به پزشكان عمومي بيش از متخصصان باشد.

نايب رئيس انجمن پزشكان عمومي، اضافه كرد: بر همين اساس 80 درصد هزينه‌هاي سلامت مردم صرف 20 درصد از اعضاي جامعه پزشكي كه متخصص هستند مي‌شود و ميزان زيادي از مخارج مردم در راه درمان بيماري‌ها براي خدمات پاراكلينيكي و تخصصي مصرف مي‌شود كه در نتيجه نابساماني اقتصاد سلامت را در پي دارد.

وي عنوان كرد كه همين هزينه كردهاي غلط است كه از يك سو درآمدهاي بسياري براي برخي متخصصين به همراه دارد و از سوي ديگر در آمد پزشكان عمومي و مراجعات آنها را كاهش داده و در مقابل مخارج زيادي روي دست بيماران مي‌گذارد.

 

متأسفانه پزشكان عمومي به عنوان نفرات دسته دوم و سوم نظام سلامت تلقي مي‌شوند
دكتر مسلمي‌فرد با انتقاد شديد از تخصص‌گرايي نظام سلامت، گفت: متأسفانه قرار گرفتن برخي متخصصان منفعت طلب در رأس دستگاه‌هاي اجرايي باعث شده كه پزشكان عمومي به عنوان نفرات دسته دوم و سوم نظام سلامت تلقي شوند و محدوديت‌هاي مختلف شغلي براي آنان ايجاد شود تا منافع و درآمدهاي متخصصان به خطر نيفتد.
وي افزود: وقتي تدريس و تجويز برخي داروها فقط ويژه متخصصان است و اغلب مراجعات بيماران نيز به متخصصان صورت مي‌گيرد، بخش عمده‌اي از مردم به غلط تصور مي‌كنند كه پزشكان عمومي سواد و صلاحيت علمي براي درمان ندارند و از مراجعه به آنها خودداري مي‌كنند.
دكتر مسلمي‌فرد با تأكيد بر اينكه آپارتايد تحصصي موجود در نهايت به ضرر اقتصاد كشور و باعت زيان بيماران است، ادامه داد: هر سال به علت تحميل هزينه‌هاي سنگين درمان بيماري‌ها، 4 تا 5/4 درصد جمعيت كشور به زير خط فقر سقوط مي‌كنند در حالي كه با پيش‌بيني جايگاه مناسب براي پزشكان عمومي و اجراي صحيح طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع مي‌توان از صرف بسياري از هزينه‌هاي اضافي توسط بيماران جلوگيري كرد.
وي خاطرنشان كرد كه در اجراي طرح پزشك خانواده، تسهيلات و منافع مادي و معنوي پزشكان بايد بيش از اين در نظر گرفته شود تا جذابيت لازم براي ارائه خدمت در مناطق محروم براي جامعه پزشكي وجود داشته باشد.

 

استفاده از «وضعيت پزشكان عمومي» به عنوان يك سوژه تبليغاتي
نايب رئيس انجمن پزشكان عمومي، عنوان كرد كه برخي از مسؤولان نظام سلامت با تخصص‌گرايي و بي اعتنايي به جايگاه پزشكان عمومي، به طور عامدانه به دنبال شكست طرح پزشك خانواده و نظام ارجاع هستند و منافع خود را در آشفته بودن نظام سلامت مي بيندد و همواره از «وضعيت پزشكان عمومي» به عنوان يك سوژه تبليغاتي براي رشد و ترقي خود استفاده مي‌كنند.
وي در ادامه با اشاره به بحث‌هايي درباره اجراي طرح پزشك امين از سوي سازمان تأمين اجتماعي گفت: «پزشك امين» طرح خوبي است و حتي از طرح پزشك خانواده نيز اسلوب و ساختار قوي‌تري دارد اما متأسفانه ضمانت اجرايي و جايگاه قانوني ندارد.
دكتر مسلمي‌فرد افزود: طرح پزشك امين رابطه مالي بين پزشك و بيمار را قطع مي‌كند و رقيب بسيار خوبي براي طرح پزشك خانواده است اما هيچ ضمانتي وجود ندارد كه پس از اجرا، با تغيير مسؤولان و سياستگذاران فعلي نظام سلامت اجراي آن ادامه پيدا كند.
وي گفت: در شرايط فعلي، هر مسؤول و مديري كه وارد نظام سلامت كشور مي‌شود طرحي را پي‌ريزي و اجرا مي‌كند در حالي كه در بسياري از آنها نيازها و فوريت‌هاي سلامت كشور در نظر گرفته نشده است و به علت در نظر گرفته نشدن استراتژي‌ها و افق‌هاي روشن، تنها حاشيه‌اي به حواشي نظام سلامت اضافه مي‌كند، اما درست در همين شرايط دستيابي به افق‌هاي ترسيم شده توسط مسؤولان براي سال 1404، ناديده گرفته مي‌شوند و كشور را از حيث سلامت از بسياري از كشورهاي منطقه نيز عقب مانده‌تر قرار مي‌دهد.
دكتر مسلمي‌فرد، در ادامه با اشاره به ايثارگري جامعه پزشكي به ويژه پزشكان عمومي در ارائه خدمات سلامت به مردم عليرغم فشارها و بي‌توجهي‌هاي موجود، اظهار كرد: با وجود اينكه پزشكان عمومي به صورت شبانه‌روزي و با كمترين درآمد خدمات درماني مردم را ارائه مي‌دهند اما هر از گاهي با بي‌مهري رسانه‌ها مواجه مي‌شوند كه ادامه اين روند مي‌تواند به كمرنگ شدن اعتماد متقابل پزشك و مردم منجر شود.
وي محور قرار گرفتن رويكرد پيشگيرانه به جاي درمان محوري را عامل مهمي در پيشرفت بيش از پيش پزشكي كشور در آينده مي‌داند و لازمه آنرا در اولويت قرار گرفتن حوزه سلامت در امور كشور و افزايش اعتبارات اين حوزه عنوان مي‌كند.
نايب رئيس انجمن پزشكان عمومي، به مسؤولان نظام سلامت نيز توصيه مي‌كند تا با پيشه نمودن رفاقت به جاي رقابت، عدالت محوري را در حوزه سلامت مورد توجه قرار دهند و به دور از هر گونه شعار و تبليغ، در جهت تقويت جايگاه پزشكان عمومي در نظام سلامت و تأمين اقتصاد سالم نظام سلامت حركت نمايند./ع

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر