کد خبر: ۴۵۹۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۰ - ۰۹:۱۵
گيلان/معاون فرهنگی وزیر ارشاد؛

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تاسیس چاپخانه‌های دولتی ممنوع شده و این چاپخانه‌ها باید واگذار شوند و کمیسیون فرهنگی مجلس این را تصویب کرده و به‌زودی آیین‌نامه آن به هیئت دولت داده می‌شود.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ بهمن دری ديشب در نشست با چاپخانه‌داران گیلان حمایت از مطبوعات را حمایت غیرمستقیم از چاپخانه‌داران عنوان کرد و اظهار داشت: در جلسه شورای سیاست‌گذاری صنعت چاپ بسیاری از اتحادیه چاپخانه را دعوت کرده و راهکارهایی را برای برطرف کردن مشکلات چاپخانه‌داران جستجو می‌کنیم.
وی، با بیان اینکه در این جلسات 24 اولویت برای چاپخانه‌ها شناسایی شده است، افزود: از جمله این اولویت‌ها در زمینه فرسودگی، ترخیص، واردات، صادرات و... است.
این مسئول با اشاره به صدور بخشنامه درباره واردات ماشین‌آلات چاپ با پنج سال زمان ساخت، اذعان داشت: با این بخشنامه قانون 10 سال ساخت اینگونه ماشین‌آلات به پنج سال تبدیل می‌شود تا دستگاه‌هایی که بیش از پنج سال داشته باشند اجازه ورود ندهیم.
وی، با تصریح بر اینکه برای توجه به صنعت چاپ باید از ورود اینگونه دستگاه‌ها جلوگیری شود، ابراز داشت: اینها جزو سیاست‌گذاری صنعت چاپ است.
دری با اشاره به اینکه وزارت ارشاد متصدی بخشنامه‌های قانونی است، خاطرنشان کرد: بخشنامه مذکور نیز به تصویب می‌رسد.
وی درباره ساماندهی توزیع چاپ کتب و نشریات بیان داشت: ساماندهی توزیع چاپ کتب و نشریات به عهده دستگاه‌های دولتی است و طبق قانون کتاب‌هایی که چاپ می‌شود را باید به چاپخانه‌های خصوصی دهیم.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه به هیچ ارگان دولتی اجازه تاسیس چاپخانه داده نمی‌شود، یادآور شد: تاسیس چاپخانه‌های دولتی ممنوع شده و این نوع چاپخانه‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شوند.
وی، واگذاری چاپخانه‌های دولتی را استانداردسازی دستگاه‌های دولتی دانست و افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس این امر را تصویب کرده و به‌زودی آیین‌نامه آن به هیئت دولت داده می‌شود.
نماینده چاپخانه‌داران گیلان نیز در این جلسه مشکلات صنعت چاپ را مربوط به کشور دانست و اظهار داشت: مشکلات صنعت چاپ به صورت ملی بوده و بزرگ‌ترین مشکل نیز فرسودگی ماشین‌آلات چاپ است.
عباسعلی زمینی، با بیان اینکه قیمت یک دستگاه ماشین‌آلات چاپ جدید بسیار بالاست، افزود: به دلیل قیمت بالای ماشین چاپ جدید آلمانی که حدود 2 میلیارد تومان است، امکان خرید وجود ندارد.
وی، دستگاه‌های درجه دوم را از ساخت قدیمی‌تری عنوان کرد و ابراز داشت: برای خرید ماشین‌آلات چاپ نیازمند حمایت و تخصیص تسهیلات با بهره کم هستیم زیرا بازپرداخت سود وام برای ما بسیار سخت و دشوار است.
مدیر عامل چاپ نوین رشت، با اشاره به اینکه وزارت ارشاد می‌تواند در هزینه‌های مالیاتی که به ماشین‌های چاپ تعلق می‌گیرد، به ما کمک کنند، تصریح کرد: سال ساخت ماشین چاپ باید پنج سال باشد.
وی، خواستار حمایت‌های وزارت ارشاد از چاپخانه‌داران استانی شد./س
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر