کد خبر: ۵۱۶۰۹۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰
مهم‌ترین رویدادهای حوزه نیرو در سال 93؛

سد مخزنی سرابی تویسرکان در استان همدان بهمن سال گذشته با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و حمید چیت‌چیان وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

بهره برداری از سد مخزنی سرابی تویسرکان/ خشک‌سالی دیگر پدیده موقت نیست//رویدادبه گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، سد مخزنی سرابی تویسرکان در استان همدان بهمن سال گذشته با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و حمید چیت‌چیان وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

حمید چیت چیان در مراسم بهره‌برداری از سد مخزنی سرابی تویسرکان با بیان اینکه هفت سد کلان ملایر، سرابی تویسرکان، گرین نهاوند، نعمت‌آباد اسدآباد، شنجور رزن، خرمرود تویسرکان و آلان کبود راهنگ در همدان در حال اجرا است، گفت: سد کلان ملایر امسال به‌طور کامل به بهره‌برداری و سد شنجور رزن و نعمت‌آباد اسدآباد تا پایان سال 94 آبگیری خواهند شد.

چیت‌چیان با بیان اینکه استان همدان سه طرح بزرگ آب‌رسانی دارد، اظهار داشت: آب‌رسانی از سد تالوار به همدان، سد سرابی به تویسرکان و سد کلان به ملایر ازجمله طرح‌های آب‌رسانی همدان بوده و درمجموع 1200 میلیارد تومان پروژه در همدان در حال اجرا است.

وزیر نیرو تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی را از برنامه‌های مهم در حوزه آب کشور دانست و گفت: اگر در کار کوتاهی صورت گیرد، با حیات آینده مردم و کشاورزی و فعالیت‌های اقتصادی منطقه بازی شده است.

چیت‌چیان با بیان اینکه در استان همدان بیش از 500 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی مسدود شده است، عنوان کرد: باید از این اقدام مدیران استان که در برخورد با متخلفان حوزه آب داشته‌اند، قدردانی شود.
 
وی با بیان اینکه میزان مصرف آب در کشت گلخانه‌ای به یک‌‌دهم کاهش می‌یابد، گفت: باید با تلاش و جدیت صنعت آب، وزارت جهادکشاورزی و نمایندگان بتوانیم در مدتی معقول و منطقی این وضعیت بحرانی را پشت سر بگذاریم.

گفتنی است سد سرابی تویسرکان از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی است که طول تاج آن 287 متر و ارتفاع آن 77 متر است.

آب قابل تنظیم سالانه پشت سد 11.5 میلیون مترمکعب و گنجایش کل مخزن 9.2 میلیون مترمکعب است.

این سد از سال 82 آغاز شده و تاکنون نیز برای احداث آن افزون‌بر 340 میلیارد ریال هزینه شده است.

سد سرابی تویسرکان سالانه 11 میلیون و 500 هزار مترمکعب آب را تنظیم می‌کند که از این میزان هفت میلیون مترمکعب برای مصرف آب شرب شهرهای سرابی، تویسرکان و سرکان تا افق 1415 و جمعیتی افزون‌بر 100هزار نفر تخصیص داده خواهد شد.

از حجم آب ذخیره‌شده در این سد، دو میلیون و 300 هزار مترمکعب برای آبیاری باغ‌های پایین‌دست سد، 600 هزار مترمکعب برای بهبود زمین‌های پایین‌دست و دو میلیون و 200 هزار مترمکعب هم سهم محیط زیست است.

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر