کد خبر: ۴۲۲۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۰ - ۰۸:۳۰
آبادان/

مدیر پروژه سامانه ملی هدی سازمان نقشه برداری گفت: در راستای اجرای سامانه ملی هدی در خلیج فارس و دریای عمان و به منظور ناوبری دریایی و موقعیت‌یابی دقیق شناورها، ایستگاه‌های دائمی GPS در 6 ایستگاه از جمله آبادان ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران؛حسین سحابی اظهار داشت: سازمان نقشه برداری به اجرای طرح ملی سامانه بهبود و کنترل دقت ناوبری ماهواره‌ای (سامانه ملی هدی) در سه حوزه خشکی، دریا و هوا اقدام کرده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سامانه ملی هدی در بخش خشکی در حال اجرا است هدف از راه‌اندازی این پروژه در بخش دریا را کنترل و تقویت سامانه‌های ناوبری ماهواره‌ای نظیر GPS عنوان کرد و افزود: سازمان نقشه برداری به منظور قطع وابستگی از بیگانگان اقدام به اجرای طرح ملی سامانه هدی کرده است.
وی گفت: در صورت انجام حمایت‌های لازم از این طرح، نه تنها می‌توان در سطح کشور در سه حوزۀ خشکی، دریا و هوا ناوبری و موقعیت‌یابی دقیق انجام داد بلکه می‌توان با بومی‌سازی دانش نرم‌افزاری این فناوری، به عنوان اولین کشور در خاورمیانه این خدمات مهندسی را به سایر کشورهای منطقه نیز ارائه داد.
 سحابی با بیان اینکه سامانه ملی هدی در دریا با نام شبکه خلیج فارس فعال خواهد شد افزود: با راه‌اندازی این ایستگاه‌ها تمامی شناورها قادر خواهند بود که تا شعاع 150 کیلومتری از خدمات ناوبری این سامانه استفاده کنند.
مدیرپروژه سامانه ملی هدی در سازمان نقشه برداری گفت: با اجرایی شدن این مرحله از طرح پیاده سازی پروژه‌های دریایی ازقبیل ایجاد و احداث سکوهای نفت و گاز و لوله­ گذاری، تهیه نقشه‌ها و چارت‌های دریایی به منظور ناوبری و طراحی پروژه‌های دریایی و ناوبری و موقعیت‌یابی دقیق شناورها در محدودۀ پوشش سامانه، مخصوصاً در بنادر و لنگرگاه‌ها فراهم خواهد شد.
سحابی گفت: به منظور اجرای طرح سامانه ملی هدی در دریا شش ایستگاه دائم در چابهار، جاسک، بندرعباس، آبادان، لمیرد و بوشهر در نظر گرفته شده که عملیات احداث آن به اتمام رسیده است.
 مدیر پروژه سامانه ملی هدی در سازمان نقشه برداری گفت:با تجهیز فرستنده و امکانات رادیویی این ایستگاه‌های مذکور این مرحله از سامانه ملی هدی در دریا عملیاتی می‌شود.
وی با بیان اینکه تهیه فرستنده و امکانات رادیویی به منظور عملیاتی کردن ایستگاه از خارج کشور مشکل است افزود: در دنیا تنها چند کشور صاحب این فناوری هستند که تجهیزات فرستنده و امکانات رادیویی را به سادگی در اختیار ما قرار نمی‌دهند.
 مدیر پروژه سامانه ملی هدی در سازمان نقشه برداری اظهار داشت: در حال حاضر دو شرکت داخلی برای ساخت فرستنده و امکانات رادیویی اعلام آمادگی کرده‌اند که در حال عقد قرارداد با یکی از آنها هستیم.
 وی با بیان اینکه کاربرد این سامانه در حوزه دریا به منظور افزایش دقت ناوبری در دریا است افزود: در صورتی که در آینده نیاز به تاسیس ایستگاه‌های جدید برای کاربردهای خاص باشد این تعداد افزایش پیدا خواهد کرد.
 مدیر پروژه سامانه ملی هدی با بیان اینکه راه‌اندازی و بهره برداری از هر ایستگاه درحوزه دریا بالغ بر 300 میلیون تومان هزینه در بر دارد افزود: بهره برداری از ایستگاه‌های دریایی به سیاست‌گذاری‌های سازمان نقشه برداری بستگی دارد اما اگر ارگانی اعلام نیاز کند این ایستگاه‌ها زودتر از زمان در نظر گرفته شده، راه‌اندازی می‌شود.
سحابی با بیان اینکه سازمان نقشه برداری اجرای طرح ملی سامانه هدی را از آذر ماه 1387 شروع کرده است افزود: این سازمان تاکنون حمایت‌های لازم را از این پروژه به عمل آورده است و در خصوص تامین بودجه آن نیز با مشکلی روبه‌رو نیستیم./س

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر