کد خبر: ۳۹۷۱۴۱۲
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۶:۰۰
۰۸ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۶:۰۰
کد خبر : ۳۹۷۱۴۱۲
دانشنامه پزشكي//

فشار خون نیرویی است که باعث می‌شود، خون درون رگ‌ها جریان پیدا کند.

به گزارش سرويس علمي،‌ پزشكي باشگاه خبرنگاران؛ در ابتدا باید بدانید که این امکان وجود دارد که فرد بدون داشتن هیچ علائمی سال های سال مبتلا به فشار خون بالا (هیپرتانسیون) باشد. فشار خون بالایِ کنترل نشده، خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد. فشار خون با میزان خونی که توسط قلب پمپ می شود و مقدار مقاومت ایجاد شده در برابر جریان خون توسط شریان ها  تعریف می شود. هرچه میزان خون بیشتری توسط قلب پمپ شود و هرچه شریان ها باریک تر و تنگ تر باشند فشار خون بالاتر خواهد بود.

معمولاً فشار خون بالا بعد از سال های طولانی زندگی ایجاد می شود و در نهایت تقریباً همه به آن مبتلا خواهند شد. خوشبختانه فشار خون بالا را می توان به آسانی تشخیص داد و بعد از این که فرد متوجه شد دچار فشارخون بالا است می تواند با پزشک خود در جهت کنترل آن همکاری کند.

 گرچه همه افراد برای زنده ماندن نیاز به فشار خون دارند به اصطلاح به فشار خون بالا، فشار خون گفته می شود.

*علائم

بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا حتی زمانی که فشار سنج، میزان خطرناکی را نشان می دهد، هیچ نوع علائم و یا نشانه ای از این بیماری ندارند. گرچه تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا دچار سردرد، سرگیجه و یا مقدار کمی خون دماغ می شوند ولیکن این علائم تا زمانی که فشار خون بالا به سطح پیشرفته و یا حتی تهدید کننده نرسد، ظاهر نمی شوند.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خیلی از افراد تصور می نمایند که تا زمانی که دچار علائم فشار خون بالا نشده اند نیازی به مراجعه به پزشک جهت چک کردن فشار خون، ندارند. توصیه آن است که بعد از سن 20 سالگی از پزشک خود بخواهید که فشار خون شما را هر دو سال یک بار اندازه گیری کند. در صورتی که قبلاً مبتلا به فشار خون بالا و یا سایر فاکتورهای خطر بیماری قلب و عروق بوده اید، پزشک شما دفعات بیشتری از اندازه گیری را توصیه خواهد کرد. فشار خون کودکان 3 سال به بالا نیز معمولاً به عنوان قسمتی از بررسی های سالانه اندازه گیری می شود.

چنان چه پزشک خود را به طور منظم ملاقات نمی کنید ولی در عین حال نگران میزان فشار خون خود هستید، می توانید جهت پایش آن به مراکز بهداشتی موجود در سطح شهر مراجعه کنید و یا از دستگاه های موجود در مراکز مختلف شهری استفاده نمایید ولی معمولاً این دستگاه ها دقیق عمل نمی کنند و ممکن است نتایج دقیقی را به شما ندهند.

*علل
دو نوع فشار خون بالا وجود دارد:

فشار خون اولیه: در 90 تا 95 درصد از بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا، علت مشخصی وجود ندارد. این نوع فشار خون را فشار خون اولیه می نامند که به صورت تدریجی بعد از چندین سال به وجود می آید.

فشار خون ثانویه: 5 تا 10 درصد بقیه ی موارد فشار خون بالا تحت شرایط و علل زیر ایجاد می گردند. این نوع از فشار خون بالا را فشار خون ثانویه می نامند که ناگهانی ایجاد می شود و نسبت به نوع اولیه، فشار خون شدیدتری را سبب می شود. شرایط گوناگون و مصرف داروهای مختلف می توانند منتهی به فشار خون بالا شوند که عبارت هستند از:

* مشکلات کلیوی

* تومور غده فوق کلیه

* نقص مادرزادی قلب

* داروهای خاصی مانند داروهای جلوگیری از بارداری، داروهای ضد احتقان، داروهای مُسکنی که به صورت آزاد فروخته می شوند و برخی داروهای تجویزی دیگر.

* داروهای غیر قانونی مانند کوکایین و آمفتامین.

*عوامل خطر

فاکتورهای خطر بسیار زیادی برای فشار خون بالا وجود دارد.

برخی از آن ها را شما نمی توانید کنترل کنید. فاکتورهای خطر این بیماری عبارت هستند از:

* سن: خطر فشار خون بالا با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد. در اوایل سن میانسالی فشار خون بالا در مردان معمول است. در زنان نیز این بیماری بعد از یائسگی معمول می شود.

* نژاد: فشار خون بالا در سیاه پوستان رایج تر است و در آن ها در سنین پایین تری از سفید پوستان گسترش می یابد. عوارض جدی فشار خون بالا نیز مانند سکته و حمله قلبی در سیاه پوستان معمول تر است.

* سابقه خانوادگی: فشار خون بالا بیشتر در اعضاء یک خانواده و به صورت خانوادگی نمایان می شود.

دیگر عوامل خطر فشار خون بالا که قابل کنترل هستند، عبارتند از:

* چاقی یا اضافه وزن: هرچه شما بیشتر دچار اضافه وزن باشید، به خون بیشتری برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی به بافت های بدن تان نیاز دارید و هنگامی که حجم خون گردشی در رگ های شما افزایش می یابد فشار وارده بر دیواره های عروقی نیز افزایش می یابد.

* عدم تحرک: افرادی که تحرک ندارند ضربان قلب بیشتری دارند. هرچه ضربان قلب بیشتر باشد یعنی در هر انقباض، قلب سخت تر کار می کند و فشار قوی تر بر شریان ها اعمال می شود. کمبود فعالیت بدنی خطر چاقی و اضافه وزن را نیز افزایش می دهد.

* استعمال دخانیات: نه تنها استعمال دخانیات بلافاصله پس از مصرف به صورت موقتی فشار خون را بالا می برد بلکه مواد شیمیایی موجود در دخانیات به  سطوح دیواره شریانی آسیب وارد می کنند و منجر به باریک شدن شریان ها و افزایش فشار خون می شوند.
فشار خون و نمک

* نمک(سدیم) فراوان در غذاها: مصرف زیاد سدیم باعث نگه داری مایعات در بدن می شود که منجر به افزایش فشار خون می گردد.

* پتاسیم کم در غذاها: پتاسیم به حفظ تعادل سدیم در سلول های بدن کمک می کند. چنان چه پتاسیم کافی دریافت نکنید، سدیم بالایی در خون انباشته می شود.

* مصرف بسیار پایین ویتامین D: مصرف کم ویتامین D در رژیم غذایی می تواند منتهی به فشار خون بالا شود. ویتامین D در تولید آنزیمی توسط کلیه که فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهد نقش دارد.

* مصرف الکل: نوشیدن الکل به صورت مداوم به قلب آسیب می رساند. مصرف گاه به گاه الکل نیز به صورت موقتی فشار خون را افزایش می دهد چرا که منجر به ترشح هورمن هایی می شود که جریان خون و ضربان قلب را افزایش می دهد.

* استرس: سطح بالای استرس می تواند به صورت ناگهانی و موقتی فشار خون را افزایش دهد. چنان چه سعی دارید با پُرخوری، مصرف الکل و یا استعمال دخانیات بر استرس خود غلبه کنید، تنها مشکلات خود را با فشار خون بالا افزایش خواهید داد.

* بیماری ها و شرایط خاص: برخی شرایط مزمن نیز خطر فشار خون بالا را افزایش می دهد مانند کلسترول بالا، دیابت، بیماری کلیه و تنگی نفس هنگام خواب.

گاهی اوقات بارداری نیز می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

اگر چه فشار خون بالا در بین بزرگسالان رایج است ولی کودکان نیز در معرض این بیماری قرار دارند. در برخی کودکان فشار خون بالا نیز به دلیل مشکلاتی مانند بیماری قلبی و یا بیماری های کلیوی به وجود می آید. در تعداد رو به افزایشی از کودکان، شیوه زندگی غلط مانند رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت بدنی منجر به فشار خون بالا می شود./ح
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۰۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
سلام من ۶۰ سالمه و بعضی وقتا دچار سردرد و سرگیجه میشم و فشار خون دارم و قرص مصرف میکنم مدتی هست که زیاد سرم گیج میرود و چشمانم سیاهی میرود
آرزوامانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
سلام .مادرم 78 سال داره.سابقه دیابت و ناراحتی کلیه داره . حدود یک ماه قبل استنت گذاشتن .به اونصورت مشکل فشار نداشت .ولی متاسفانه حدود 10 روزه فشار ش 19روی اه هست باوجود اینکه دکترش قرص آملودیپین و ترازوسین و فوروز مایید تجویز کردن و استفاده میکنه ولی متاسفانه فشارش از 16 پایین تر نمیاد توروخدا راهنماییم کنین. نمیتونه هم راه بره. ممنون میشم کمکم کنین
آشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
با سلام
ممکنه فشار خون بالا باعث سردرد شدید و بالا آوردن صفرا بشه ؟
با تشکر
پاسخ ها
طیبه غزنوی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
چندروزی است که پدرم چندباردرروزخون دماغ میشه قرص والزومیکس دکترتجویز کرده صبح وشب وکاپتوپریل هم خودمون گفتیم اگه فشارش بالای ۱۴شدزیرزبونی بذاره آیالازمه متخصص ببرمش باتوجه به اینکه این چندروزخیلی خونریزی داشته
سعید ترک
|
Germany
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
مادرم‌ اول که حالش بد شد اول فقط فشارش بالا بود تا مطب برسیم حالش بد شد جوری شد گه دیگه تعادل نداشت رو باش وایسته بد شروع کرد حالت تهوع با سر گیچه بد بردیم بیمارستان از سرش عکس انداختن ازمایش هم گرفتن.. گفتن چیزیش نیست سه تا امپور زدن با چندتا قرص دادن گفتن ببرید خونه الان نزدیک ۲۸ساعت گذاشته حالش باز خوب نشود
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
سلام من 42 سال دارم و یازده ساله فشارخون بالا دارم دارومصرف میکنم . الان چند شبه ک فشارم تا حدود 19 رفته ولی پایین تراز 16 نمیاد . دارو هم جواب گو نیست . ممنون میشم اگه راهنمایی کنید ک من چکار کنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
بهتده درمان با حجامت رو امتحان کنید
غریبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۸
من 13 سالمه فشارم 13 چیکار کنم
ممداقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
سلام من 20 سالمه و فشار خون دارم. چیکار کنم؟
حسین احمدپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
سلام من حدود دوهفته است که دچار فشار خون بالا در دستشویی شدم البته دکتر هم مراجعه نمودم ولی دلیل خاصی نگفتند .
پیام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
من سنم ۳۶ ساله هر چهار ماه فشارم را چک می کردم ۱۲.۸ یا ۱۲۰۷ بود ولی چهارماه بعد دیدم ۱۴ روی ۱۰ یا ۱۵ روی ۱۱ شده و سردرد چند روز فشارم را گرفتم همین ثابت شده بود رفتم دکتر قرص فشار خون بهم داده نمیدونم چطوری در چهارماه فشار خونی شدم.
مجد طبری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
سلام مدتی دچار فشار خون بالا هستم با اینکه قرض فشار خون مصرف میکنم ولی هنوز فشارم پایین نمیاد لطفا راهنمایی کنید با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
سلام مادرم ۲۹ سالشه و فشار عصبی داره وقتی فشارش بالا میره سردرد شدید میگیره لطفا راهنمائی کنید
صبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
سلام، ۳۳ سالم هست الان تقریبا یک هفته هست که دچار نوسان فشار خون میشم کم و زیاد میشه و سر گیجه های خفیف پی در پی دارم . میشه لطفا راهنمایی کنن دوستان . با سپاس
نازملک دریجانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
سلام وخسته نباشید من خانمی چهلو هفت ساله هستم فشار خونم بالاست ۱۶۰رو۱۰۰ درضمن هیچ علائمی هم نداشتم باید به نظر شما چه کار کنم بیشتر دارو گیاهی استفاده کنم یاشیمیایی یعنی من الان جزئ بیماران فشارخونی هستم یانه با تشکر از شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
سلام وقت شما بخیر. برای گرفتن فشار از دست چپ استفاده میشود یا راست
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
مطاالبتون عالیه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
از دست راست گرفته بشه بهتره ولی اگه از دست چپ بگیرین باید یکی از ماکسیمم کم کنین چون فشار دست چپ بالاست چون نزدیک به قلب هستش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
سلام یه مدتی حالم بده سرگیجه حالت تهوع سردردشدیددارم فشارم رو۱۴خیلی اضافه وزن ندارم تحرکمم خوبه هفته ای ۴الی۵بارورزش میکنم عصبانی شدنی حالم بدمیشه
سعیده اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
س خسته نباشید مادرم ۵۵ سالش سرگیجه داره فشارش ۱۶ چیکار باید بکنه که خوب بشه از چی میتونه باشه ممنونم پاسخ بدین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
سلام‌من‌فشار‌خونم‌۱۳‌‌‌‌چکار‌کنم‌پاین‌بیاد
محمد
|
United States
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
چند روزه که فشار خون من به هیجده میرسه..بیشتر مطاله میکنم ضمنا سابقه پنیک هم دارم ‌خواهشا راهنائیم کنید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
عالی بود من قبل از نماز عید یهو حالم خراب شد حالت بی حالی دهانم انگار خشک شد تپش قلبم بالاتر رفت زود زود برادرمو صدا کردم منو برسون دکتر دکتر رفتم فشارم 15بود با قرص زیر زبونی امپول حالم بهتر شد خواهشا بگین چ غذایی مصرف کنم بهتره خیلی استرس دارم هم از کارم هم حالا مریضی شده دغدغه برام خواهشا کمکم کنین
اعظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
مدتیه فشار خون بالا دارم تو زندگی روزانه خیلی ناراحتی دارم اصلا کسی بیماری منو درک نمیکنه .استرس شدید دارم...دید چشام روز به روز بدتر میشه سنم هم ۳۹ ساله..
سمانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
سلام منم فشارم میره رو14درضمن 28سالمه ومثل اقاحسین ک گفت شبهای احساس عجیبی دارم وحالم بدمیشه منم همیجورمیشم احساس میکنم جونم بالامیخابیادو...تروییدهم دارم نمیدونم ازچیه درسال دوالی س بارایجورمیشم
میم.قاف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
صبح که از خواب بیدار شدم سقف و تخت دور من میچرخیدن و سرم خیلی سنگین بودتعادل نداشتم نمیتونستم صاف بشینم و تلو تلو میخوردم و جمجمه ام تیر میکشید و من یه چیزی ناراحتم میکنه حرفی که به کسی نگفتم و ار روز تحت فشار شدید هستم امیدم به زندگی ندارم و کلی مسئولیت. حالا دوست دارم بدونم چمه؟ من ۶یا ۷ سال پیش هم چندبار اینطوری شدم دکتر گف داشتی سکته رد میکردی،من ۳۳سال ام هس و ازدواج نکردم ولی سیگار میکشم و هم افسرده ام هم نیستم. کمکم کنید
محسن جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
باسلام من جلو تلوزیون بودم یدفعه زبونم بیحس شدو سر م گیج شدو استرس شدیدی همراه باتپش قلبم گرفتم چندین بار اینجوری شدم باید چکار کنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
سلام شاید دچار حملات پانیک شدی بنظرم ی سر برو پیش متخصص مغز و اعصاب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
با سلام مادرم حدود هشتاد سال داره داروی فشار هم مصرف میکنه امشب فشارش را گرفتم چهارده روی دوازده بود وضربان قلبش صد و یک لطفا راهنمایی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
سلام من دختر۲۳ ساله هستم امروزیهوتپش قلب گرفتم بعدسرگیجه بعدتهوگرفتم بدنم حالت خستگی داره نمیدونم چمه میشه بگین ممنون میشم ۰
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
سلام هیچ نگران نباشید شما دچار حملات عصبی شده اید با افتخار و سر بلند به یک روانپزشک خوب مراجعه کنید
تجدد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
زالودرمانی بهترین درمان و کنترل فشارخون بالا
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
با درووود چه قرصی برای فشار خون ثانویه خوب هست باید چه دارویی استفاده کنم خواهش میکنم راهنمایی فرمایید
پاسخ ها
تقی ملااحمد
| Canada |
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
فشار ۱۹رو۱۰
ملانی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
زالودرمانی کنید عاالیه
roya.mohamad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
سلام خسته نباشید بابای من دیروز صبح زود سرگیجه خیلی شدید گرفت وهنوز سرگیجش برطرف نشده دکترا چیز خیلی خوبی نگفتن اما قبلا هم عفونت گوش داشته میخاستم بدونم امکان داره بخاطر اون باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
فشار خون علامت اول سردرد شدید وسردردب پشت سرش فشار بیاره و باعث درد زیاد بشه.وعلت اصلیش گزگز گوش .استرس بالا .سیاهی رفتن چشم
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
من ۵۰ سال سن دارم دوسال. پیش سکته مغزی کردم وامسال هم دوباره سکته کردم والان هر چی میخورم استفراغ میکنم چه کاری انجام بدم لطفا پاسخ دهید
سید علی سید علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۹
فشر خون بالا انسان رو منفجر میکند.
مغز و قلب رو از پا در میاورد.
علت اصلی فشار خون:
مواد غذایی که شما میخورید هستند که سم دارند.
کم تحرکی.
شزایط روحی بد.
مواد غذایی در خون شما باقی میمونند و همیشه پس فشار خون خواهید داشت.
روناک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
من زنی ۵۳ ساله هستم دوران یایسگی رو می گذرونم جد ید ن دچار فشار خون بالا شدم ایا فشار من ربطی به یایسگی داره. اگه داره درمانش رو هم بگید لطفل
علیرضا دوستی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
سلام من ۳۰سالمه شب که خوابیدم صبح بلند شدم دیدم روی پیشونیم قرمزه انگار که بجایی خورده...راستی بگم که شبش سرم درد میکرد...میشه بگید از چیه...ممنون
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
سلام دوستان
فشار خون در تب سنتی ی بیماریه ساذست راحت می تونی درمانش کنی
۱- قط کردن روغن خوراکی
۲- قط کردن روغن
۳ خوردن روزی دو وعده معجون سیر و لیمو
۴ خوردن جوشانده ی برگ لیمو
۵- پیاده روی و تغذیه ی سالم با سالاد سبزیجات و حذف کردن غذاهای سنگین بن کل تو ی هفته جواب می گیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
سلام برای فشاربالا عرق برگ زیتون شبی یک استکان بخورید.من ۲۹سالمه فشارم متاسفانه بالامیزنه سردردمیگیرم وهمراه بالرزش وحالت نهوع ورگای سرم انگاری میخاد بترکه خیلی متاسفانه بده
.دکترطب سنتی رفتم عرق برگ زیتون پیشنهاددادن.باارزوی سلامتی
پاسخ ها
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
سلام منم 3ساله فشارخون دارم داروهم میخورم درنوسانه 28سالمه هم وسردردانفجاری سرگیجه و..... خداهمه روشفابده
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
سلام من مادرم چند روز پیش فشارش رفت رو 20بردم دکتر با دارو فشارش اومد رو12ولی این چند روز سرگیجه داره دکتر هم بردم بهتر نشده لطفا راهنمای کنید ممنونم
هفت مهدی نژاد
|
United States
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۶
من فشارم هر شب بالا ست دهانم خوشک بی اشتها وسرگیجه دارم با این که قرص لوراستان ۵۰ روزی ۲عدد میخورم اما باز هم این مشکل بامن هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
خوب بود.ممنون
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
خوب بود ممنون
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
خوب بود ممنون
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶
خوب بود ممنون
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
واقعا خوب بود
از دیروز سرگیجه دارم
خون دماغ هم میشدم
دلیلش برام گنگ بود
داشتم دیوونه میشدم
خیلی ممنونم ازتون
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
سلام من 17 سالمه ....چن مدته که فشارم 13.14 بود بطور اتفاقی دکتر رفته بودم فشارم رو گرفت و گفت 17.75 عه البته من کنکور دارم وزنم بالاست بخاطر عدم تحرک چاقی مفرط پیدا کردم خیلی میترسم حس بدی دارم خودم نمیدونم چمه الان هم دکتر برام ازمایش خون نوشته که بفهمه علت از کجاست البته من فوق العاده مضطرب میشم تا کسی میخواد فشارمو بگیره از استرس اینکه نکنه فشارم بالا باشه تپس قلب شدید میگیرم و خودم تپشامو رو گردنم حس میکنم میشه بخاطر استرس و تپس قلب یهویی فشارم بره بالا؟ بنظر شما درمان میشم یا همیشگیه
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
سلام من 17 سالمه ....چن مدته که فشارم 13.14 بود بطور اتفاقی دکتر رفته بودم فشارم رو گرفت و گفت 17.75 عه البته من کنکور دارم وزنم بالاست بخاطر عدم تحرک چاقی مفرط پیدا کردم خیلی میترسم حس بدی دارم خودم نمیدونم چمه الان هم دکتر برام ازمایش خون نوشته که بفهمه علت از کجاست البته من فوق العاده مضطرب میشم تا کسی میخواد فشارمو بگیره از استرس اینکه نکنه فشارم بالا باشه تپس قلب شدید میگیرم و خودم تپشامو رو گردنم حس میکنم میشه بخاطر استرس و تپس قلب یهویی فشارم بره بالا؟ بنظر شما درمان میشم یا همیشگیه
ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
فشارخون مصرف روغن جامدات و سرخ کردنی و استرس و ورزش نکردن و هوایه ناسالم
salam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶
سلام من ۱۶ سالمه احساس میکنم هر مو قع عصبی میشم فشارم میره بالا چون بدنم یه حالت خستگی ویا بی حالی و بیحسی یه همچین چیزی پیدا میکنم عصبی که میشن اصلا حالم خیلی بد میشه
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۰
سلام حسینم ۲۴ سالمه من حدود چند ماه هست که فشار خون رو بصورت جدی تجربه میکنم،الان به حدی دچار فشار خون شدم که روی کلیم تاثیر گذاشته و در ازمایش ادرار پروتئین اوری ۳ پلاس و هماچوری مشاهده شده،و در نمونه خونم افزایش کراتینین هم وجود دارد،دکتر به من قرص والسارتان تجویز کرده استفاده میکنم قبلنا موثر بود ولی الان حتی اگر بخورم فشارم هنوز بالاست،من علایم فشار خون مثل خون دماغ رو ندارم ولی سرگیجه مداوم دارم بصورتی که سنگینی سر دارم و حتی دچار کم اشتهایی شدم و اگر هم بخوام چیزی بخورم بخصوص نوشیدنی دلم نمیکشه نه شربت نه چایی حتی گاهی اوقات آب،اخیرا هم توی خوابیدن هم مشکل پیدا کردم نیمه های شب با حالت عجیبی از خواب میپرم و سگیجه دارم وحال ترسناکی توی خودم احساس میکنم و بدنم گرم گرم است،من نمیدونم فشارخونم به چه حدی رسیده ولی اصلا حال خوبی ندارم به سختی رو به راهم لطفا اگر راجب توضیحاتم نظری دارین و شناختی دارین بهم بگین ممنون ازتون
پاسخ ها
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
سلام منم 28سالمه 3ساله اینطورشدم اگه کراتین خونت بالاست کلیه هات ورم دارن بایدهرچه سریعتربه دکترنفرولوژی داخلی کلیه وفشارخون مراجعه کنیدوگرنه خدایی نکرده دیالیزی میشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۸
باسلام میخواستم بپرسم فشارخون شوهرم بالاست گا هی 18 و گاهی 14 میشه خیلی زود عصبانی میشه یعنی از اعصابه لطفا راهنماییم کنید ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
خیلی خوب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۴
باسلام کسی که فشارخون بالاداره باید چی بخوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۷
خانمی هستم استرسی و40ساله والان 4ساله قرص لوزارمخورم فشارم بالاست ولی بطورناگهانی لاغرشدم ولی داروهاراادامه میدهم علتش چیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
اطلاعات پزشکی بسیار ارزشمند در خصوص فشار خون اطلاع رسانی شده در این سایت بسیار سپاسگزارم. موفق باشید انشاءالله.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
لطفا بفرمايد فشار خون روي ١٦ روي ٩ همراه با سرگيجه. و تهوع و افسردكي و بيحالي خود خوب ميشود يا بايد به دكتر مراجع كنم ايا با تحرك و رزيم غذاي. امكان خوب شدن هست. جون هنوز دارو نخوردم و تازه شروع شده و اول فكر كردم انفلانزراس ولي ادامه دارد. سر گيجه و تهوع. ! با تشكر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
سلام از تمام کسانی که به مردم مومن و مسلمان ایران به هر نحوی کمک می کنند و از نویسنده و سایر کسانی که در نوشتن مطالب بالا نقش داشتند و هیچ چشمداشتی ندارند جز رضایت پروردگار عالمیان تشکر می کنم اجرتنان با خودش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۲
سلام و خسته نباشيد.
مادرم فشارخون 17 داره. خواستم بپرسم اين بيماري قابل درمانه يا تا آخر عمر همراه بيمار مي مونه. من خيلي نگران هستم خواهش مي كنم اگه كسي اطلاعاته مفيدي داره جواب بده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
باسلام خانمی ۳۹ ساله ام همیشه خیلی صبور و.... بودم تقریبا پنج سالی هست که مواقع ناراحتی حالت تهوع تپش قلب و لرزش دست داشتم فکرش رو نمیکردم فشارم بالا باشد تو مراسم ختم دایی شوهرم مواظب مادر شوهر ۸۰ ساله ام بودم که نکند فشارش بالا رود با فشار سنج فشارش رو گرفتم ۱۳ بود دختر م یه کم بازیگوش بود گفت منم فشار مامانمو بگیرم ناگهان فشار ۲۰ منو دید مونده بودم بخندم یا گریه کنم ۲۰ و.....۱۳ سریع منو اورژانس بردن تازه با زیر زبانی شده بود ۱۹ .دارم رژیم میگیرم دارو هم نخوردم خوشبختانه دیگه ۱۷ بالاتر نرفته . مواظب خودتون باشید .
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۹
خوب بود ولي میشه بیشتر توضيح دهید،بعد فشارخون بالا باعث فراموشيم میشه???
مزدک
|
United Kingdom
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۹
استرس را کم کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱
باسلام وخسته نباشیددختری 25ساله هستم دوسال هست که نامزد کرده ام به دلیل سختی های فراوان که دراین دوسال داشته ام حدودیک سال است که تقریبا هرروز فشارخونم بالا می رودکه گاهی اوقات به18هم میرسدالبته وقتی باخانواده ی همسرم روبه ر میشوم بیشترمیشودبین14تا18 تاکنون به چندین دکترقلب وعروق ومغزواعصاب مراجعه کرده وآزمایشهایی دادهام که درآزمایش هیچ چیزنشان نمیدادهمراه با بالا رفتن فشارخونم بسیاردچار تپش قلب بسیارشدیدوسرگیجه وحالت تهوع میشوم خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنیدباتشکر.
پاسخ ها
khckdk
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۶
استرس شدید داری منم بعضی وقتا اینجوری میشم باید تمرین اعتماد بنفس و ریلکسیشن انجام بدی
سهیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۳
خیلی ناقص بود کاش بیشتر درموردش توضیح میدادی.من دستگاهش رو دارم منتها نمیدونم عدد بالا وپایین دقیقا مفهومش چیه؟اما بازم تشکر زحمت کشیدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
خوب بودولی بهتربودتوضیح بیشترودادید
علی امامی نایینی
|
Germany
|
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۶
برای من این مطلب جالب است چون هر شب خوابم نمی برد می فهمم فشار خونم بالاست
النا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۴
سلام مرسی از مطالب خوب ولی ناقصتون
زهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۴
می خوام فشار خونم رو هر روز بگیرم و بدونم چنده آخه دکتر گفته فشار خون پنهان دارم و منظورش رو متوجه نشدم-در ضمن دستگاه فشارسنج هم ندارم ایا در سطح شهر جایی هست بدون هزینه این کارو انجام بدن؟
arefe
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
واقعا خوب بود
از دیروز سرگیجه دارم
خون دماغ هم میشدم
دلیلش برام گنگ بود
داشتم دیوونه میشدم
خیلی ممنونم ازتون
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
مشروب و سیگار زیاد مصرف میکردم فشارم بالا ست سیگار رو ترک کردم مشروب رو هم کم میکنم چه دارویی پیشنهاد میکنید تا چه وقت متشکرم
مهر انگیز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
با سلام مطالب خوب بود
عادل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
ممنون از زحماتتان .
سعیدباقری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۰
باسلام وخسته نباشیدمطالب مفیدوسودمندبودولی درخصوص اندازه فشارخون (ماکزیمم ومینیمم )فشار خون توضیح داده نشد.
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۳
عالی ممنون
عزیز
|
Afghanistan
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
مطلب مفیدی بود
ممنون ازشما
عزیز
|
Afghanistan
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
اگرممکن میبودتوصیه های درموردغذاهای مناسب برای مبتلایان به فشارخون بالامی نگاشتیدبهتربود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
خوب بود ممنونم
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
باسلام بسیار عالی بود مخصوصا اون قسمت ویتامین دی چون اخیرا مشخص
شده اکثر کارمندان مشکل کمبود ویتامین دی را دارند من خودم هم همینطورم وجالب اینکه فشارخون بالا هم دارم که احتمالا به هم مربوطند باتشکر از مطالب خوبتون
تينا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۲
كامل نبود ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۴
نظرخاصی ندارم
مسلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۳
خوب بود.متشکر
متین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۹
سلام دانشجوی پزشکی هستم مطالب خوب بود ولی عالی و کامل نبود لطفا کمی تخصصی تر توضیح دهید.ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۱
خیلی عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۳
خوب
زیبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۲
عالی بود
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۵
براطلاعاتم افزوده شد . سپاسگزارم
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۴
تشکر فراوان
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۴
عالی
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۴
خوب بود.خیلی به هم کمک کرد.
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
خوب بود.فشارخون همسرم حدودا" 16 هست علت انرانمیدانم تحت نظر دکتر فقط قرص املوپرس روزی 3 تامیخوره .مگر برای این بیماری درمان قطعی وجود داره یانه...
پاسخ ها
امین
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۹
مشکل را دارم با تجربه چند سال فکر میکنم زیاد استفاده می نمایید روزی یک قر ص کافی است سعی کنید استر س را از زندگیتان بیرون کنید حوب میشوید
علیرضا خوش فطرت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
بدنبود
Lazi lizard
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
خیلی مطالب خوبی بود.مرسی به توان 12 !!!!
آرمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۷
کمی بیشتر توضیح بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۵
خوب
mehran
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۱۱
salam va khasteh nabashid.ba tashakor baz shoma dar khaste moshtarak shodan daram.
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر