سرداري که آرزويش نابودي اسرائيل بود

پدر موشكي ايران را بهتر بشناسيم

سردار شهید حسن تهراني‌مقدم از بنيانگذاران اصلي صنايع موشكي جمهوري اسلامي ايران و بنیانگذار توپخانه و موشکی سپاه در دوران پر افتخار هشت سال دفاع مقدس بود.

به گزارش خبرنگار دفاعي - امنيتي باشگاه خبرنگاران، سردار سرلشکر پاسدار شهید حسن تهراني‌مقدم از بنيانگذاران اصلي صنايع موشكي جمهوري اسلامي ايران و بنیانگذار توپخانه و موشکی سپاه در دوران پر افتخار هشت سال دفاع مقدس و مسئول سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه پاسداران، بود.

اين شهيد گرانقدر تقریبا ۲۵ سال از عمر خود را در ایجاد و توسعه این بخش از توان دفاعی قرار داده بود و به عنوان پدر موشكي ايران لقب گرفت.

تولد؛ 1338

حسن تهرانی مقدم در 6 آبان ماه 1338 در محله سرچشمه تهران متولد شد.

آغاز تحصيلات؛ 1345

به علت شغل پدرش (محمود تهراني مقدم)، كه به پيشه خياطي مشغول بود، به محله شكوفه و سپس به محله بهارستان نقل مكان كرد و مقاطع ابتدايي و دبيرستان را در همين مناطق گذراند.

ورود به فعاليت‌هاي مسجدي در مسجد زينب كبري(س)؛ 1348

در مسجد زينب كبراي سرچشمه، زير نظر آيت‌الله سيدعلي لواساني امام جماعت و مدير مسجد،‌ تعليمات ديني و مقدمات آشنايي با اسلام را فرا گرفت و به همراه برادرانش در گروه سرود مسجد شروع به فعاليت كرد. اين گروه سرود، هسته‌ اصلي گروه سرودي بود كه در روز 12 بهمن 57 در فرودگاه مهرآباد و در مراسم استقبال از امام(ره) به اجراي برنامه پرداخت.

روايت آيت‌الله لواساني از آن دوران: «محل ما خيابان اميركبير،‌ كوچه آميز محمود وزير است. آنجا يك مسجد و يك حوزه علميه داريم و خانه ما هم كنار مسجد است. وقتي مي‌رفتيم براي نماز، كارهاي ديگري هم مي‌كرديم. مثلا با نوجوانان كارمي‌كرديم و برايشان نامه داشتيم. يك گروه سرود هم درست كرده بوديم كه در روزهاي انقلاب براي خودش، برو بيايي داشت».

قبولي در دانشگاه در مقطع کارداني؛ 1356

شهيد بزرگوار حاج حسن تهراني‌مقدم پس از پايان دوره تحصيلات متوسطه در رشته صنايع(برش قطعات صنعتي) در مقطع فوق ديپلم مدرسه عالي تكنيكيوم نفيسي پذيرفته شد.

همراهي در مبارزات انقلابي؛ 1357

همزمان با اوج‌گيري فعاليت انقلابي، تحت تاثير برادرش (محمد) به صف انقلابيون پيوست.

او در روزهاي منجر به پيروزي انقلاب به اتفاق دوستانش در فعاليت‌هاي زيرزميني، نارنجك‌هاي دستي مي‌‌ساخت كه با استفاده از سه راهي لوله آب توليد مي‌شد. شب 22 بهمن در ميدان امام حسين(فوزيه سابق) با پرتاب نارنجك دستي يك خودروي نظامي ارتش را مصادره و سرهنگ سوار بر خودرو را به اسارت درآورد.

اخذ مهندسي صنايع؛ 1358

حسن تهراني مقدم در سال 1358، در مقطع ليسانس رشته مهندسي صنايع پذيرفته و به اخذ مدرك مهندسي در اين رشته موفق شد.

 

عضويت در سپاه پاسدران؛ تيرماه 1359

تهراني مقدم در 21 سالگي و در ابتداي شكل‌گيري رسمي سپاه پاسداران، به عنوان مسئول اطلاعات منطقه‌ی 3 سپاه شمال، مشغول به فعاليت شد و تا 59/7/31 در اين سمت باقي ماند. در زمان بروز ناآرامي‌ها در نقاط مرزي كه مهم‌ترين آنها حوادث تجزيه‌طلبانه در كردستان بود، سپاه را در 15 ماه اول عمر خود متوجه ضرورت تقويت صبغه نظامي كرد.

با اين رويكرد تا شهريور 1359 كه كشور در آستانه هجوم رژيم بعث عراق قرار گرفت، حداكثر توان رزمي سپاه، تعداد معدودي گردان‌هاي رزمي بود كه با روش‌هاي چريكي وغير كلاسيك، درگير مبارزه با اشرار وضد انقلابيون مسلح در كردستان شدند.

سنگين‌ترين سلاحي كه در آن دوران در اختيار سپاه بود، تعدادي خمپاره‌انداز و آرپي‌جي و تيربار بود، در حالي كه در همين وضعيت، ضد انقلابيون در كردستان، حتي به توپخانه نيز مجهز بودند.

شايد آمار كل سلاح‌هاي سپاه در آن مقطع از چند هزار تفنگ G3 ، كلت، آر پي‌جي و ده‌‌ها قبضه خمپاره‌انداز تجاوز نمي‌كرد.

اعلام رسمي قصد ترور شهيد تهراني‌مقدم در راديوي منافقين

محمد تهراني‌مقدم(برادر شهيد) درباره تهديد كردن شهيد حاج حسن تهراني‌مقدم از سوي منافقين مي‌گويد: « بردارم چند بار از جانب گروهك تروريستي منافقین تهدید شد به دلیل آن‌که موشکی به مقر منافقین در داخل خاک عراق زد. همان شب رادیو منافقین اعلام کرد این مقدم را ما می‌زنیم. زمانی که ترور شهید صیاد شیرازی را طراحی کردند، همزمان طرح ترور حاج حسن آقای مقدم را نیز در دستور کار داشتند و می‌خواستند هر دوی آنها را ترور کنند که یک گروه از آنها دستگیر شدند».

جرقه‌هاي شكل‌گيري توپخانه سپاه؛ 1359

بعد از عمليات ثامن‌الائمه كه منجر به رفع محاصره آبادان شد‌، از جمله غنائم به دست آمده از عراق، يك آتشبار توپخانه 155 ميليمتري كششي بود كه از جانب دشمن در شمال آبادان، بين دارخوين و پل مارد مستقر بود.

اين آتشبار توپخانه بلافاصله تعمير و عملياتي شد و در همان منطقه، عليه دشمن به كار گرفته شد. سه ماه بعد در عمليات فتح بستان، مجددا يك گردان توپخانه 130 ميليمتري و يك آتشبار 105 ميليمتري پرتغالي ارتش عراق از سوي رزمندگان تيپ 14 امام حسين(ع) اصفهان به غنيمت گرفته شد كه اين گردان به دستور حسين خرازي(فرمانده تيپ) سازماندهي شده و در عمليات فتح‌المبين در پشتيباني از گردان‌هاي مانوري بسيجي مبادرت به اجراي آتش كرد.
اين دو اتفاق، مبدا شكل‌گيري توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است.

شهادت برادر؛عاشوراي 59

علی تهرانی‌مقدم، ظهر عاشورای سال 59 در اوایل جنگ و در محاصره سوسنگرد به شهادت رسید.


مسئوليت تطبيق آتش خمپاره‌اي سپاه در قرارگاه كربلا در عمليات طريق‌القدس؛ آذر 1360

حاج حسن بعد از عمليات ثامن‌الائمه، متوجه ضعف آتش پشتيباني خودي مستقر در خطوط مقدم جنگ شد،. مدت‌ها روي اين موضوع فكر كرد و سرانجام در پاييز 1360 طرح ساماندهي آتش پشتيباني (خمپاره‌اندازها) را به صورت سنجيده و مدون تقديم حسن باقري كرد.

نامه را محسن رضايي(فرمانده وقت كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي) امضا كرد و تحويل حسن باقري داد و حسن باقري آن را به حسن مقدم داد.

حاج حسن نامه تايپ شده را خواند و ديد طرح خودش درباره ساماندهي خمپاره‌اندازها به منظور پشتيباني از نيروهاي پياده است.

در نامه خطاب به فرماندهان قرارگاه قدس، نصر، فجر و فتح سپاه در جبهه‌هاي جنوب آمده بود: «برادر حسن مقدم به عنوان فرمانده پشتيباني‌كننده آتش‌هاي خمپاره‌اي سپاه معرفي مي‌شوند؛ لازم است با او همكاري كنيد».

تاسيس توپخانه سپاه؛ 1361

شهيد حسن تهراني‌مقدم اين اتفاق را اين‌گونه روايت مي‌كند: «عمليات فتح‌المبين تمام شد. من در سپاه شوش وقتي گزارش را به آقا رشيد مي‌دادم، ديدم آقا رشيد باخنده مي‌گويد«مقدم برو توپخانه سپاه را سازماندهي كن. برو سراغ توپخانه». گفتم آقا رشيد ما داريم خمپاره را سازماندهي مي‌كنيم. در عمليات فتح‌المبين (اگر اشتباه نكنم)148 قبضه انواع توپ‌هاي روسي به غنيمت سپاه درآمده بود. آن موقع سپاه 9 تيپ داشت. قرار شد برويم آن توپ‌ها را بياوريم و سازماندهي كنيم. شهيد بزرگوار حسن شفيع‌زاده اولين نفري بودكه رفتم دنبالش. بعد از عمليات فتح‌المبين از تيپ‌المهدي شوش آوردمش پيش خودم و آقاي محمد آقايي كه از مسئولين توپخانه سپاه بودند، به انضمام شهيد ناهيدي. اين بچه‌هاي نخبه باهوش را جمع كرديم و توپخانه سپاه راتشكيل داديم».

روايت برادر شهيد از شكل‌گيري توپخانه سپاه پاسداران

برخی دوستان زمانی که شنیدند یک جوان متعهد به عنوان فرمانده توپخانه انتخاب شده،‌ خندیدند و برخی هم به تمسخر گرفتند و گفتند که نه توپی وجود دارد و نه توپخانه‌ای، اما برای توپخانه فرمانده گذاشته‌اند! اخوی ما همان موقع گفت توپ‌های ما آن طرف است و اشاره کرد به نیروهای صدامی. چند روز بعد عملیاتی شکل گرفت که با انجام موفقیت‌آمیز آن، موفق شدند یک گردان توپخانه ارتش رژیم صدام را به غنیمت بگیرند و با همین توپ‌های غنیمتی، توپخانه سپاه شکل گرفت. ایشان در همان زمان موفق شد سازمان توپخانه را پایه‌ریزی کند.

راه‌اندازي مركز تحقيقات فني توپخانه در اهواز؛ 1361

شهيد تهراني مقدم از راه‌اندازي اين مركز اينگونه ياد مي‌كند: «در آن زمان توپ‌هاي غنيمتي ما 156 قبضه بود كه همه آنها در دشت عباس و چناله به غنيمت گرفته شده بودند. ما برادران ارتشي را براي آموزش اين توپ‌ها دعوت كرديم كه يك تيم از توپخانه‌ ارتش براي ما اعزام شد و وقتي توپ‌ها را ديدند گفتند اين توپ‌ها روسي هستند و آموزشي كه ما ديده‌ايم توپ‌هاي آمريكايي بوده و كاربرد اين توپ‌ها را نمي‌دانيم. ما مي‌خواستيم از اين توپ‌ها در عمليات بيت‌المقدس استفاده كنيم ولي هيچ آموزشي نديده بوديم. توپ‌هاي زيادي با مهمات خوبي داشتيم ولي براي ما كارآمد نبودند. برادر بهمن چيره‌دست به دليل تخصصي كه داشتند، توپ‌ها را راه‌اندازي كردند و مركز تعمير و نگهداري توپخانه راه‌اندازي شد و توپ‌ها راهي عمليات شدند. دومين نفري كه به ياري ما شتافت،‌ شهيد ناهيدي بود كه آموزش‌هاي لازم را خيلي با حوصله براي استفاده از وسايل غنيمت گرفته شده مثل ترتيل‌هاي فلزي،‌ دوربين‌هاي پاكدو و تجهيزات نشانه‌روي به ما دادند».

آغاز زندگي مشترك؛ 1361

پدر حاج حسن (محمود تهراني‌مقدم) در سال 1361 از دنيا رفت و حسن با وجود مشغله فراوان در جنگ با اصرار خانواده، زندگي مشترك را آغاز كرد.

راه‌اندازي فرماندهي موشك سپاه؛ آبان 1362

روايت سردار زهدي:«آبان سال 1362 به برادر حسن تهراني‌مقدم كه صاحب ايده‌هاي بزرگي در اين زمينه بود،‌ ماموريت راه‌اندازي و سازماندهي "فرماندهي موشكي زمين به زمين سپاه" محول شد».

شليك توپ به سمت بصره؛ بهمن 1362

حضرت امام(ره) با مقابله به مثل حملات موشكي عراق موافقت كردند.

جمهوري اسلامي ايران در آن زمان فاقد سامانه موشكي بود و مقابله به مثل، تنها در سطح توپخانه‌اي صورت مي‌گرفت.

در جلسه‌اي كه سردار مقدم به عنوان فرمانده توپخانه سپاه حضور داشت،‌ قرار شد شهر بصره با توپ‌هاي 130 ميليمتري كه حداكثر برد آنها 28 تا 30 كيلومتر بود، مورد حمله توپخانه‌اي قرار گيرد.

شليك اولين موشك به سمت عراق؛اسفند 1363

21 اسفندماه 1363 اولين موشك ايران به كركوك شليك شد.

دومين موشك هم در بامداد 1364/12/23 به بانك 18 طبقه رافدين بغداد اصابت كرد و موشك بعدي در باشگاه افسران ارتش عراق در بغداد فرود آمد و حدود 200 نفر از فرماندهان عراقي را به هلاكت رساند.

روايت سردار زهدي از اين اتفاق به اين شكل است: «وقتي كه بنا شد اولين موشك را خود برادران سپاه به سمت بغداد شليك كنند، با هم به كرمانشاه رفتيم. مقدمات كار فراهم شد و باشگاه افسران بغداد را هدف گرفتيم. مرحوم شهيد مقدم پيشنهاد كرد اول دعاي توسل بخوانيم و بعد از دعا به زبان فارسي با خدا صحبت كرد و گفت: «خدايا ما نمي‌خواهيم مردم عراق را بكشيم. ما مي‌خواهيم نظاميان را از بين ببريم كه هم ما و هم عراقي‌ها را مي‌كُشند. خدايا اين موشك را به باشگاه افسران بزن». موشك شليك شد و همه پاي راديو نشستيم. پس از چند دقيقه راديو بي‌بي‌سي اعلام كرد "يك موشك، باشگاه افسران بغداد را منهدم كرده و تعداد زيادي از افراد حاضر در آن كشته شده‌اند". من پيشاني شهيد مقدم را بوسيدم و گفتم اين به هدف خوردن موشك نتيجه اخلاص و پاكي تو بود».

انتصاب به عنوان فرمانده موشكي نيروي هوايي سپاه؛ شهريور 1364

پس از صدور فرمان تاريخ امام (ره) مبني بر تشكيل نيروهاي سه گانه سپاه پاسداران،‌ شهيد مقدم در سال 1364 به سِمت فرماندهي موشكي نيروي هوايي سپاه منصوب شد.

روايت محسن رضايي از اين ماجرا بدين ترتيب است: «جنگ شهرها كه آغاز شد، صدام به شدت شهرهاي ما را با موشك و بمباران هوايي مورد حمله قرار مي‌داد و فشار خيلي زيادي روي ما مي‌آمد. من يك روز برادر محسن رفيقدوست را كه مسئول لجستيك سپاه بود خواستم و گفتم ما چاره‌اي نداريم جز اينكه جواب موشك‌ها را با موشك بدهيم، لذا ايشان را فرستاديم سوريه و ليبي و در آخر جنگ هم كره شمالي. بعد ديدم بايد ساماندهي موشك‌ها را خودمان انجام دهيم. بعد از مشورت با برادران رشيد، صفوي و شمخاني به اين نتيجه رسيدم كه فرد مناسب براي اين كار حسن تهراني است. ايشان را فراخوانديم و گفتيم توپخانه را بسپار به شفيع‌زاده و خودت با تيمي از دوستانت يگان موشكي را تشكيل دهيد. ايشان كمي به من نگاه كرد و چيزي نگفت. بعدها برادر جعفري مسئول زرهي سپاه به من گفت در سوريه كه بوديم حسن به من گفت: برادر محسن از من خواسته تيپ موشكي تشكيل بدهم. توپخانه را مي‌شد كاري كرد، ولي موشك‌ها خيلي پيچيده‌اند. به هر حال بايد با توكل اين كار را انجام دهيم».

 

تلاش براي استقلال در صنعت موشكي؛ 1365

از 20 مرداد 1365 تا 10 دي 1365 بعد از عمليات والفجر 8 و قبل از كربلاي 4، ليبيايي‌ها در همكاري موشكي كارشكني كردند و ما توان جواب دادن نداشتيم. ما در 20 مرداد 1365، پالايشگاه نفتي الدوره عراق را زديم. در اين مقطع پنج موشك زديم ولي به دليل كارشكني ليبيايي‌ها 35 روز توان پاسخ نداشتيم. ليبيايي‌ها 38 ايراد روي سكوي قطعات گذاشته بودند. بعضي از قطعات همزمان با مذاكراتي از كره شمالي وارد شد.

به روايت محسن رضايي: «قذافي فكر كرده بود با دادن تعدادي موشك مي‌تواند دل مارا به دست بياورد و امام بعد از گذشت چند سال از انقلاب به او اجازه ملاقات مي‌دهد كه به ايران بيايد، بنابراين چندين موشك به همراه لانچر پرتاب و تعدادي كارشناس را به ايران فرستاد. همين كه ما مشغول كار با آنها شديم، شنيديم كه پادگاني كه برايشان در نظر گرفته‌ايم را ترك كرده‌اند و به همراه قطعاتي از موشك‌ها به سفارت ليبي رفته‌اند، به طوري كه نمي‌توان از موشك‌ها استفاده كرد. حسن و تيمش ظرف دو ماه اين موشك‌ها را عملياتي كردند و به محض اينكه عراق موشك زد، ما هتل الرشيد را كه محل تجمع ديپلمات‌ها بود زديم».

راه‌اندازی یگان موشکی حزب‌الله در لبنان به روايت برادر؛ 1366-65

محمد تهراني مقدم برادر شهيد از اين رويداد چنين سخن مي‌گويد: «حاج حسن‌ حتی به لبنان هم آمد و یگان موشکی حزب‌الله را در آنجا ایجاد کرد. تقریباً در سال 66-65 بود. بچه‌های حزب‌الله لبنان بسیار دوستدار حاج حسن‌آقا بودند. با کارهایی که ایشان انجام داد، حزب‌الله موفق به تجهیز سلاح‌هایی شد که هرگاه صهیونیست‌ها شرارتی می‌کردند، با پاسخ دندان‌شکن مواجه می‌شدند. الان هم قاطعانه بگویم، رژیم صهیونیستی اگر هرگونه عملیات یا تهدیدی را علیه جمهوری اسلامی داشته باشد، از ناحیه موشک‌های حزب‌الله لبنان مشت محکمی را دریافت خواهد کرد که قلب تل‌آویو را زیر و رو مي‌کند. باید بگویم بهترین هدیه حاج حسن آقا به مردم و حزب الله لبنان، آموزش و انتقال تجربیات  موشکی به  این کشور بود، به طوری که در جنگ ۳۳ روزه و جنگ ۲۲ روزه غزه، پیروزی حزب الله و بچه‌های حماس علیه صهیونیست‌ها مدیون همین آینده‌نگری ایشان بود که رزمندگان حزب‌الله را آموزش دادند. از همین طریق بود که حزب‌الله توانست سیستم موشکی‌اش را ایجاد کند و نه تنها مانع پیشرفت رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان شد بلکه تمام نقشه‌های صهیونیست‌ها را نقش بر آب کرد».
 
دستيابي به "نازعات" اولين موشك ايراني؛ 1366

به روايت سردار نامي: «همزمان با انجام عمليات‌هاي مقابله به مثل موشكي و با پيگيري‌هايي كه خود سردار مقدم داشتند، در اواخر جنگ به يك سامانه موشكي و راكت ساخت داخل دست پيدا كرديم به نام راكت نازعات، كه بردش بين 80 تا 120 كيلومتر است و با تلاش‌هايي كه انجام داده بودند به 150 كيلومتر رسيده بود. از دلايل طراحي و ساخت اين سامانه، كمك در كنار موشك اسكاد بود كه بتواند با يك نواخت تير بالا قدرت مقابله با جنگ شهرها را داشته باشد. موشك اسكاد، موشك گران قيمتي است و به لحاظ آماده‌سازي و كم و كيف پرتاب براي اهداف خاص استفاده مي‌شود. ما بعضا اهدافي داشتيم با ابعاد گسترده كه حتما نياز به دقت يا قدرت انفجار زياد داشت، منتها تنها سامانه‌اي كه داشتيم همين اسكاد بود و لذا از همان مقطع، همزمان با فعاليت تحقيقاتي جهت ساخت موشك‌هاي اسكاد، ساخت سامانه‌هاي ارزان قيمت و داراي قدرت مانور بالاتر نيز آغاز شد، تا بتوانيم بعضي از اهدافي را كه ارزش و اهميت چنداني ندارد با آن سامانه مورد اصابت قرار بدهيم. همانجا تلاش و پيگيري براي ساخت و توليد موشك نازعات در اولين قدم طرح‌ريزي شد و در دستور كار قرار گرفت كه ما در پايان جنگ، يعني اواخر سال 1366 موفق شديم به اين سامانه دست پيدا بكنيم».

شركت در عمليات مرصاد؛ مرداد 1367

به روايت سردار نامي: «در بحبوحه عمليات مرصاد ديديم سردار مقدم به عنوان يك خدمه پاي يك خمپاره 120 در حال شليك به سمت دشمن و منافقين است. سردار مقدم يعني كسي كه به عنوان فرمانده موشكي در حال انجام وظيفه بود وقتي ضرورت را احساس مي‌كند، مي‌آيد به عنوان يك خدمه 120 به مقابله با دشمن».

موفقيت در ساخت شهاب3 ؛ 1377

روايت سردار «عباس خاني آراني» جانشين فرمانده توپخانه و موشكي نيروي زميني سپاه، از اين اتفاق بدين ترتيب بود: «درست است كه وزارت دفاع به عنوان واحد پشتبياني كننده نيروهاي مسلح در بحث ساخت موشك «شهاب 3» وارد مي‌شود، اما عمده كارهاي تحقيقاتي‌اش را شهيد مقدم انجام داده بود. اين شهيد عزيز عقيده داشت نبايد چيزي را ديگران بسازند و بعد آن را به ما بدهند. به عبارت ديگر مي‌گفت اگر نيروهاي مسلح ما درك كردند بنابر نوع تهديد به چه ابزاري براي مقابله نياز دارند، بايد براي توليد آن گام بردارند. زيرا متخصصان داخلي كشورمان از توانمندي و قدرت عمل بسيار بالايي برخوردار هستند».

ساماندهي صعود بزرگ به قله دماوند؛ 1381

روايت سردار «يدالله مكاري» مسئول هيات كوهنوردي سپاه از اين صعود بدين شكل است: «كاري كه سردار حسن مقدم انجام داد، كاري بس دشوار و بزرگ بود ولي از آنجا كه قربة الي‌الله بود و همراه با توكل و نشأت گرفته از نام ائمه و ياري گرفتن از آنها بود،‌ باموفقيت به انجام رسيد. صعود به قله دماوند بدون شك براي اولين و آخرين بار بود كه اجرا شد. در سالروز ميلاد حضرت فاطمه زهرا(س) از چهارده يال كوه دماوند با نام چهارده معصوم با شركت 5 هزار كوهنورد از سراسر رده‌هاي سپاه انجام شد كه از اين تعداد، 4137 نفر آنان موفق به صعود بر بام ايران يعني قله دماوند شدند و حديث كسا را آنجا قرائت كردند».

جانشين نيروي هوا فضاي سپاه؛ 1384

شهيد تهراني مقدم در تاريخ 1384/7/1 به عنوان جانشين سردار علي زاهدي در نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران منصوب شد.


رئيس سازمان جهاد خودكفايي سپاه؛ آذر 1385

25 آذرماه 1385 بود كه حاج حسن مقدم به عنوان مشاور فرمانده كل سپاه در امور موشكي و رئيس سازمان خودكفايي سپاه انتخاب شد.

 

شهادت

سردار حسن تهراني‌مقدم تا روز آخر عمر نيز به عنوان مسئول این سازمان در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود و در روز شهادتش در پادگان اميرالمومنين(ع) شهرستان ملارد در حالي که براي آزمايش موشكي، آماده مي‌شد، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به ياران شهيدش (احمد كاظمي، حسن شفيع زاده، حسن غازي،‌غلامرضا يزداني، عليرضا ناهيدي، مصطفي تقي‌خواه و ...) پيوست.

گزيده‌اي از سخنان پدر موشکي ايران

گزیده‌ای از سخنراني سردار شهيد تهراني‌مقدم در سال 1387 در جمع پيشكسوتان توپخانه و موشكي سپاه: «... برتري ارتش در دو بخش بود يكي در بخش‌هاي هوايي و هوانيروز و يكي توپخانه، ارتش حاضر نبود تحت هيچ شرايطي اين برتري را از دست بدهد و وارد شدن ما به عرصه برتري ارتش خط ممنوعه‌اي بود كه در آن زمان، شهيد صياد شيرازي با همت و مردانگي و افق بلندي كه داشتند اين سد را شكستند و ما از كانال شهيد صياد شيرازي وارد عرصه توپخانه شديم و به دستور شهيد صياد شيرازي وارد ارتش شديم و اولين دوره عالي توپخانه را آموزش ديديم و با مفاهيم توپخانه آشنا شديم.

خاطره‌اي هم از شهيد صياد شيرازي خدمت عزيزان بگويم. ايشان شاگرد اول دوره آموزشي افسران اعزامي كشورهاي خارجي به آمريكا در رسته توپخانه بودند. چندين كشور بودند كه افسران خود را براي آموزش به آمريكا مي‌فرستادند؛ از ايران هم شهيد صياد شيرازي اعزام شده بودند كه در بين افسران كليه كشورها ايشان شاگرد اول شدند.

ايشان وقتي كه به جلسه امتحان رفتند و امتحان برگزار شد و نتيجه‌ها آمد و به نمره خودشان اعتراض داشتند چون نمره (A) نگرفته بودند شاگرد اول نمي‌شدند و يكي از شاگردهاي كشورهاي ديگر شاگرد اول مي‌شد. مسئول آموزش گفتند دوباره امتحان مي‌گيريم و شما با امتحان موفق، حرف خودت را مي‌تواني ثابت كني. وقتي كه وارد اتاق مسئول آموزش شدند سؤال‌ها را براي من نوشتند و از اتاق بيرون رفتند و من شروع كردم به پاسخ دادن سؤالات و در همان هنگام ديدم كتابي كه از روي آن سؤال طرح شده بود روي همان ميز است، در همين حين كه وسوسه شدم براي باز كردن كتاب و نوشتن جواب‌ها پيش خودم فكر كردم كه حتماً به من اطمينان كرده است كه كتاب را اينجا گذاشته؛ با خودم جنگيدم و گفتم هيچ چيزي بهتر از پاكي و صداقت نيست و سؤالاتم را نوشتم تا تمام شد و در همين هنگام بود كه ديدم از پشت پرده بيرون آمد و من را نگاه كرد و گفت شاگرد اول واقعي تو هستي و مي‌خواستم امتحانت كنم؛ من ياد گرفتم كه صداقت از آنِ مسلمان‌هاست و به شما افتخار مي‌كنم».

انتهاي پيام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
یا زهرا .یا مهدی
۲۱:۳۸ ۲۶ آبان ۱۴۰۱
عالی بود ممنون.روح تمام شهیدان با اخلاص شاد.ایشان یک مسلمان واقعی بودند
Germany
ناشناس
۱۶:۲۱ ۱۰ فروردين ۱۴۰۱
روحش شاد ویادش گرامی باد .اگراین سرداران شجاع و پاکدل نبودند. امروزمعلوم نبود ایران و ایرانی چه برسرش می آمد.
Iran (Islamic Republic of)
کیوان
۰۰:۰۷ ۱۳ دی ۱۴۰۰
روحش شاد چقدر زحمت کشیده واسه ما
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۳ ۱۶ آذر ۱۴۰۰
خدا روحت رو شاد کنه سردار عزیز،که هرچه داریم از زحمات و جان فشانی تو بود.شیر مادر حلالت.
Iran (Islamic Republic of)
جعفر تخم کار فیض آبادی
۱۰:۱۲ ۲۱ آبان ۱۴۰۰
وجود این چنین افراد با داشتن اعتقاد قلبی و بندگی خالص در برابر پروردگار با خلوص نیت افتخار ایران و ایرانی است.روحش شاد باد این شهید بزرگوار
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۹ ۰۴ آبان ۱۴۰۰
عالی بود
ممنونم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۶ ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
خدا روحش رو شاد کنه و مارا ادامه دهنده راهش قرار بده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۳ ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
نابودی اسراییل باید بنام شهید تهرانی مقدم ثبت شود. البته نباید نقش شهید سلیمانی و همرزمانش را نادیده گرفت.
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۰۶:۲۶ ۲۲ اسفند ۱۳۹۹
ای مردان با غیرت خوش به حال شما ها خدا مرگ ما راهم شهادت قرار بدهید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۳ ۲۲ بهمن ۱۳۹۹
سلام دورد بر سردار بزرگ اسلام شهید عزیز تهرانی مقدم روحشان شاد انشالله که مارا هم شفاعت کنه درود بر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران انشالله هميشه سلامت باشند مرک بر آمریکا واسرائیل
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۰۴ ۰۷ آذر ۱۳۹۹
شهید
واژه ای عجیب
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۹ ۰۴ آبان ۱۳۹۹
عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
امیررضا صفرزاده
۲۱:۵۸ ۱۷ مهر ۱۳۹۹
خیلی عالی بود ممنونم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۴ ۲۸ شهريور ۱۳۹۹
ای بزرگمرد روحت شاد و یادت گرامی باد
بر ماست ادامه دادن راهت ای شهید
Iran (Islamic Republic of)
عالی بود
۲۲:۳۰ ۱۷ شهريور ۱۳۹۹
عالی بود
Iran (Islamic Republic of)
ایران
۲۰:۲۷ ۱۵ شهريور ۱۳۹۹
سلام من خیلی خوشحالم که چنین مردان با غیرت و شجاعی در کشورمان داشتیم و الان در کنار ما نیستند روحشان شاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۱ ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
بزرگمرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۹ ۰۶ تير ۱۳۹۹
به تو افتخار می کنم شهید عزيزم
Iran (Islamic Republic of)
کرملاچعب حسین
۲۲:۲۶ ۱۹ دی ۱۳۹۸
باتشکر ازنویسنده وعوامل سایت
روحشان شاد ویادشان گرامی باد
برماست ادامه دادن راه شان
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۲۲:۱۰ ۱۸ دی ۱۳۹۸
خوش به حال مادرانی که این عزیزان را پرورش داده اند
Iran (Islamic Republic of)
درد
۲۰:۰۲ ۱۵ دی ۱۳۹۸
تنها بودی و الان حاج قاسم پیشت هست خوشا به حالتان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۰ ۰۸ شهريور ۱۳۹۸
دمت گرم باغیرت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۷ ۰۵ مرداد ۱۳۹۸
روحت شاد نامت جاودانه.
Iran (Islamic Republic of)
علی
۲۲:۳۰ ۰۷ تير ۱۳۹۸
سلام با وجود چنین افرادی و چنین ایدئولوژی وطرز تفکری ما الان باید دنیا را اگاه میکردیم و استکبار جهانی که فکر هارو به بردگی میکشه رو سرنگون میکردیم ولی در گیر مسائل انحرافی شدیم حیف حیف حیف
Iran (Islamic Republic of)
امیر
۱۷:۳۵ ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
نور به قبرت بباره پدر موشکی ایران
Iran (Islamic Republic of)
ذوالفقار علی مرکھند
۲۳:۱۹ ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
خدا این عزیزان را غریق رحمت کند اسلام را سر بلند کردہ اند ۔۔۔
ذوالفقار علی از پاکستان
Iran (Islamic Republic of)
اسلام ایازی
۱۸:۴۶ ۲۹ آذر ۱۳۹۷
افتخار واقتدار ایران اسلامی در پرتو شهیدانی همچون تهرانی مقدم است روحش شاد
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
علی
۲۳:۰۵ ۳۰ شهريور ۱۳۹۷
نامت بلند و پر افتخار باد ای مرد بزرگ. ایران و ایرانی مدیون بزرگ مردانی چون تو است. راحت را ادامه خواهیم داد.
Iran (Islamic Republic of)
علی رضا
۱۸:۳۰ ۲۱ دی ۱۳۹۷
روت شاد ویادت گرا می پهلوان
Iran (Islamic Republic of)
Fati
۲۳:۲۵ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
واقعا باید گفت افرین به غیرتش که اینهمه برای کشورش تلاش کرده روحش شاد
Iran (Islamic Republic of)
امیر حسین
۲۲:۱۱ ۳۰ فروردين ۱۳۹۷
روحش شاد کاش یه ذره از غیرت این مرد بزرگ تاریخ ایران در وجود ما بود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۰ ۰۳ فروردين ۱۳۹۷
روحش شاد ویادش گرامی.انشالله خدامارااز ادامه دهنده گان راه ایشان وشهدای گرانقدر اسلام قرار دهد. امین
Iran (Islamic Republic of)
حسین بنازاده
۱۳:۵۰ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
خیلی عالی است مهم این است که راه شهدا که مبارز ه با تها جم فرهنگی است صورت بگیرد
Iran (Islamic Republic of)
علی رضا
۱۷:۵۲ ۲۱ آبان ۱۳۹۶
روحت شاد.مطمئن باش راهتو ادامه میدم...
Germany
ناشناس
۰۰:۱۳ ۲۱ آبان ۱۳۹۶
بیاید به احترام خون این بزرگ مردان ا رزشمند کشورمان راهشان رابا سرعت ادامه دهیم یادشان گرامی روحشان شاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۲ ۳۰ مهر ۱۳۹۶
روحت شاد ای دلاور
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۸ ۲۱ آبان ۱۳۹۵
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
این فرمانده ولایتمدار علاوه بر خصوصیات یاد شده عاشق صلوات بوده واحیاگر نهضت جهانی صلوات
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۹ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵
سردار...برامون دعا کن همگی مثل شما بدرخشیم....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۱ ۲۵ دی ۱۳۹۴
خدا خیرتان دهد که این مردان بزرگ را به مردم معرفی می کنید .
مردم باید بدانند چه نعمت بزرگی در کشور خود داشتند.
روح شهید بزرگوار شاد باشد.
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۰۷ ۲۵ دی ۱۳۹۴
سلام خدا بر قهقهه ی مستانه ات درود خدا بر تو ای مجاهد فی سبیل الله ...تو در یادها و قلب های ما جا داری و مطمئن باش آن آرزویی که در دل داشتی یه روزی هم رزمانت آن را عملیاتی خواهند کرد وبا موشک هایت قلب اسرائیل را از هم متلاشی خواهند کرد ..به امید آن روز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۳ ۰۸ دی ۱۳۹۴
خداآن ملتی را سروری داد که تقدیرش به دست خویش بنوشت
خداروح این شهیدان را شاد گرداند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۳ ۰۸ دی ۱۳۹۴
خداآن ملتی را سروری داد که تقدیرش به دست خویش بنوشت
خداروح این شهیدان را شاد گرداند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۳ ۰۸ دی ۱۳۹۴
خداآن ملتی را سروری داد که تقدیرش به دست خویش بنوشت
خداروح این شهیدان را شاد گرداند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۴ ۲۲ آذر ۱۳۹۴
جانم فدای رهبر.روحت شادسردار
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۹ ۲۰ آبان ۱۳۹۴
مرد که میگن همینه
آدم
باید مرد باشه
مثل همین شهدا
Spain
ناشناس
۲۱:۰۶ ۱۹ مهر ۱۳۹۴
دلم گرفت،
دلم گرفت که چرا باید همچین آدمایی رو از دست بدیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۲ ۱۵ مهر ۱۳۹۴
روحتت شاد
Iran (Islamic Republic of)
جواد
۲۲:۰۶ ۲۱ شهريور ۱۳۹۴
همیشه به یادت هستم...
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۸:۱۲ ۲۶ مرداد ۱۳۹۴
فقط می تونم همینو بگم درود بر شرف غیرت ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۲۹ ۲۵ تير ۱۳۹۴
خدایا کمک کن جا یه تهرانی مقدم خالی نمونه من هم در دانشگاه پدافند خاتم الانبیا قبول شدم امید وا رم یه روزی مثل اون بشم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۹ ۲۳ تير ۱۳۹۴
من دانشجوی دانشگاه افسری پدافندهوایی خاتم الانبیا هستم واقعاهروقت نام این شهید بزرگوار رامیشنوم غرورتمام وجودم رافرامیگرد راهش پررهروباد
Iran (Islamic Republic of)
محد ولیزاده
۱۲:۲۶ ۳۱ خرداد ۱۳۹۴
روحش شاد. واقعا انسانهایی مثل این شهید بزرگوار کم هستند.امیدوارم که همه جوانان ایران زمین مثل این شهید بزرگ در راه علم و توسعه این سر زمین قدم بردارند
Iran (Islamic Republic of)
مهدویان
۲۱:۰۶ ۲۶ آبان ۱۳۹۳
روحش شاد
ما باید یاد بگیریم مثل شهید بزرگوار
عمل کنیم
اگه میخواهیم شهدا از ما راضی باشند باید دنباله رو راه امام وولایت فقیه باشیم
Iran (Islamic Republic of)
عباس پورابراهیم
۰۸:۵۱ ۱۳ فروردين ۱۳۹۳
سلام خدا و اولیای الهی به ارواح مطهر همه شهدای اسلام وشهید عزیز حاج حسن تهرانی وهمه کسانیکه پیرو راستین شهدایند و راه ومکتب شهدا را ترویج میکنند
Iran (Islamic Republic of)
پاسدار وطن
۲۲:۰۰ ۲۶ شهريور ۱۳۹۲
من افسر دانش آموخته هوا فضا سپاه هستم و افتخار میکنم که چنین بزرگانی داریم روحش شاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۰۰ ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۲
خدا رحمتش کند
حیف و صد حیف که این گوهر تابان رفت...
United States of America
احمدی
۱۰:۲۱ ۲۱ آبان ۱۳۹۱
احسنت بر این بلند همتان. خداوندا مارا توفیق ده تا ادامه دهنده راهشان باشیم.
Iran (Islamic Republic of)
علی اکبری
۰۹:۲۳ ۲۱ آبان ۱۳۹۱
من بعد از خواندن این مطلب به خودم بالیدم که یک ایرانی هستم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۶ ۲۱ آبان ۱۳۹۱
روحش شاد ویادش گرامی.انشالله خدامارااز ادامه دهنده گان راه ایشان وشهدای گرانقدر اسلام قرار دهد. امین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۷ ۲۱ آبان ۱۳۹۱
روحت شاد حاج حسن . اميدوارم با امام شهيدان و شهداي كربلا محشور باشي
آخرین اخبار