کد خبر: ۳۸۶۷۹۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۰ - ۱۳:۴۰

داروهاي تبليغي در شبکه هاي ماهواره اي مورد تائيد نيست و ممکن است عوارض سوء و جبران ناپذيري را بر روي استفاده کننده بگذارد.

به گزارش سرويس علمي، پزشكي باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ دکتر کاظم ظهوري زاده، مدير اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه شرط اصلي ورود توزيع دارو تائيديه آزمايشگاه کنترل کيفي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي است و تمامي داروهايي که از طريق سيستم هاي ماهواره اي توزيع مي شوند فاقد اين مجوز هستند، اظهار داشت: اين داروها ممکن است به دليل دارا بودن برخي از ترکيبات ناشناخته که در معرفي دارو هم ذکر نشده عوارضي سوء بر روي مصرف کننده بگذارد.
دکتر کاظم ظهوري زاده با اشاره به اينکه برخي از شرکت هاي سودجو اقدام به تبليغ داروهايي براي درمان از جمله چاقي و لاغري، تقويت قواي جنسي، بدنسازي و ترک اعتياد مي کنند، خاطر نشان کرد: حتي داروهايي ماهواره اي که فاقد ترکيبات شيميايي هستند به دليل اينکه در شرايط غير استاندارد نگهداري و به صورت قاچاق وارد کشور مي شوند ممکن است غير قابل استفاده و خطر ساز باشند.
مدير اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي مشهد با بيان اينکه هر دارويي که خارج از شبکه رسمي توزيع دارو باشد غير مجاز و غير قابل مصرف است، اظهار داشت: داروهايي که در مکان هاي غير از داروخانه ها و حتي برخي از عطاري ها نيز توزيع مي شود به دليل اينکه در شرايط استاندارد نگهداري نشده است، مورد تائيد نيست.
دکتر کاظم ظهوري زاده با اشاره به اينکه کشورمان در زمينه علم پزشکي و تخصص يکي از کشورهاي پيشرفته خاورميانه به شمار مي رود به شهروندان توصيه کرد براي درمان مشکلات خود به پزشکان متخصص مراجعه و از داروهاي مجاز استفاده کنند.
همچنين دکتر رويا جباري کارشناس واحد اطلاع رساني معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي مشهد نيز اظهار داشت: تمامي داروهايي که در شبکه هاي ماهواره اي تبليغ مي شود ممکن است به دليل دارا بودن ترکيبات ناشناخته و يا شيميايي از جمله کورتون، استروئيدهاي آنابوليک که در ترکيبات داروها هم ذکر نشده است عوارضي از جمله قلبي و عروقي، پوکي استخوان، کبدي، عقيمي، افزايش فشار خون، سرطان، و نارسايي کليوي ايجاد کند./ح
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر