کد خبر: ۴۴۸۷۱۳۶
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۸

یک استاد جامعه شناسی گفت: کودکان خیابان از محروم ترین کودکانی هستند که از حقوق اساسی خود محروم مانده اند و طعمه خوبی برای قاچاقچیان و سوداگران انسان هستند.

کشاورز در گفتگو با  خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: کودکی از دوران پر اهمیت زندگی آدمی است که به اعتقاد بسیاری از محققین زیربنای سایر مراحل زندگی نیز می باشد با توجه به رشد شهرنشینی و تغییر ساخت زندگی خانوادگی، افزایش روز افزون طلاق، مهاجرت، زاغه نشینی ، بیکاری، اضمحلال ارزشها و اخلاقیات اجتماعی، سیاست گذاری های نادرست در مورد جمعیت و ... شاهد بروز پدیده کودکان خیابانی و کودکان کار و خیابان می باشیم.

این استاد جامعه شناسی تصریح کرد: کودکان که اکثر اوقات را در خیابان ها سپری می کنند اگر چه لذت آزادی و رها بودن را تجربه می کنند لیکن با آموختن خرده فرهنگ های خشن خیابانی توانایی هماهنگی و سازگاری و همساز با خانواده را خود را از دست می دهند و کم کم با عشق و محبت بیگانه می شوند و عاطفه آن کاهش می یابد و به افراد ناهنجار تبدیل می شوند.

کشاورز با اشاره به پیامدهای کودکان خیابانی و اثرات مخرب آن بر ناسالم شدن فضای جامعه افزود: کودکان خیابان پدیده رو به رشد در جامعه ماست کودکان خیابانی از محروم ترین کودکانی هستند که از بیشترین حقوق اساسی خود بی بهره اند و ضرورت حمایت از آن ها در چارچوب دفاع و حمایت از حقوق کودکان به شدت احساس می شود بر هیچ کس پوشیده نیست که کودکی دوران حساس رشد و پرورش انسان است بنابراین توجه به این سال های مهم و فراهم کردن امکانات مناسب به منظور ساختن امکانات مناسب به منظور ایجاد زندگی بهتر برای کودکان از وظایف اساسی ماست.

وی با اشاره به مشکلات سلامتی همراه با عملکرد ضعیف اجتماعی مانند اضطراب، افسردگی و مشکلات رفتاری به دنبال حضور در خیابان منجر به بروز شدید ترین آسیب های روانشناختی در این کودکان می شود افزود: از کودکان خیابانی برای قاچاق مواد مخدر و بزهکاری علیه افراد و اموال بهره برداری می شود این کودکان در معرض سوء رفتار، اعتیاد و آسیب در اثر مرگ و خشونت و مرگ قرار می گیرند.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از از مشکلات اساسی که کودکان خیابانی چه در سطح خانواده و چه در جامعه با آن مواجه هستند، مسئله سوء استفاده جنسی از آنان می باشد سوء استفاده برای منفعت فردی، برای کسب درآمد و تکمیل باندهای فساد و غیره از جمله مشکلاتی است که در کمین این کودکان است، در مورد پیامدهای کودکان خیابانی می توان به آموزش کودکان برای حمل و توزیع مواد مخدر، آموزش برای تکدی گری، فروش کودکان برای تجارت اعضای بدن و به کارگیری برای انواع سرقت و محرومیت از مدرسه و تحصیل و قرار گرفتن در چنگال قاچاقچیان و سوداگران انسان و مواد مخدر است.

وی در پایان با ارائه راهکارهایی برای کاهش شیوع کودکان خیابانی در جامعه اظهار کرد: راهکارهای مانند ایجاد سرپناه های باز در ایستگاه های راه آهن و ترمینال های مسافربری، ایجاد سرپناه های شبانه، ایجاد درمانگاه، ایجاد حمایت های لازم در خانواده و جامعه و مسئولین و رسانه ها، ایجاد درمانگاه را توان برای بهبود زندگی کودکان خیابانی استفاده کرد./ف

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر