کد خبر: ۴۴۷۳۶۹۳
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۸
۲۹ تير ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۸
کد خبر : ۴۴۷۳۶۹۳

در این گزارش سعی کرده ایم تا به تمام سوالات پیرامون لامپ های کم مصرف پاسخ دهیم.

به گزارش دریچه فناوری اطلاعات باشگاه خبرنگاران؛ مصرف زیاد انرژی درلامپ‌های رشته‌ای و نیز داغ شدن سریع آنها که خرابی زودرس و سوختن لامپ را سبب می‌شد، باعث شد که لامپ هایی با کیفیت و بازده بالا تولید گردد. لامپ های جدیدی ساخته شدند که مشکل لامپهای رشته‌ای را نداشتند. این لامپ ها با توان خروجی بالا و نور زیاد، درصد بیشتری از انرژی الکتریکی را به نورانی تبدیل می‌کنند.


لامپ فلورسنت نوعی لامپ تخلیه الکتریکی گازی است که با برق باعث تحریک بخار جیوه موجود در گاز آرگون و یا نئون می‌شود، که حاصل آن ایجاد پلاسمایی است که از خود پرتو فرابنفش ساطع می‌کند. سپس این پرتو توسط ماده فلورسنت به نور مرئی تبدیل می‌گردد.

تولید لامپ های فلورسنت را باید یکی از پیشرفت های مهم بشر در صنعت روشنایی دانست. چرا که این لامپ ها بودند که به یک باره صنعت روشنایی را متحول کردند و با طیف وسیع رنگ، هزینه پایین تولید و بازدهی بالای نوری خود توانستند جهان روشنایی را به یک باره تسخیر کنند. اما این لامپ ها نیز همانند دیگر ساخته های دست بشر می توانند سلاحی بالقوه برای تهدید بشریت باشند.از این رو است که باید با خطرات بالقوه و مضرات آنها آشنا شویم تا بهتر بتوانیم به مقابله با آن ها بپردازیم.

مزایا:

1- میزان مصرف انرژی لامپ های کم مصرف معمولاً یک پنجم لامپ های تنگستنی است (۳ تا ۴ برابر کمتر)؛

2- به طور معمول ۶ الی ١۵ برابر عمر طولانی تری نسبت به لامپ های تنگستنی (رشته ای) دارند (طول عمر لامپ‌های کم‌مصرف بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ ساعت است در حالی که طول عمر لامپ‌های رشته ای ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ ساعت است.)؛

3- این لامپ ها در مقایسه با لامپ های رشته ای گرمای به مراتب کمتری تولید می کنند. این امر پرهزینه تر بودن لامپهای کم مصرف را جبران می نماید. چنانچه اگر کل لامپ های تنگستنی قدیمی در دنیا با لامپهای کم مصرف جایگزین گردند سالانه به میزان ۴٠۹ تراوات ساعت انرژی الکتریکی (٢/٣% مصرف جهانی برق) صرفه جویی خواهد شد؛

معایب:

1- تأخیر در روشن شدن هنگام زدن کلید، بر خلاف لامپهای معمولی ( البته در مدلهای جدید این تاخیر خیلی کم شده است)

2- ایجاد خطر برای سلامت انسان ها به دلیل انتشار اشعه ماوراء بنفش(UV) و نور آبی

3- لامپ های کم مصرف مانند همه لامپ های فلورسنتی حاوی جیوه می باشند (غالباً ٥ میلی گرم) که باعث پیچیده تر شدن مراحل نابودسازی و بازیافت آنها می شود. بنابراین نابودسازی غیر اصولی این لامپ ها و رها کردن یا شکستن آنها در طبیعت منجر به آلوده شدن خاک، آب و هوا خواهد شد.

4- انتشار گازهای گلخانه ای: نتیجه تحقیقی در کانادا نشان می دهد که اگر تمامی خانه های ایالت کبک بجای لامپ های تنگستنی از لامپ های کم مصرف استفاده نمایند،این امر منجر به افزایش انتشار تقریبا ٢٢٠ هزار تن گاز CO2 (معادل CO2 منتشر شده سالانه بیش از ۴٠ هزار خودرو) در این ایالت می شود.

5- ایجاد رنگ پریدگی در وسایلی که حساس به اشعه UV هستند (پارچه، فرش،...)؛

6- کاهش قدرت نوردهی با گذشت زمان؛

7- قابل استفاده نبودن در خارج از ساختمان؛

8-  قابل استفاده نبودن در سرپیچ های دیمر دار؛


لامپ های کم مصرف چطور کار می کنند؟

همان طور که احتمالا می دانید ، لامپ های فلورسنت (مهتابی ها) و لامپ های فلورسنت فشرده (کم مصرف امروزی) بر پایه فناوری فلورسنس و تغییر طول موج نور ساخته شده اند و در واقع نور حاصل از آن ها ناشی از تخلیه الکتریکی بخار جیوه می باشد که به صورت پرتوهای مضر ماوراء بنفش تولید می شود.لذا دو عنصر مهم تشکیل دهنده این لامپ ها - که همان پرتوهای ماوراء بنفش و بخار جیوه می باشند - می توانند با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی خود برای انسان ضررهایی به همراه داشته باشند. باید بدانید که عنصر جیوه و به تبع آن بخار جیوه یکی از عناصر سرطان زا و سمی در طبیعت هستند که عدم رعایت احتیاط در برخورد با آن ها می تواند خطرات ناگواری را پیش رو داشته باشد.همینطور نور ماوراء بنفش حاصل از تخلیه الکتریکی این گاز می تواند تاثیراتی بر پیشرفت شکل گیری سرطان داشته باشد.لذا در ادامه به بررسی این دو عامل می پردازیم.

تابش پرتوهای فرابنفش توسط لامپهای کم مصرف:

برخی معتقدند که اشعه فرابنفش لامپ های کم مصرف می تواند برای سلامت انسانهایی که به طور مداوم از این لامپ ها در محل زندگی خود استفاده می کنند مضر باشد اما از سوی دیگر برخی از کارشناسان می گویند که میزان اشعه این لامپ ها خیلی ضعیف است و به تحقیقاتی استدلال می کنند که نشان می دهد میزان اشعه UV جذب شده توسط انسان در هنگام 8 ساعت کار مداوم در زیر نور لامپ کم مصرف معادل اشعه UV یک دقیقه کار در زیر نور خورشید است !!!

کارشناسان امور حفاظت در برابر اشعه کشور برای پاسخ دادن به ابهامات در خصوص مضرات پرتو های فرابنفش 50 نمونه لامپ کم مصرف نو تولید داخل، با شش مارک و مدل مختلف و دارای مهر استاندراد ایران را بررسی و پرتوهای فرابنفش تابش شده توسط آنها را اندازه گیری و با حدود پرتوگیری براساس استاندارد ملی ایران مقایسه کردند.

نتایج به دست آمده برای لامپهای کم مصرف با توان کمتر از 65 وات نشان می دهد که قرارگرفتن در معرض تابش یک لامپ کم مصرف در فاصله بیشتر از 30 سانتیمتر نسبت به لامپ رشته ای محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست. همچنین قرارگرفتن در معرض تابش چهار لامپ کم مصرف، در فاصله بیشتر از 60 سانتیمتر نسبت به لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست.

قرار گرفتن در معرض تابش n به توان 2 لامپ کم مصرف در فاصله بیشتر از 30×n سانتیمتر نسبت به لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست اما با این حال توصیه می شود که تعداد لامپها بگونه ای انتخاب شود که روشنایی محیط کافی باشد چرا که با روشن کردن لامپهای اضافی، پرتوگیری غیرضروری صورت می گیرد.

نتایج به دست آمده برای لامپهای کم مصرف با توان بیشتر از 65 و کمتر از 100 وات نیز نشان می دهد قرارگرفتن در معرض تابش یک لامپ کم مصرف، در فاصله بیشتر از 60 سانتیمتر نسبت به لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست.

قرارگرفتن در معرض تابش چهار لامپ کم مصرف در فاصله بیشتر از 120سانتیمتر نیز نسبت به لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست.

همچنین قرارگرفتن در معرض تابش n به توان 2 لامپ کم مصرف در فاصله بیشتر از 60×n نسبت به لامپ محدودیت زمانی ندارد و برای فرد خطرناک نیست با این حال توصیه می شود که تعداد لامپها به گونه ای باشد که روشنایی محیط کافی باشد.

بنابراین ما به شما توصیه می کنیم که رعایت فاصله از لامپ کم‌مصرف را رعایت کنید؛ یعنی کمترین فاصله از این لامپ‌ها باید «بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر» باشد همچنین نباید از لامپ‌های کم‌مصرف برای چراغ‌های مطالعه استفاده شود.

عنصر بخار جیوه :

جیوه تقریبا حدود 99 درصد بخار جیوه داخل یک لامپ فلورسنت، درون ماده فلورسنس سفید رنگ موجود بر روی شیشه لامپ قرار دارد.لذا ابتدا به ساکن باید تلاش کرد از شکستن احتمالی لامپ تا جای ممکن جلوگیری به عمل آورد. به عنوان مثال باید در محیط هایی که احتمال شکست لامپ وجود دارد یا به گونه ای با کودکان در ارتباط است ، از چراغ های دارای حفاظ استفاده کرد ، همینطور تا جای ممکن این لامپ ها را در ارتفاع و دور از دسترس کودکان قرار داد.همچنین در مکان های متحرک (هم چون محیط قطار) سعی شود که لامپ ها بوسیله حفاظی شیشه ای یا پلاستیکی پوشانده شوند که در صورت شکسته شدن از نشر مواد جلوگیری شود.

تعویض لامپ :

تعویض لامپ کم مصرفباید هنگام تعویض لامپ فلورسنت فشرده (نوع به اصطلاح کم مصرف این لامپ ها) دقت نمود که حتی الامکان از تماس دست با قسمت شیشه ای جلوگیری کرد.همچنین استفاده از لامپ های با کیفیت و معتبر باعث می شود خطر شکست لامپ کمتر باشد.باید دقت کرد که از اعمال فشار زیاد هنگام تعویض این لامپ ها خودداری کرد و به این منظور از پاتروم ها و چراغ های استاندارد استفاده نمود.برخی چراغ ها و خصوصا لوسترهای موجود بگونه ای غیر استاندارد طراحی شده اند که تعویض لامپ از طریق قسمت پلاستیکی آن مشکل و یا غیر ممکن است.

حمل و نقل لامپ :

باید دقت نمود به هنگام حمل و نقل ان لامپ ها ، به هیچ وجه حفاظ کارتونی مربوطه را از لامپ جدا نکرد ، همینطور تا جای ممکن لامپ های نو و یا غیر قابل استفاده را درون یک پاکت پلاستیکی دربسته و یا چیزی مشابه قرار داد تا در صورت شکست کمترین انتقال بخارجیوه به بیرون صورت بپذیرد.

دفع لامپ های فلورسنت :

در برخی کشورهای غربی سامانه ای مخصوص جمع آوری و احیاء این لامپ ها ایجاد گردیده است.هرچند که هنوز در کشور ما چنین سامانه ای وجود ندارد،لیکن سعی شود تا جای ممکن لامپ های فرسوده به صورت مطمئنی به محل های دریافت زباله های خشک تحویل داده شوند.


اگر لامپ فلورسنت شکست ، با آن چه کار کنیم؟


ایجاد جراحت :

اگر بوسیله قطعات شکسته یک لامپ فلورسنت مجروح شدید ، باید بدانید که این امر ممکن است باعث جلوگیری از انسداد خون شما شود(به دلیل وجود ماده فسفرسانس در آن) یا باعث مسمومیت شما شود (به دلیل وجود جیوه) لذا بهترین کار در این موقعیت این است که سریعا پس از شستشوی محل زخم با آب سرد به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نمایید و مشکل پیش آمده را گزارش کنید.فراموش نکنید که حتما ذکر کنید که این جراحت از چه طریقی ایجاد شده است.اگر جراحت در ناحیه صورت و چشمها بود باید بیشتر دقت کرد.

اقدامات اورژانسی در هنگام شکستن یک لامپ کم مصرف:

- ابتدا به ساکن سعی کنید کودکان را از محیط دور کنید.

- درب دیگر اتاق های مشرف به محیط را ببندید

- به سرعت پنجره ها را باز نمایید.

- اگر دستگاه تهویه ، خنک کننده و یا فن روشن است آنها را خاموش کنید تا از انتقال بیشتر بخار جیوه به دیگر مناطق ساختمان جلوگیری کنید.البته اگر فنی هست که به سمت محیطی غیر از داخل ساحتمان باز می شود ، آن را روشن کنید تا به رفت و آمد هوای بیرون کمک کند.

- اگر لامپ به صورت روشن شکسته است ، برای جلوگیری از خطرات برق گرفتگی و یا آتش سوزی آن را سریعا خاموش کنید.

- به مدت حداقل 15 دقیقه محل را ترک نمایید که بخارجیوه موجود تا جای ممکن تخلیه شود و یا بر روی زمین بنشیند.

- اگر بخشی از بدن به مواد داخل لامپ آلوده شده است ، سریعا آن را بشویید.

- پس از گذشت زمان گفته شده می توانید با پوشیدن دستکش (برای جلوگیزی از بریدگی دست) و همینطور ماسک به محیط خطر باز گردید.

- به هیچ وجه از جاروبرقی برای تمیز کردن محیط استفاده نکنید ، این امر می تواند باعث پخش بیشتر آلودگی در هوای محیط شود.

- ابتدا ذرات بزرگ تر را با دست جمع آوری کرده و در یک ظرف پوشیده مثل شیشه درب دار بریزید (ظرف نباید از جنس پلاستیک انتخاب شود).


- سپس با استفاده از دو عدد خاک انداز ، یا وسیله مشابه همچون کاغذ مابقی ذرات را درون ظرف جمع آوری نمایید.

- می توانید با قسمت چسب ناک نوار چسب پهن یا هر چیزی دیگری ذرات ریز را جمع آوری نمایید ، همینطور می توانید با استفاده از دستمال کاغذی یا امثال آن بعضی ذرات را دفع نمایید.

- شیشه یا ظرف در بسته حاوی موارد فوق را در مکانی امن قرار دهید و بوسیله برچسب دیگران را از محتویات آن باخبر نمایید.

- دست و صورت خود را بشوئید و شیشه حاوی قطعات شکسته را به نحو مناسبی دفع نمایید.

- مواد در معرض آلودگی ، خصوصا مواد پلاستیکی که بخار جیوه را جذب می نمایند را بشویید.

- اگر این اتفاق بر روی فرش یا موکت افتاده است ، سعی کنید آنها را به بیرون منتقل و پاکیزه نمایید،مواد ریز داخل پرز فرش می تواند برای کودکان ، سالمندان و خانم های باردار مخاطره آمیز باشد.

- اگر امکان انتقال فرش به بیرون نیست ، هنگامی که پنجره ها باز هستند بوسیله جاروبرقی ذرات را دفع نمایید.

- سعی کنید تا مدتی پنجره ها باز باشند.

- می توانید در محیط هایی که احتمال شکست لامپ بیشتر است ، بر روی فرش پارچه یا روفرشی پین کنید تا نوبت بعد به راحتی بتوانید قطعات را جمع آوری نمایید.


چطور یک لامپ فلورسنت مناسب انتخاب کنیم؟

سعی کنید از لامپ های با کیفیت تر و جدیدتر استفاده کنید ، چرا که در استاندارد های روز دنیا سعی شده است مقدار جیوه مورد استفاده در لامپ فلورسنت کمتر شده و نوع جیوه آن نیز بهبود پیدا کند.

توصیه های نهایی برای استفاده از لامپهای کم مصرف:

به کاربران توصیه می شود که فقط از لامپهایی استفاده کنند که مهر استاندارد دارد و از لامپهای کم مصرف در فواصل کمتر از 30 سانتیمتر نسبت به لامپ استفاده نشود. مثلا در چراغهای مطالعه و چراغهای رومیزی یا آباژورهایی که در فواصل بسیار کم از افراد روشن می شوند، بهتر است که لامپ کم مصرف به کار نرود.

همچنین افراد باید توجه داشته باشند که در یک فضای کوچک از روشن کردن تعداد زیادی لامپ کم مصرف خودداری کنند و تعداد لامپها برای تولید روشنایی کافی و نه اضافی انتخاب شود.

در همین حال افرادی که ناراحتی پوستی خاص دارند و یا از داروهای خاص برای بیماریهای خاص استفاده می کنند و روی جعبه یا داخل بروشور دارو در مورد پرهیز از قرارگرفتن در برابر نور خورشید هشدار داده شده باید در مورد استفاده از لامپ کم مصرف با پزشک متخصص خود مشورت کنند و یا از این لامپها استفاده نکنند.

آیا لامپ های LED جایگزین لامپ های کم مصرف می شوند؟

برخی از کارشناسان معتقدند که بهترین کار این است که ما کم‌کم به این سمت برویم که از لامپ‌های LED که خاصیت کم‌مصرفی‌شان را دارند ولی فاقد جیوه هستند برویم.


LED که نسل جدید لامپ‌های روشنایی محسوب می‌شوند. مخفف واژه LIGHT EMMTTED DIODE به معناي ديود ساطع كننده نور است.در حال حاضر LED‌ها به نحوي ساخته مي‌شوند كه نور را در جهت خاصي متمركز مي‌كند و به صورت چيپ‌هاي كوچكي هستند كه معمولاً در داخل يك شيشه‌ گنبدي شكل قرار مي‌گيرند و داراي سايز چوب كبريت يا كمي بزرگ‌تر هستند و به سختي مي‌شكنند.

بزرگترين برتري LED عمر مفيد آن است. LED‌ها 50 هزار ساعت عمر مفيد دارند در حاليكه عمر مفيد لامپهاي تابان تنها 1000 ساعت و در نهايت عمر مفيد فلورسنت‌ها، 10000 ساعت است.


البته این لامپ ها هم تا زمانی برای سلامت ما مضر نیستند که سالم باشند چراکه شکسته شدن آنها می تواند سرب، آرسنیک و فلزات دیگر را که باعث انواع سرطان، آسیب‌های عصبی، بیماری کلیه، فشار خون و التهابات پوستی می شوند را وارد زندگی ما کند!

برای دریافت این متن به صورت فایل PDF اینجا را کلیک کنید.


دانلود توسط کد QR :

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵۰
در انتظار بررسی: ۰
امید
|
Germany
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
خوشم اومد بدرد خورد
امید
|
Germany
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
خوشم اومد بدرد خورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
ممنون از سایتتون خیلی عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
اگه لامپ شکست باید همه ی وسایل اتاق و بشوریم؟
پاسخ ها
میلاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
نه فقط خورده هارو با دستکش جمع کن و دستمال تمیز کن و دروپنجره رو را بذار ی ساعت باز بمونه بعدش خرده ها و دستکش و دستمالو با هم دور بنداز
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
با سلام . در هر حال هیچ تکنولوژی جدیدی بی عیب نیست و بمرور زمان باید مشکلات آن توسط محققین بررسی و برطرف گردد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
خیای باحال بود تونستم برای درسم ازش استفاده کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
ممنون
متین
|
Germany
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
نور مصنوعی در هر حال مضر است. نور حاصل از فلوروسنت ضرر بیشتری دارد و بهتر است با LED تعویض شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
سلام
دیروز هتگام باز کردن لامپ کم مصرف در حالی که روشن بود شکست و دستم نیز زخمی شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۹
سلام و تشکر
بنده برای مطالعه در شب از دو تا لامپ کم مصرف دارای نشان استاندارد استفاده می کنم.یکی با نور سفید و ۱۲ وات و دیگری نور زرد و ۹ وات که همزمان روشنه.
چون دو تاست باید فاصله اش بیش از ۳۰ سانت باشه یا باید که مجموع وات هاش توجه کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۹
سلام و تشکر
بنده برای مطالعه در شب از دو تا لامپ کم مصرف دارای نشان استاندارد استفاده می کنم.یکی با نور سفید و ۱۲ وات و دیگری نور زرد و ۹ وات که همزمان روشنه.
چون دو تاست باید فاصله اش بیش از ۳۰ سانت باشه یا باید که مجموع وات هاش توجه کرد
ایرانی هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
به جان عزیزتان لامپ‌های جدید بلای دیگری نیستند ؟بلای جانی نه مالی.با لامپ های سمی تفاوت دارند یا صرفا به خاطر کسب سود بیشتر است؟ چه جایی لامپ های قدیمی را از ما تحویل می گیرند.چه خوب بود با لامپ های قدیمی عوض می کردید تا حسن نیت شما معلوم باشد و خانواده ها کمتر ضرر می کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
بگید استفاده کنید یانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
***** لطفا خواشا راست یا دروغ بودن این مقاله رو بررسی بفرمایید و اعلام کنین *******
شما خیلی به سادگی از روی همه مضراتی که این مقاله نوشته عبور کردین
اگر واقعا تا به این حد ضرر داره بگبن تا مردم ما استفاده نکنن و دچار بیماری نشن


لامپ های کم مصرف و مضرات آن

لامپ های کم مصرف یا نورهای طبیعی و سالم یا لامپ های LED و … کدامیک؟!

پروفسور Niels kuster تحقیقاتی را در اداره بهداشت زوریخ در کشور سوئیس بر روی لامپ های کم مصرف در دانشگاه پلی تکنیک انجام داده است. اندازه گیری اشعه های مغناطیسی که از این لامپ ها در اداره ها و منازل، روی میز ها، اماکن عمومی و… تولید و پخش می شوند اندازه گیری شده است لازم به ذکر است این لامپ ها روشنایی بسیار زیادی دارند.

اداره بهداشت زوریخ با در نظر گرفتن نتایح کلیه این آزمایشات اعلام کرد که بدن انسان این اشعه های الکترو مغناطیسی را جذب نموده و به مرور زمان روی سلول های مغزی، اعصاب و ماهیچه ها اثر گذاشته و ایجاد تورم می کند و از همه مهم تر اینکه محیط زیست را آلوده می نماید. این لامپ ها حکم بمب های کوچک پر از جیوه را دارند که در داخل حباب نگهداری می شوند و برای سلامتی دشمنی بزرگ می باشد.

پر واضح است که اگر به مرور زمان بخار جیوۀ داخل این حباب ها در محیط پخش گردد و از همه مهم تر این لامپ ها بشکنند این بمب های کوچک چه تاثیر مخربی بر روح، روان، جسم و سلامت آدمی دارند. مثلاً اگر این لامپ ها در آپارتمان یا حتی بیرون از محیط سربسته و در فضای آزاد هم بشکنند این بخار جیوه همان صدمات فراوان یک بمب کوچک را برای فرد ایجاد می کند. که البته با نفس کشیدن در این بخار، قلب، کبد، کلیه آسیب خورده و بیماری های پوستی خطرناکی ایجاد می گردد.

تحقیقات دیگری نیز در اروپا بر روی این پروژه انجام گرفته است که در اخبار Euronews(اخبار روز اروپا) مورخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۹ به سمع همگان رسید. مطالعات متعدد بر روی این لامپ ها اثبات می کرد که آنها محیط را آلوده کرده و سرطان زا هستند. و دیگر آنکه با برهم زدن تعادل هورمون ها در خواب افراد ایجاد اختلال کرده و در بیمارانی که از صرع رنج می برند تعداد غش و تشنج را در ایشان افزایش داده است.

از سالیان پیش شکایات و اعتراضات فراوانی در رد این لامپ های جیوه ای صورت گرفته است. البته این لامپ ها حدود ۵ میلی گرم جیوه دارند که بارها و بارها در محافل پزشکی و وزارت های بهداری یادآوری شده است که این جیوه از طریق بخارات حاصله و طرق گوناگون وارد سیستم بدن می شوند و صدمات جبران ناپذیری به دستگاه عصبی بدن وارد می سازند. اما صد افسوس و بسیار حیف که هیچ گاه با اعتراضات این کارشناسان، متخصصین و پزشکان از سوی وزارتخانه ها کوچکترین اقدامی صورت نپذیرفت.

نکتۀ شایان ذکر دیگر آن است که کمیسیون اروپا اخطاریه ای صادر کرد که مبنی بر گردآوری این لامپ ها بود برای اینکه با زباله های شهری آمیخته نگردند و در جایی مخصوص این لامپ ها معدوم گردند تا با اینکه سوخته و غیرقابل استفاده هستند بازهم جیوۀ آنها تاثیری بر سلامت انسان نگذارد.

بزرگترین و عمده ترین مضرت این لامپ های جیوه ای برای خانم های باردار است که متاسفانه همواره شاهد آنیم که در اتاق نوزادان و کودکان بیمار در بیمارستان ها از این لامپ ها برای روشنایی بهره گرفته می شود.

این لامپ های جیوه ای قدرت تمرکز را کم می کنند، ایجاد بی خوابی می کنند و با اختلال در ترشح ملاتونین و کمبود آن سیستم هورمونی بدن انسان را به هم می ریزند.

لامپ کم مصرف خطرناک و مضر سلامتی

بیش از ده سال است که این لامپهای کم مصرف در بازار دیده می شوند و اتحادیه اروپا با توجه به اینکه از تمام مضرات آن آگاه است دستوری صادر نموده است که از اواخر سال ۲۰۱۲ فقط این لامپها تولید شوند و جلوی تولید لامپ های دیگر گرفته شود. ولی سؤال مردم این است که صدور این حکم با چه قیمتی قابل اجراست؟

در صورتی که این لامپ ها ایجاد صدمه و زیان های بسیار زیادی برای مردم می کنند و موجب بیماریهای پوستی از قبیل لوپوس، اگزما می کنند و بیماری های غش، اوتیسم، سر درد، ایجاد غده و سرطان می نمایند پس چرا هم چنان تولید و توزیع می گردند.

این لامپ ها سه نوع مشکل عمده دارند:

۱- تولید اشعه الکترو مغناطیسی

۲- تولید بخار جیوه

۳- ساطع کردن اشعه u.v

تحقیقاتی که مرکز تحقیقات CRIREM در فرانسه انجام شد به جامعه بشری هشدار داد که :« این لامپ ها را تا جایی که می توانید به هیچ عنوان استفاده نکنید مخصوصاً در فواصل نزدیک به بدنتان قرار ندهید اقلاً فاصله این لامپ ها از بدن باید یک متر باشد. اعتراضات شدیدی به اتحادیه اروپا صورت گرفت مبنی بر این که اگر این لامپ های معمولی را از رده خارج کنیم اشخاصی که توسط این لامپ های کم مصرف بیمار شده و از بین می روند هزاران هزار برابر افزایش می یابند.

در ژوئن ۲۰۰۸ نیز در مجلهJournal of Industrial Medicine تحقیقات دیگری در آمریکا و در صنایع پزشکی انجام شد مبنی بر این که لامپ الکتریکی کثیف ۵ برابر خطر سرطان را بیشتر می کند و هم چنین در کانادا نیز تحقیقاتی راجع به این لامپ ها انجام شد که همگی آن ها هم تایید شدند. (Marta Havas).

جیوه

در این لامپ ها ۵ میلی گرم جیوه وجود دارد که سمی برای مغز، سیستم عصبی، کلیه، چشم و … محسوب می گردند با این که فقط ۵ میلی گرم جیوه در این لامپ وجود دارد این ناثیرات مهلک را می بینیم. در صورتی که حتی ۱ میلی گرم آن هم برای نابودی انسان زیاد است و صدمات زیاد و سنگینی به بدن انسان وارد می سازد.

البته آزمایشات دیگری هم انجام شد. مثلاً وقتی این لامپ ها شکسته می شوند بخار جیوه در تمام آن منطقه تا شعاعی بسیار وسیع پخش می گردد و هفته ها اثر خود را باقی می گذارد همان طور که توضیح داده شد این لامپها مثل یک بمب کوچک هستند. و حتی در حمل و نقل نیز این لامپ ها مشکلاتی را ایجاد می کنند از آنجایی که گاهی در کامیون ها شکسته می شوند و بخار جیوه در شهر پخش شده و تا به مقصد برسد همه محیط را آلوده می کند و این در حالی است که در همان منطقه از مبدا تا مقصد باعث آلودگی هوا شده و حتی آب و خاک را هم آلوده می سازد.

در نتیجه با توجه به اینکه لامپ های معمولی را از بازار جمع آوری کردند و جلوی تولید آن ها را گرفته اند و سیاست های غلطی را اعمال کردند که لامپ های کم مصرف را همگی مردم به زور و حتی از روی جهل و اجبار باید استفاده کنند چون لامپ رشته ای در بازار یافت نمی شود. یادمان باشد که شکستن یک لامپ در یک کامیون فقط شکسته شدن یک لامپ نیست بلکه میلیون ها ضرر به محیط، آب، خاک و بدن آدمی می رساند.

علاوه بر آن اشعه های u.v و مغناطیسی روی اعصاب و سلولهای مغزی اثر می گذارد ، به چشم (آب مروارید) ، کبد، کلیه و پوست هم ضرر های زیادی می زند.

تحقیقاتی با عنوان(HPA) Health protection Agency در مجله Guardian در انگلیس به چاپ رسید که این تحقیقات روی تمام لامپ های کم مصرف و حتی LED انجام شد و دانشمندان متوجه این شدند که اشعه u.v خطر سرطان و بیماری های پوستی را خیلی زیاد می کند خصوصاً کسانی که از این لامپ ها در اداره ها و روی میزهای کارشان نصب کرده اند و یا کارمندانی که مشغول کار هستند، با اشعه u.v زیادی که از این تولید می شود بیشتر در معرض خطرند.

هم چنین British Association of Dermatologist نیز تحقیقاتی را انجام داده است که مبنی بر آن است که کسانی که بیماری های پوستی دارند و هم چنین به نور، حساسیت زیاد دارند بیماری آن ها تشدید شده و در بعضی موارد این بیماران ادعای خسارت از شرکت های لامپ کم مصرف مثل OSRAM و غیره را نیز کرده اند.

برخی افراد هم که مشکل بیماری پوستی نداشته اند اثرات آن را روی پوست صورت خود به شکل علائم سرخی که یک نوع آلرژی محسوب می شود و زخم هایی روی صورت جا می گذارد، دیده اند.

تحقیقات دیگری که دکتر Antony Carr در دانشگاه Sussex University بر روی اشعه UV-C انجام داده است نشان گر آن بوده که این لامپ ها که می گویند درصد کمی U.V تولید می کنند هم صدمه به DNA می زنند خصوصاً کسانی که زیر این نور ها کار می کنند و پوست بدنشان قرمز شده است و شبیه به سوختگی می باشد که در نهایت منجر به سرطان پوست، سر درد، خستگی چشم و مشکل تمرکز می گردد.این لامپ ها چیزی جز یک بمب کوچک نیستند که همگی آلوده و سمی هستند و ما تقریباً همیشه و همه جا با آن ها سر و کار داریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
خيلى ممنونم مطالب عالى و اموزنده بودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
خیلی عالی بود.تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۲
لطفا اگه واقعا برای سلامتی انسانها مضر است اطلاع رسانی کنید که دیگه خریداری نکنن و یا لامپهای بهتری ساخته بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
سلام.لطفا نام یک متخصص در این امر را بنویسید. با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
ممنونم که این اطلاعات ارزش مند رادراختیار

مردم می گذارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
ممنم که این اطلاعات ارزش مند رادراختیار

مردم می گذارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۱
ممنون از سایت خوبتون.کمک کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۱
ممنون از سایت خوبتون.کمک کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
خیای باحال بود تونستم برای درسم ازش استفاده کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۶
خیلی کمکم کرد ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۴
من پام رفت رو این لامپ و خرد شد و پام زخمی شد خطری منو تهدید نمیکنه؟
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۸
سلام خیلی ممنون بابت اطلاع رسونیتون ما یه بار لامپ مهتابیمون شکست ولی اصلا از این چیزا خبر نداشتیم و طبق معمول خرده شیشه ها رو جمع کردیم و در و پنجره هم وا نکردیم یعنی ممکنه با این یه بار مریض شیم؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
سلام یک بحث علمی زمانی معتبر است که 4تا مرجعدرست و حسابی داشته باشه، لطفا اعتبار خبرها را با ارجاع به مرجع بیافزایید
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
LED مخفف light emitting diode میباشد
نه emitted
مرسی
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۵
سلام خسته نباشید ممنون از مطلب خوبتون
یه سوال: آیا اگه برای این لامپ ها از رو کش هایی ( همین روکش های رنگی که از تلق درست شده) استفاده کنیم مضرراتش برای پوست کم میشه؟؟؟
ممنون میشم اگه جواب بدین آخه خیلی برام مهمه
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
اصلا عمرش بیشتر نیست به زور دو سال کار میکنه اگه خیلی استفاده نکنید وقتی هم شکست کلی خطر داره و اشعه مضرتری داره و امواج خیلی بدی داره اگه نزدیک باشه!!!!!!
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
سلام به نظرمن شما خیلی مثبت درموردلامپ کم مصرف نوشته اید وقتی بقیه ی سایتها رومطالعه میکنم میبینم که موضوع لامپ های کم مصرف خیلی خطرناکترازاون چیزاییه که شماگفتید مثلا در مورداشعه ی ماورابنفش که تولیدمیکنه خیلی ساده ازش عبور کرده اید وخیلی موارددیگه من دانشجوی پزشکی سنتی هستم وبه نظرمن این لامپ ها بمب های شیمیایی کوچکی هستند که دشمنان به ماهدیه دادند
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۱
من خودم نماینده فروش لامپهای کم مصرف هستم .بابت راهنمایی های شما ازتو ممنونم.مرسییییییییییییییی
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۲
از ارایه مطالب خوبتانبسیار ممنونم
امير
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
من شنيدم نورى كه از طريق اين لامپ توليد ميشه برا پوسن مضر است و حتي المكان تو اتاق كودك نبايد استفاده كرد
ضیاء
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
سلام
توایران که جمع نمیشه.حداقل دررسانه هااعلام کنندخطرناک است.ونبایدشکسته شوند.من دیدم چندتابچه کوچیک لامپ های مهتابی می شکستند دنبال هم میکردند.خب دیگه خانواده اون هاچی بگن وقتی اطلاع ندارن.

جمع نمیشه بجاش اطلاع رسانی کنند.
فريبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۸
مطالب خيلي خوبي نوشتين فقط اگر ممكنه بنويسين كه جايي براي گرفتن لامپهاي سوخته هست يا نه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۳
خیلی مفید بود.
سعاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
اثرات عصبی ان را واقعا مادر خانه مشاهده کردیم برگشتیم به همون لامپهای قدیمی
سراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
سلام،ممنونم مطالب شما برای پیشگیری از مسمومیت با جیوه مفید بود.
صنایع روشنایی میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۱
لطفا یکم متن را خلاصه کنید
کامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۳
خیییییییییییلی ممنون خیلی کمکم کرد مرسی !
هینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
خیلی ممنون فردا میخونمش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۰
چرا گاهی مطالب سایت باشگاه خبرنگاران رو به صورت ناقص وبریده بریده (ازیک خط چند کلمه وحتی گاهی چند جمله جا میوفته) روی گوشیم دریافت میکنم,وگاهی کامل?
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۰
غلط املایی (ضرات )را درست کنید. (ذرات)
مدیر پایگاه اصلاح شد ممنون
unknown
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۹
سایت بدی دارید/بگو خــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــب
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۹
راستش ما هر چی لامپ کم مصرف خریدیم بیشتر از 3 سال عمر نکرد صد رحمت به لامپ های قدیمی
پاسخ ها
عباس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۰
اگر برق فاز به لامپ وصل باشد ویا از کلید هایی
که داخلش چراغ داره استفاده کنید عمر لامپ کم میشه .نشونشم اینه که بعد از خاموش کردن کلید لامپ گاه کاهی سوسو میزنه
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۹
سلام
اصلا به حرف ها و نظراتمون بی اهمیت هستید
فونت اخبار شبکه یک یا تهران رو که در زیر نویس ازش استفاده می کنند رو قرار بود بذارید پس چی شد؟؟؟

اگه میذارید بگید اگه نمی ذارید هم بگید بی خود اینجا هی نیایم!!!!!!!!

خیلی وقت پیش قولش رو داده بودید که بذارید نذاشتید

خواهشا بذارید........................................
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ