کد خبر: ۴۲۷۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۶
مشهد/

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور گفت: تاثیر انواع مختلف عصارۀ گیاه گشنیز (عصاره‌های هیدروالکلی، ان- بوتانولی، اتیل استاتی و آبی) بر این سلول‌های عصبی PC12 بررسی و نتایج خوبی حاصل شد.

حمد قربانی، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، اظهار داشت: عصارۀ گشنیز بر جلوگیری از مرگ سلول‌های عصبی PC12 کشت داده شده در محیط فاقد سرم و گلوکز اثر دارد.
این دکترای تخصصی (Ph.D) فیزیولوژی، افزود: بر اساس این مطالعه با استفاده از تکنیک کشت سلولی، سلول‌های عصبی را در محیط آزمایشگاه کشت دادیم.
سرپرست امور پژوهشی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور ادامه داد: وقتی سلول‌ها را از گلوکز و فاکتورهای رشد محروم کردیم حدود50 درصد این سلول‌های عصبی از بین رفتند اما وقتی عصارۀ آبی گیاه فوق را به محیط کشت سلول‌ها اضافه کردیم توانست از شدت مرگ سلولی بکاهد.
قربانی خاطرنشان کرد: از آنجایی که در بیماری سکته مغزی هم در اثر کاهش خون‌رسانی به مغز، رساندن اکسیژن، گلوکز و سرم خون (که حاوی فاکتورهای رشد است) به سلول‌های عصبی مختل می‌شود ممکن است در آینده بتوان با جدا کردن مواد موثره این گیاه از آن برای کمک به بهبودی این بیماری بهره جست.
وی یادآور شد: این تحقیقات در چهارمین همایش بین‌المللی بیوشیمی و بیولوژی مولکولی و دوازدهمین کنگرۀ ایرانی بیوشیمی که دو ماه پیش در مشهد برگزار شد، ارائه شد/س

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر