کد خبر: ۴۵۴۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۰ - ۰۰:۴۷

آمریکا این بار نتوانسته متحدان بی چون و چرا و همراهان همیشگی را در اعمال تحریم های بیشتر از جمله خرید نفت ایران با خود همراه کند و این زیاده خواهی این بار صدای اعتراض کره جنوبی و ژاپن را بلند کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت ژاپن پس از آن که با فشارهای آمریکا خود را از منافع سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران محروم کرد اینک دیگر حاضر نیست به زیان قطع واردات نفت از ایران تن دهد.

به گفته یک کارشناس سیاسی در ژاپن، این کشور نباید بیش از این تسلیم خواسته های غیرقانونی آمریکا در تحریم ایران باشد.
"کویچیرو گمبه" وزیر امور خارجه ژاپن تصریح کرد ما معتقدیم تحریم خرید نفت ایران غیرعملی است و اقتصاد جهان را با مشکل اساسی روبرو می کند.
"چو بیونگ جائه" سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی هم در این باره گفت: خرید نفت از ایران برای اقتصاد و صنعت کره جنوبی اهمیت دارد و ما جایگزینی برای نفت ایران نداریم و از دولت آمریکا خواسته ایم سئول را در این زمینه مستثنی کند.

کره جنوبی هم اکنون 10 درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین می کند و روزانه 190هزار بشکه نفت از ایران می خرد و برای همین مقامات این کشور اعلام کردند نه تنها مایل به تحریم نفت ایران نیستند بلکه میزان واردات خود را 10 هزار بشکه در روز افزایش می دهند.

مقامات کره جنوبی و ژاپن دریافته اند که تحریم خرید نفت ایران از جانب اتحادیه اروپایی که یک ششم صادرات نفت ایران را شامل می شود ، تاثیر چندانی در درآمد مالی ایران ندارد بلکه این اقتصاد بحرانزده اروپاست که بیش از گذشته آسیب می بیند.
در این میان،‌ چین هم یکی از خریداران نفت و از شرکای تجاری ایران بوده و تلاش کرده است در دام سیاست های خودخواهانه آمریکا گرفتار نشود.
"هونگ لی" سخنگوی وزارت امور خارجه چین تحریم های یک جانبه را علیه ایران غیرقانونی خواند و تاکید کرد پکن به شدت با آن مخالف است و هرگز از آن تبعیت نمی کند./ا
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر