حاشیه‌های سینما در فروردین 93؛

بهار سبز سینمای ایران

اکران فیلم‌های پرفروش و استقبال از آنها در فروردین 93 نوید بخش سالی پربار برای سینمای راکد ایران بود.

به گزارش خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران، فروردین ماه سال 93 با اکران پنج فیلم، "چ" ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، "طبقه حساس" به  کارگردانی کمال تبریزی، "معراجی‌ها" به کارگردانی مسعود ده‌نمکی، "خط ویژه" ساخته مصطفی کیایی و "بادیگران" به کارگردانی ناصر ضمیری سپرده شد و این فیلم‌ها با استقبال خوبی مواجه شدند.

این رقابت پررنگ با وضعیت نامساعد اقتصادی سینما موجب شد که خون تازه‌ای در رگ‌های سینمای ایران جاری شود و مسئولان سینمایی و مردم به سالی پربار برای سینمای ایران امیدوار شوند.

فروردین ماه سال 93، 9 فیلم از محصولات سینمای ایران در جشنواره‌‌های بین‌المللی حضور یافتند و زمان حضور جهانی سینمای ایران نیز لقب گرفت همچنین در ابتدای سال جدید (1393) طی گزارش شورای صنفی نمایش از آخرین جلسه این شورا، تصمیم گرفته شد تا قیمت بلیت سینما افزایش پیدا نکند و نرخ قبلی ثابت بماند.

فروردین سال 93 با اتفاقاتی سپری شد که یکی از آنها اعتراض "صابر ابر" و عوامل فیلم "نخودی" به عکس روی جلد این فیلم بود. صابر ابر طی یادداشتی در نامه‌ای تحت عنوان "آبروی سینما را نبرید" نسبت به طرح جلد فیلم اعتراض کرد و سپس از ادامه اعتراضات توسط وی و عوامل فیلم از جمله فرشته طائرپور و جلال فاطمی پوسترهای این فیلم جمع‌آوری شد، تصویر روی جلد، طرحی غیرواقعی از صابر ابر بود و این موضوع آغاز موج اعتراض بود.

اسدالله نیک‌نژاد که مدتی را در آمریکا سپری می‌کند، فروردین ماه سال جاری، اعلام کرد که هر چه با مدیران مرکز گسترش تماس می‌گیرد، کسی پاسخگو نیست.

وی پروژه "لاله" را فیلمی در حوزه جنگ نرم و دیپلماسی عمومی توصیف می‌کند که کسانی مثل "محمدجواد ظریف" و "علی جنتی" آن را درک می‌کنند.

در مقایسه فروردین ماه سال 92 و 93 متوجه می‌شویم که در فروردین سال جاری فروش فیلم‌ها و استقبال از سینما، 18 میلیارد و 701 میلیون و 997 هزار ریال افزایش فروش نسبت به فروردین سال 93 داشته است و این نویدبخش سالی خوب و پربار برای برای فرهنگ و سینمای ایران بود.
بنابراین گزارش فروردین ماه سال 93 زمان درخشش فیلم‌ها و آثار ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی نیز بود.

"ماهی و گربه" ساخته شهرام مکری اولین جوایز بین‌المللی سال 1393 را در جشنواره "فریبورگ" سوئیس برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

این فیلم موفق به دریافت دو جایزه از نگاه منتقدان و بهترین فیلم داوران جوان جشنواره شد با دریافت این دو جایزه، تعداد جوایز بین‌المللی این فیلم به عدد هفت رسید.


انتهای پیام/
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر