کد خبر: ۴۱۴۰۰۰۴
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۱ - ۱۸:۳۵
فاینانشیال تایمز:

يك تحليلگر انگليسي با اشاره به تحولات اخیر منطقه و نقش دولت اردوغان در این تحولات، نوشت: تركيه ديگر دوست كشورهاي همسايه خود نيست.

به گزارش سرويس بين‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه العالم ؛ "فيليپ استيونز" نویسنده و تحلیلگر روزنامه "فايننشيال تايمز" درباره معضل تركيه به دليل درگيري هاي سوريه، نوشت: تركيه تا چندی پیش در سايه حكومت رجب طيب اردوغان، از اين كه مشكلي با همسايگان خود ندارد، افتخار مي كرد. پيشرفت سريع اقتصادي تركيه، براي كشورهايي مانند مصر و تونس - كه شاهد تغيير و تحولاتي بودند - در کنار ارتباط مستحكم ترکیه با اخوان المسلمين در منطقه، الگويي براي اين كشورها بود و به نظر رسيد كه واكنش تركيه به مخالفت اتحاديه اروپا با عضويتش، تمايل نشان دادن به اردوگاه شرق باشد.

استيفنز ادامه داد: اما با ادامه درگيري ها در سوريه و گسترش ابعاد طائفه ای و مذهبی اين بحران، تركيه خود را در وضعيتي يافت كه ناچار شد براي جلب دخالت امريكا، به منظور حل اين درگيري در سوريه تلاش كند که البته اين خلاف ميل و خواسته پیشین دولت ترکیه بود. از طرفی، سرعت پيشرفت اقتصادي ترکیه ديگر مانند سابق نيست و آنكارا به خاطر سوریه با روسيه و عراق و ايران اختلاف پیدا کرده است.

به عقیدۀ نويسنده اين مقاله، اردوغان در محاسبات خود اشتباه كرده، اما با اين حال نبايد وي را به خاطر همه اين تحولات سرزنش كرد.

استيونز در پایان آورده است: يكي از مسايل اصلي در سال هاي اخير آن است كه جنگ عراق ثابت كرد نه امريكا و نه اروپا، قادر به تسلط بر مقدرات جغرافيايي - سياسي منطقه خاورميانه نيستند و البته اين بدان معنا نيست كه تركيه و يا كشوري ديگر مي تواند خلأ امريكا و اروپا را در اين زمینه پر كند.

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر