کد خبر: ۴۲۴۱۴۷۵
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۸:۵۸

برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در برابر سفارت عربستان در صنعا و در محکومیت تعرض به یمنی ها در عربستان، در حالی ادامه دارد که مقامات سعودی، اعزام به سوریه را به عنوان "شرط" آزادی زندانیان یمنی تعیین کرده اند.

 به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه العالم ؛ مردم یمن با برپایی تجمعات اعتراض آميز در مقابل سفارت عربستان در صنعا، درخواست هايي براي پایان دادن به برخورد غيرانساني رژيم سعودي با يمني ها مطرح کرده اند.

در اين اعتراضات، شماري از يمني هايي كه به اميد حمايت دولت يمن از عربستان خارج شده اند، شركت داشتند.این تجمعات در پی انتشار تصاویری در اینترنت درباره بدرفتاری سعودی ها با اتباع یمن برگزار شد. رفتار سعودی ها خشم مردم یمن را برانگیخته است.وليد ناجي محمد، تبعۀ یمن كه تا چندی پیش در عربستان اقامت داشته، به خبرنگار شبكه العالم گفت: ما امروز به علت تعرض مقامات عربستان به يمني ها در برابر سفارت اين كشور تجمع كرده ايم. ملت ما از ظلم و ستم شديدي در عربستان رنج مي برد.

عبدالرحمن الكبسي وكيل و حقوقدان يمني نیز به خبرنگار ما گفت: اين اقدامات دو علت اساسي دارد؛ يكي اين كه رژيم عربستان اصلا حقوق بشر را رعايت نمي كند، و علت ديگر كوتاهي و بی توجهی مسئولان رسمي و دولت يمن است.این در حالی است که نیروهای امنیتی یمن با تجمعات اعتراض آميز در مقابل سفارت عربستان با خشونت زياد برخورد مي کنند و شركت كنندگان در اين تجمع ها و نیز خبرنگاران و تصويربرداران رسانه هاي گروهي مورد تعرض قرار مي گيرند. علاوه بر اين نوارهاي مربوط به اين تعرض ها از تصويربرداران گرفته شده است.

علي ناصر الجلعي رئيس موسسه ملي مبارزه با تجارت انسان، در مصاحبه با شبكه العالم اظهار داشت: ما در اعتراض به نقض مستمر حقوق كارگران يمني در خارج و پايبند نبودن مقامات عربستان به ساده ترين قوانين حقوق بشر در برخورد با يمني ها در عربستان و همچنين تجاوز به يك دختر يمني در شهر مكه مكرمه، در اینجا تجمع كرده ايم.زينب الشلفي خواهر يكي از افرادي كه سرنوشت شان در عربستان نامعلوم است نیز به خبرنگار العالم گفت: اميدواريم اطلاعاتي درباره برادرم به دست آوريم و بفهمیم که او كجاست. مسئولان همواره به ما مي گويند هيچ اطلاعي ندارند و ممكن است او مرده يا زنده باشد.

سفارت عربستان در صنعا نیز برای متفرق کردن معترضان از تاكتيك جديدي استفاده مي كند و به جای کمک خواستن از نيروهاي امنيتي يمن، شماري از اراذل و اوباش را به خدمت گرفته است كه از آنها براي متفرق كردن افرادي كه در مقابل ساختمان سفارت تجمع مي كنند، استفاده مي کند.
دو لت عربستان شمار زيادي از يمني ها را بدون هيچ علت مشخص، در وضع غيرانساني و نامناسب زنداني كرده است. اخیرا در سندي علت اين اقدام فاش شده و آمده است كه عربستان به اين شرط آنها را آزاد مي كند كه براي جنگ به سوريه بروند و نزديكان آنها را به عنوان گروگان نگه مي دارد، تا آنها براي جنگ در كنار گروه موسوم به ارتش آزاد به سوريه بروند.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر