کد خبر: ۳۹۹۶۵۶۹
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۱ - ۱۸:۰۸

ماهواره هاي موجود در فضا تغييرات دمايي بين 180- تا120+ را بايد تحمل کرد و ماموريت هاي خود را نيز به خوبي انجام دهند.

مجتبي سرادقي، کارشناس علوم فضايي در گفتگو با خبرنگار نجوم باشگاه خبرنگاران گفت: زير سيستم کنترل حرارتي دماي قسمت هاي مختلف ماهواره را طوري تنظيم مي کند که بتوانند به درستي وظيفه خود را انجام دهند.
 
وي افزود: ماهواره در فضا و در شرايط مختلف تغيير درمايي از 180- تا120+ را بايد تحمل کند اما گاهي آن بخش ماهواره که به سمت خوشيد است بسيار گرم و طرف مقابل آن که در سايه قرار دارد بسيار سرد مي شود و اين اختلاف دما و تغيير ناگهاني در صورت تعديل نشدن مي تواند صدمات زيادي را به زير سيستم هاي ماهواره وارد کند.
 
سرداقي اظهار داشت: دما بايد در تمامي نقاط ماهواره در حد مناسبي حفظ شود اين کار به عهده زير سيستم کنترل حرارتي است.
 
***رنگ سطوح ماهواره با دماي آن ارتباط مستقيم دارد
 
وي تصريح کرد: زير سيستم کنترل حرارتي با هدايت گرما به روش هاي مختلف يک نوع تعادل حرارتي داخل ماهواره  ايجاد مي کند که موسوم ترين روش در ماهواره ها روش پسيو يا غير فعال است.
 
سرادقي عنوان کرد: در روش غير فعال با استفاده از خواص جذب و نشر حرارتي سطوح مختلف دماي ماهواره را تا زيادي کنترل مي کنند.
 
وي يادآور شد: سطوحي که به رنگ سفيد هستند ضريب جذب کم و ضريب نشر بالايي است و مي تواند موجب خنک شدن و رنگ سياه با خواص معکوس باعث گرم شدن ماهواره در اثر تشعشع خورشيد مي شوند.
 
سرادقي اظهار داشت: ورق هاي طلايي رنگ به منظور جذب و انعکاس نور خورشيد بر روي بعضي از قسمت هاي ماهواره پوشانده کار مي شوند.
 
وي خاطر نشان کرد: کنترل حرارتي ماهواره به روش فعال يا اکتيو انجام مي شود و در اين روش استفاده از هيترها، لوله هاي حرارتي، دربچه ها و ساير وسايل پيشرفته ديگر دماي نقاط داخل ماهواره کنترل مي شود.
 
سرادقي افزود: استفاده از روش اکتيو حتي با استفاده از ايستگاه هاي زميني نيز با کمک زير سيستم فرمان و سنجش از دور توانايي کنترل دما را در نقاط حساس زير سيستم ها دارد./عط
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر