کد خبر: ۴۲۲۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۰ - ۰۰:۲۸
فارین پالیسی فاش کرد:

مقام‌های آمریکایی در نشست‌های پنهانی در صددند، راهی برای کمک به مخالفان بشار اسد بیابند. ایجاد منطقه حائل، گسترش کمک‌ها به اپوزیسیون سوریه و تقویت ارتباط با آنها از جمله مواردی است که می‌توانند جنبه اجرایی به خود گیرند.

به گزارش سرویس بین الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آلمان، مقام‌های دولت آمریکا در مذاکراتی پنهانی در تلاش‌ پیدا کردن راهی برای کمک به مخالفان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند.

منتقدان باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در کنگره این کشور معتقدند، وی در رابطه با سوریه بسیار کند عمل می‌کند.

بنا بر گزارش منتشره در وب‌سایت "فارین پالیسی"، به گفته دو تن از نمایندگان دولت آمریکا، در حالی که هفته‌ها است هیچ نشست عالی برای بررسی بحران سوریه در ایالات متحده برگزار نشده شورای امنیت ملی آمریکا (NSC) گفت‌وگوهایی پنهانی را آغاز کرده تا راه‌های کمک به اپوزیسیون سوریه را مورد بررسی قرار دهد.
ناظران اتحادیه عرب در سوریه

"استیو سایمن"، مدیر شورای امنیت ملی آمریکا هدایت این جلسات کم‌شمار مشورتی را بر عهده دارد.

"فرد هوف"، مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز از شخصیت‌های مطرح این نشست‌ها است که دائما با نمایندگان اپوزیسیون سوریه و متحدان آمریکا برای تبادل اطلاعات مربوط به سوریه تماس دارد.

دلیل احتمالی کم‌شماری این جلسات جلوگیری از درز کردن اطلاعات به رسانه‌ها و دخالت برخی از دیگر نهادهای آمریکا است.

رویکردهای احتمالی آمریکا

ایجاد منطقه حائل برای مردم سوریه در مرز با ترکیه، گسترش کمک‌های امدادی و پزشکی به معترضان سوری و درمانگاه‌ها، تقویت ‌ارتباط با اپوزیسیون سوریه چه در داخل و چه در خارج از کشور، تشکیل گروه تماس بین‌المللی یا تعیین نماینده‌ای ویژه برای هماهنگی همکاری با اپوزیسیون سوریه از جمله گزینه‌هایی است که محور بحث نشست‌های شورای امنیت ملی آمریکا را تشکیل می‌دهد.

دو مقام آمریکایی که این اطلاعات را در اختیار "فارین پالیسی" قرار داده‌اند معتقدند، تحریم‌های اعمال شده بر سوریه نمی‌تواند در آینده‌ای نزدیک به سقوط دولت این کشور بیانجامد.

در چنین شرایطی تقویت حمایتی مستقیم از اپوزیسیون سوریه در محور بحث‌ها قرار گرفته است. شورای امنیت ملی آمریکا از دو وزارت خارجه و دفاع خواسته پیشنهادهای خود برای رویکردهای بعدی را ارائه دهند.

فارین پالیسی به نقل از مقام‌های دولت آمریکا می‌گوید، سوریه لیبی نیست و باور مقام‌های آمریکایی بر این است که خطر اقدامات عجولانه از رفتار محتاطانه بیشتر است.

ایجاد منطقه حائل

ایجاد منطقه حائل از جمله راه‌هایی است که مقام‌های آمریکایی را به فکر واداشته است. اما آنچه آنها را از این راه حل گریزان می‌کند، غیرمحتمل بودن این راه حل است. زیرا برای ایجاد منطقه حائل باید منطقه پرواز ممنوع ایجاد کرد و ایجاد این منطقه نیز تنها با حملاتی بزرگ به دفاع هوایی و سیستم کنترل و فرماندهی نظامی سوریه به دست می‌آید.

این راه حل اگر چه از لحاظ تئوریک ممکن است اما آنچنان خطرساز است که در حال حاضر هیچ کس در مورد آن به طور جدی فکر نمی‌کند.

تا کنون دولت آمریکا تنها به تهدیدهای لفظی کفایت کرده و دست به اقدامی جدی نزده است. اما جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۱ گفته است، تغییراتی که معترضان سوریه خواستار آن شده‌اند بدون بر کناری اسد ممکن نیست.

به نوشته "فارین پالیسی"، آمریکا نمی‌خواهد با شورای ملی سوریه همکاری تنگاتنگ داشته باشد. آمریکا تردید دارد که این شورا که به شدت تحت تأثیر اپوزیسیون خارج از کشور است در داخل نیز پایگاهی وسیع داشته باشد.ایالات متحده همچنین از حمایت از "ارتش آزاد سوریه" که از جداشدگان از بدنه ارتش و غیرنظامیان مسلح تشکیل شده طفره می‌رود. زیرا این کشور نمی‌خواهد وارد درگیری نظامی مستقیمی با رژیم اسد شود، به این دلیل که اسد می‌تواند از این رویکرد به عنوان تبلیغی برای مشروع نشان دادن خود استفاده کند.

سوریه، مصر و تونس نشد

اندرو تابلر از مؤسسه "سیاست خاور نزدیک" واشنگتن می‌گوید، تصور آمریکا بر این بود که اعتراضات مسالمت‌آمیز سرانجام رژیم بشار اسد را به زانو در خواهد آورد.

تابلر می‌گوید: اما هدف راهبردی اعتراضات مسالمت‌آمیز روشن نبود و ما به اشتباه تصور کرده بودیم که اعتراض‌های سوریه نیز نتایجی مشابه مصر و تونس به بار خواهد آورد. اما چنین چیزی پیش نیامد.

با این حال آمریکا تا ۲۰ ژانویه صبر خواهد کرد تا ناظران عرب گزارش نهایی مأموریت سوریه را ارائه دهند. آمریکا امیدوار است که این گزارش پایه اقدام‌های دیپلماتیک جدیدی در شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته و به صدور قطعنامه‌ای جدید بیانجامد، قطعنامه‌ای که تصمیم کمک‌های مستقیم به اپوزیسیون سوریه در آن اتخاذ شود.

برخی از مقام‌های آمریکا عقیده دارند که این ابتکار نیز می‌تواند با مقاومت روسیه روبرو شده و شکست بخورد./ا
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر