کد خبر: ۳۸۸۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۲

رئيس اتاق تهران گفت:حوزه توليد کشور در فاز دوم قانون هدفمندي يارانه ها بايد در صدر برنامه هاي دولت قرار گيرد

به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران در دهمين نشست هيئت نمايندگان اتاق تهران، آل اسحاق رئيس اتاق، اجرای فاز نخست این قانون را«ضروری» و «تاریخی» برشمرد و گفت: باید از دولت به دلیل اجرای شجاعانه این قانون تشکر کرد.

وي با بیان اینکه، دیدگاه های متفاوتی در زمینه میزان توفیق این طرح وجود دارد، ادامه داد: گروهی معتقدند که فاز اول هدفمندسازی یارانه ها با نارسایی هایی همراه بوده است و در نگاهی عمیق تر باید دید که آیا نتیجه به دست آمده با اهداف مورد نظر تطابق دارد؟

آل اسحاق افزود: برخی نیز بر این عقیده اند که تورم و بازتاب های اجتماعی ناشی از اجرای این طرح به خوبی مدیریت شده و مشکلی از این ناحیه وجود ندارد، به هر حال، اجرای این طرح با مشکلاتی همراه بوده است. اما آنچه که در فاز دوم باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا تمام جوانب در فاز دوم به صورت جامع طراحی شده است؟ و آیا آسیب های ناشی از اجرای فاز نخست هدفمندی یارانه ها با اجرای فاز دوم برطرف می شود؟

رئيس اتاق تهران ابهامات بخش خصوصی از اجرای فاز دوم را نیز در قالب پرسش های دیگری مطرح کرد و گفت: آیا اکنون زمان مناسبی برای اجرای فاز دوم است و اینکه اجرای فاز دوم این قانون اولویت نظام است یا رفع معضل بیکاری؟

آل اسحاق ادامه داد: بخش تولید، پس از آزاد سازی حامل های انرژی، به رغم افزایش هزینه های تولید نسبت به کنترل قیمت ها با سازمان حمایت همراهی کرد.

وي خاطرنشان كرد: این نوع محاسبه یارانه های تولید که برای مثال گفته می شود، گازوییل 300 تومانی با نرخ 150 تومان به واحد های تولیدی اختصاص یافته است و تخفیف 150 تومانی در نرخ گازوییل به عنوان یارانه تولید عنوان می شود، یارانه نیست چرا که در بخش خدمات و حمل و نقل هزینه می شود.

 

آل اسحاق با اشاره به پروژه مشترک اتاق تهران و دانشگاه صنعتی شریف با موضوع آثار اجرایی شدن هدفمندسازی یارانه ها را بر سه حوزه «خانوار»،«صنعت» و «بخش های کلان اقتصاد» مورد بررسی قرار داده است، گفت: بسیاری از پیش بینی های این پروژه تحقیقاتی تحقق یافته است.

رئيس اتاق تهران در پايان بر لزوم توجه ويژه به حوزه توليد در فاز دوم قانون هدفمندي يارانه ها تاکيد کرد./ق2

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر