باشگاه خبرنگاران بررسی کرد؛

موسیقی‌های ماندگار دهه هفتاد و هشتاد سینمای دفاع مقدس

در سی سال گذشته آثار زیادی در سینمای دفاع مقدس ساخته شده که همیشه به کارگردانان و بازیگران آن اهمیت داده می شد اما این بار علاوه بر این دو گروه، می خواهیم به آهنگسازان سینمای جنگ که تک به تک افرادی تاثیرگذار بر روند فیلم های سینمایی بوده اند نگاهی بیندازیم.

به گزارش خبرنگار موسیقی باشگاه خبرنگاران؛ در سی سال گذشته آثار زیادی در سینمای دفاع مقدس ساخته شده که همیشه به کارگردانان و بازیگران آن اهمیت داده می شد اما این بار علاوه بر این دو گروه، می خواهیم به آهنگسازان سینمای جنگ که تک به تک افرادی تاثیرگذار بر روند فیلم های سینمایی بوده اند نگاهی بیندازیم.

1373

فیلم "حمله به اچ 3" جز اولین فیلم های این سال است که "شهریار بحرانی" درباره ی دفاع مقدس ساخته که در آن "جعفر دهقان"، "محمد کاسبی"، "حسین یاری" و "فرامرز شهنی" بازی کردند.

آهنگسازی "حمله به اچ 3" را "مجید انتظامی" و ضبط موسیقی برعهده ی "ناصر فرهودی"، "رحیم ناحی" و "محسن گلپر" بود.

"خط آتش" جز معدود فیلم هایی بود که در آن دوره از کارگردانی مشترک بهره برد که در آن "فرید سجادی حسینی" و "علی سجادی حسینی" کارگردانی را برعهده داشتند.

در "خط آتش" "احمد نجفی"، "داوود رشیدی"، "حسین ملاقاسمی"، "جمشید جهان زاده"، "نادیا دلدارگلچین"، "علیرضا رئیسیان" و "رضا راد" بازی کرده و "محمدرضا علیقلی" در منصب آهنگساز در کنار گروه حضور داشت.

"نادر مقدس" با فیلم "دشت ارغوانی" نیز به سراغ فیلمی با این مضمون رفته که در آن "محسن احمدی"، "ژاله صامتی" و "شهرام زرگر" بازی کردند.

"فریدون شهبازیان" باحضور در "دشت ارغوانی" نیز اولین کارهای دفاع مقدسی خود را ساخت.

"مسعود جعفری جوزانی" و "مجید انتظامی" در این سال به سراغ "دل و دشنه" اثر ماندگاری دیگری رفته که روح هشت ساله ی جنگ را به دوش می کشد.در این فیلم "ساغر باصری"، "شهرام زرگر"، "محمد متوسلانی"، "فردوس کاویانی" و "منوچهر آذر" به ایفای نقش پرداختند.

"داریوش فرهنگ"، "راه افتخار" را براساس یک داستان واقعی درباره‌ی سه پالایشگاه بزرگ نفتی در طول جنگ تحمیلی ایران و عراق به تصویر می کشد و "مجید انتظامی" پای ثابت موسیقی فیلم های دفاع مقدسی نیز در این فیلم حضور دارد.

در "راه افتخار" هنرمندانی چون "جمشید مشایخی"، "داوود رشیدی"، "بیژن امکانیان"، "مهدی میامی"، "بهزاد فراهانی"، "آزیتا حاجیان" و "حسین محب اهری" به ایفای نقش پرداختند.

"عزیزالله حمیدنژاد" با "ستارگان خاک" به تبعات پس از جنگ می پردازد.

در این فیلم "مهدی قلی پور"، محمدکمالی"، "ناصر ندافیان" و "مهدی فقیه" بازی کرده و "سیدمحمد میرزمانی" آهنگسازی آن را برعهده داشت.

در سال 73 بود که درویش یکی از مهمترین فیلم های دفاع مقدسی خود را باعنوان "کیمیا" ساخته که در آن "خسرو شیکیبایی"، "بیتا فرهی" و "رضا کیانیان" به هنرنمایی پرداختند.

موسیقی "کیمیا" را "احمد پژمان" ساخت.

1374

"محسن محسنی نسب"، "اعاده امنیت" را در این سال باحضور "جهانبخش سلطانی"، "حسین یاری" و "حسن عباسی" ساخت که "ناصر چشم آذر" آهنگسازی آن را انجام داد.

"ابراهیم حاتمی کیا" مرد پرکار این سال با دو فیلم "برج مینو" و "بوی پیراهن یوسف" پرده ی سینماهای ایران را به تسخیر خود درآورد که در "برج مینو" "علیرضا کهن دیری" و در "بوی پیراهن یوسف" "مجید انتظامی" به عنوان آهنگساز حضور داشتند که موسیقی فیلم "بوی پیراهن یوسف" یکی از ماندگارترین موسیقی های سینمای ایران است."نیکی کریمی" و "علی نصیریان" بازیگر مشترک دو فیلم حاتمی کیا بودند.

"پاتک" دیگر فیلم این سال است که "علی اصغر شادروان" آن را به تصویر درآورد و در آن "حسین گیل"، "رضا صفایی پور"، "علی توکل نیا"، "مریلا زارعی" و "فتحعلی اویسی" بازی کردند.

آهنگسازی "پاتک" را "سعید انصاری" انجام داد.

"دکل" جز آن فیلم هایی است که در خاطر علاقه مندان به این سبک سینمایی همیشه جزء چند فیلم برتر است که "عبدالحسین برزیده" آن را ساخته و "محمدرضا علیقلی" آهنگسازی آن را انجام داده و در آن "رضا ایرامنش"، "مهدی قلی پور" و "نیلوفر محمودی" بازی کرده اند."رسول ملاقلی پور" نیز سال 74 را برای خود یکی از پرکارتین سال های سینمایی دانست و در رقابت با حاتمی کیا دو فیلم "سفر به چزابه" و "نجات یافتگان" را اکران کرد که موسیقی دو فیلم از ماندگارتین آثار سینمای ایران است که "سفر به چزابه" "پیروز ارجمند" رئیس دفتر موسیقی وقت و "نجات یافتگان" را "محمدرضا علیقلی" یار دیرین سینمای ملاقلی پور ساختند.

در "سفر به چزابه" "مسعود کرامتی"، "فرهاد اصلانی"، "حبیب دهقان نسب" و "رضا خندان" بازی کرده و در "نجات یافتگان" "عاطفه رضوی"، "علی یعقوب زاده" و "جمشید اسماعیل خانی" به ایفای نقش پرداختند که دو اثر تا به امروز جز ماندگاران هستند.

"تورج منصوری" فیلمبردار مطرح سینمای ایران در تجربه ی کارگردانی خود به سراغ فیلم "فرار مرگبار" با بازی "داریوش ارجمند"، "فریبرز عرب نیا" و "ژاله صامتی" می رود که موسیقی آن را "بهرام سعیدی" آهنگسازی کرد.

"حسن ساجدی" "فرمان آتش" را به آهنگسازی "همایون عطارودی" در این سال ساخت که در آن "رضا آقاربی"، "شاهین جعفری" و "منصور سهراب پور" بازی کردند.

"گارد ویژه" اثر "پرویز صبری" دیگر فیلمی است که با این مضمون در سال 74 تولید شده که در آن "ایلوش خوشابه"، "کامران باختر"، "علی ثابت" و "امین حیایی" بازی کردند.

"آندره آرزومانیان" فقید آهنگسازی این فیلم را انجام داد.

و در انتهای این سال تمامی تصورات از سینمای تراژدی و درام جنگ با کمدی فاخر "کماب تبریزی" با عنوان "لیلی با من است" شکسته شد که "بهنام ابطحی" آهنگسازی این فیلم را انجام داده و در آن "پرویز پرستویی"، "محمود عزیزی" و "شهره لرستانی" بازی کردند.

1375

"رضا قهرمانی" و "ارابه ی مرگ" جز اولین آثار این سال است که "کامبیز روشن روان" آهنگسازی آن را انجام داد و "بیژن کامکار" خواننده ی آن بود.

در "ارابه ی مرگ" "فرامرز قریبیان"، "شهرام زرگر" و "جمشید جهان زاده" بازی کردند.

"سجده برآب" جز دیگر آثار سینمای دفاع مقدس این سال است که "حمید خیرالدین" آن را ساخته و "محمدرضا علیقلی" آهنگسازی این فیلم را انجام داده است.

در این فیلم "علی دهکردی"، "پریوش نظریه" و "غلامرضا علی اکبری" باز کردند.

"احمدرضا درویش" با فیلم "سرزمین خورشید" فصل جدیدی را در سینمای ساده و معمولی جنگ باز کرد و ساختار اینگونه از فیلم ها را به سمت آثار فاخر و قابل پرداهت برد به گونه ای که این فیلم را یکی از بهترین و به نظر نگارنده بهترین فیلم آن سال می دانند و جز آثار قابل بحث تاریخ سینمای دفاع مقدس است.

"بابک بیات" موزیسین شهیر موسیقی آهنگسازی آن را انجام داده و مجموعه ای از بهترین های سینمای ایران چون "خسرو شکیبایی"، "گلچهره سجادیه"، "سعید پورصمیمی"، "محمود پاک نیت" و "اصغر نقی زاده" در این فیلم بازی کردند.

و حال نوبت به موج جدیدی از علاقه مندان به سینمای دفاع مقدس است که با ساخت آثار خود سالن های سینمایی را تسخیر کنند که از جمله ی آنان باید به "سعید سهیلی زاده" با فیلم "مردی شبیه باران" اشاره کرد که استاد "بابک بیات" در این سال دومین اثر موسیقایی خود را در این ژانر برای این فیلم ساخت.

در "مردی شبیه باران" "ابوالفضل پورعرب" و "حسین انصاری" بازی کردند.

1376

و حال در این سال تمامی قاعده ها در سینمای دفاع مقدس ایران با فیلم "آژانس شیشه ای" به هم می ریزد و حتی قهرمان ها رنگ عوض می کنند و "مجید انتظامی" چنان موسیقی برای این فیلم می سازد که پس از گذشت سالیان سال هنوز در ذهن ها جاری است.و "پرویز پرستویی"، "حبیب رضایی"، "رضا کیانیان"، "اصغر نقی زاده"، "بیتا بادران"، "محمد حاتمی"، "قاسم زارع" و "بهناز توکلی" و حتی جوانی چون "بهروز شعیبی" تمام آنچه که از بازیگری می دانند را روی دایره میریزند و خود را جز بهترین های تاریخ سینمای ایران ثابت می کنند.

در ادامه نوبت به "ایرج قادری" می رسد تا دراین باره فیلم بسازد به همین خاطر "پنجه در خاک" را راهی سینماها می کند که "فریبرز لاچینی" با همکاری "علیرضا لاچینی" و "مرتضی شفی" موسیقی این فیلمی بر روی شعری از "پرویز صبری" می سازند که در آن "بهزاد جهانبخش"، "افسانه بایگان" و "اکبر عبدی" بازی می کنند.

"حماسه 2519" را در این سال "کامران ملکی" با بازی "احمد دلیریان"، "غلامرضا خدادادی" و "اصغر رضوانی" ساخت که "فریبرز لاچینی" آهنگسازی آن را برعهده داشت.

"جمشید حیدری" نیز "حماسه قهرمانان" را با بازی "ابوالفضل پورعرب"، "حسن جوهرچی"، "مهدی فقیه" و "حبیب دهقان نسب ساخت" که موسیقی این فیلم را نیز "فریبرز لاچینی" سخته است.

"جمال شورجه" با فیلم "خلبان" به سراغ قسمتی از زندگی شهید "عباس دوران" می رود که از بازیگران آن باید به "علی دهکردی"، "جعفر دهقان" و "نگین صدق گویا" اشاره کرد.

"محمدرضا علیقلی" نیز در خلبان آهنگسازی را برعهده دارد.

"اکبر حر" در "شمارش معکوس" به گوشه ای از جان فشانی های سربازان غواص ایرانی می پردازد که نقش ها آن ها را "حسن عباسی"، محمد برسوزیان" و "حبیب الله اللهیاری" بازی می کنند و "کامبیز روشن روان" آهنگسازی این فیلم را انجام می دهد.

"فرار بزرگ" ساخته ی "ناصر محمدی" دیگر اثر سینمایی با این مضمون است که "بهرام سعیدی" آهنگسازی آن را انجام می دهد و "حسین گیل"، "جلال پیشواییان" و "شهرام پوراسد" در آن هنرنمایی می کنند.

و حال "یاس های وحشی" که در دوره ی اکران خود طرفداران بسیاری را به سینماها کشاند.

"محمدرضا علیقلی" آهنگسازی فیلم "محسن محسنی نسب" را انجام داد و "جعفر دهقان"، "احمد میررفیعی"، "سحر طلوعی"، "حسین پاکدل" و "سیدجواد هاشمی" در آن بازی کردند.

1377

"عبدالحسین برزیده" به همراه "محمدرضا علیقلی" دوباره به سراغ سینمای جنگ می روند و فیلم "پرواز خاموش" را در این سال با بازی "حسین یاری"، "بهمن دان" و "مجید مشیری" می سازند.

"محمدرضا علیقلی" به ادامه ی آهنسازی خود درباره ی جنگ ادامه می دهد اما این بار با "ابراهیم حاتمی کیا" و "روبان قرمز" که بازهم یک گروه خوش نام چون "پرویز پرستویی"، "رضا کیانیان" و "آزیتا حاجیان" در کنار آقا ابراهیم به هنرنمایی می پردازند.

"کمال تبریزی" نیز در این سال با "شیدا" شیدایی می کند و صاحب نوای این اثر را به نام "بابک بیات" می نویسد.