با موافقت نمایندگان:

حساب ویژه تامین سرمایه در گردش برای واحدهای صنعتی افتتاح می‌شود

نمایندگان مجلس بانک مرکزی جمهوری اسلامی را موظف کردند تا به منظور تامین سرمایه در گردش پایدار برای واحدهای صنعتی حساب ویژه تامین سرمایه در گردش افتتاح کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه در ادامه رسیدگی به لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر ماده الحاقی۱ این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.
 
این ماده تصریح می‌کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است به‌منظور تأمین سرمایه -درگردش پایدار برای واحدهای صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل، صنوف تولیدی، بنگاه‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های صادراتی درحال‌کار (که در این ماده به‌ اختصار «واحد» نامیده می‌شوند)، حداکثر ظرف سه‌ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، دستورالعمل اجرائی افتتاح حساب ویژه تأمین سرمایه درگردش را (که به‌اختصار «حساب ویژه» نامیده می‌شود) در چهارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) مصوب 1362.06.10 با شرایط و الزامات زیر تدوین و به شبکه بانکی کشور ابلاغ نماید:
 
الف- هر واحد تنها می‌تواند یک «حساب ویژه» در شبکه بانکی کشور داشته‌ باشد. تمام یا بخشی از عواید حاصل از فروش واحد به این حساب واریز می‌شود و موجودی آن صرفاً برای پرداخت‌های قانونی و خرید نهاده‌های موردنیاز واحد قابل استفاده است. افتتاح «حساب ویژه» برای هر واحد، مانع از داشتن انواع دیگر حساب‌های بانکی توسط آن واحد نیست.
 
ب- بانک موظف است حسب درخواست صاحب حساب، وجوه موردنیاز برای خرید نهاده‌های موردنیاز تولید یا پرداخت‌های قانونی مرتبط با تولید یا صادرات را از محل موجودی حساب ویژه واحد پرداخت نموده، در صورت عدم تکافوی موجودی حساب ویژه واحد، به‌میزان کسری حساب و حداکثر تا سقف اعتبار حساب ویژه واحد، حساب مزبور را بدهکار نماید.
 
تسهیلاتی که از این طریق در اختیار واحد‌ها قرار می‌گیرد، از نوع حد اعتباری و در قالب اعتبار در حساب‌ جاری بوده و متناسب با مبالغ بازپرداخت‌ شده، قابل تکرار می‌باشد. این تسهیلات صرفاً در چهارچوب عقود مصرح در فصل سوم قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) و آیین‌نامه‌های آن قابل پرداخت است. بازپرداخت این تسهیلات می‌تواند از طریق واریز تدریجی وجوه حاصل از فروش به- «حساب ویژه» واحد انجام شود.
 
حد اعتباری حساب ویژه هر واحد در سال اول افتتاح حساب عبارت است از شصت درصد (۶۰%) میانگین فروش سه‌ساله آخر فعالیت آن واحد (مورد تأیید سازمان امور مالیاتی کشور) و حداکثر تا سقف پانصد میلیارد ریال
 
حد اعتباری حساب ویژه هر واحد برای سال‌های بعد، براساس دستورالعمل بانک مرکزی که به تصویب شورای پول و اعتبار خواهد رسید، متناسب با فروش سال قبل واحد که وجه آن به حساب ویژه واریز شده باشد، تعیین می‌گردد.
 
ت- هر گونه استفاده غیرمجاز از حساب ویژه جرم محسوب می‌شود و متخلف و مجرم با رأی دادگاه به جریمه نقدی سه برابر مبلغ جرم و محرومیت موقت یا دائم از تسهیلات حساب ویژه محکوم خواهد شد.
 
ث- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تدابیر تشویقی و تنبیهی لازم را برای الزام کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در راستای تأمین سرمایه درگردش واحد‌ها در چهارچوب مقررات این ماده اتخاذ نموده، هر شش‌ماه یک ‌بار، گزارش عملکرد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در این خصوص را به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

انتهای پیام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار