کد خبر: ۳۸۵۵۷۰
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۰

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:موج سوم ابتلا به ایدز در راه بوده و موج دوم نیز در حال بازگشت است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران حاضر در محل؛ دکتر کدیور، فوق تخصص نوزدان در همایش دو روزه HIV و نوزاد که امروز چهاردهم دی آغاز به کار کرده است گفت: هر روز نزدیک به 7 هزار مورد جدید HIV شناخته می شود تا سال 2009، 33 میلیون نفر درگیر ایدز شده اند که نیمی از آنها را زنان تشکیل می دهند.

وی گفت: هشدارهایی برای نزدیک بودن به موج سوم ایدز داده شده است، موجی که به دلیل سوء‌ رفتار به وجود می آید.

کدیور تصریح کرد: به دنبال تغییر الگوی انتقال این بیماری، شواهد حاکی از آن است که تعداد موارد ابتلا از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده در حال افزایش است، شواهد دیگری نیز وجود دارد که نشان دهنده انتقال این بیماری در زنان رو به افزایش بوده و این بحث زنگ خطری برای آغاز موج سوم بیماری ایدز است.

وی اظهار کرد: وقتی سخن از ایدز به میان می آید تنها با یک بیماری روبرو نیستیم، ایدز پدیده ای پزشکی بهداشتی است که ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی آن بسیار گسترده و بدون درمان و البته قابل پیشگیری است، یعنی الگوهای انتقالش کامل شناسایی شده است.

کدیور افزود: این بیماری به سرعت در حال گسترش است، موج سوم ابتلا به ایدز در راه و موج دوم هم در حال بازگشت است.

*موج سوم بیماری از طریق روابط جنسی کنترل نشده در حال گسترش است

این فوق تخصص نوزادان در ادامه گفت: در ایران موج اول بیماری از طریق انتقال خون و فرآورده های خونی مطرح شد و موج دوم آن شامل شیوع بیماری بین افرادی بود که از طریق اعتیاد و سرنگ های آلوده و مشترک دچار عفونت شده بودند، در حال حاضر موج سوم بیماری از طریق روابط جنسی کنترل نشده در حال گسترش است.

وی تصریح کرد: در این بیماری راه های انتقال و پیشگیری از آن شناخته شده است و باید با آموزش همگانی و رفتار سالم و نگرش مثبت به مبتلایان به این بیماری اجازه استفاده از امکانات و منابع اجتماعی را به بیماران داد.

*الگوی انتقال جنسی آمار مبتلایان زن در حال افزایش است

کدیور در ادامه عنوان کرد: شعار امسال روز جهانی ایدز پیش به سوی صفر در ایدز به معنی صفر در موارد جدید عفونت، صفر در مرگ ناشی از ایدز، صفر در تبعیض مبتلایان به ایدز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بنابر آمارها، الگوی انتقال جنسی آمار مبتلایان زن در حال افزایش است مسئله نگران کننده ابتلا نوزادان و گسترش به جامعه است.

وی گفت: فارغ از سیاست و همگام با اقدامات جهانی و منطقه ای و در راستای تحقق شعار امسال روز جهانی ایدز همگان باید در جهت اجرای عدالت اجتماعی و حرمت انسانی در حرکت از شعار به عمل تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کر: همکاری نهادها و سازمان های مختلف جهت برنامه های کنترل و پیشگیری از ایدز اهمیت دارد بیماری ایدز جزو بیماری های رفتاری است که با ارتقای آموزش های رفتاری و ارج گذاری به نهاد خانواده می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد./ح
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر