در بدو ورود تیم مذاکره کننده هسته‌ای به کشور عنوان شد

ظریف: مذاکرات لوزان با حمایت بی نظیر رهبر انقلاب اسلامی به نتیجه رسید/صالحی: حضور ظریف در رأس دیپلماسی کشور تقدیر الهی است

وزیر امور خارجه گفت: در مذاکرات سوئیس به لطف خدا و با حمایت مقام معظم رهبری و حمایت‌‌های بی‌ نظیر و راهنمایی‌‌های ایشان و حمایت شجاعانه رئیس جمهور به مجموعه‌‌ای از راه‌ حل‌‌ها برای رسیدن به توافق جامع دست یافتیم.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به تهران و در پاوین دولت فرودگاه مهرآباد طی یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.


ظریف: مذاکرات لوزان با حمایت بی نظیر رهبر انقلاب اسلامی به نتیجه رسید/صالحی: حضور ظریف در راس دیپلماسی کشور تقدیر الهی است

ظریف افزود: در مذاکراتی که در سوئیس انجام دادیم، به لطف خدا و با حمایت مقام معظم رهبری و حمایت‌های بی‌نظیر ایشان از تیم مذاکره‌کننده و راهنمایی‌های ایشان و حمایت شجاعانه رئیس جمهور از مذاکرات هسته‌ای، این امکان برای ما فراهم شد که به مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها برای رسیدن به توافق جامع دست یابیم.

وی گفت: این مجموعه راه‌حل‌ها به عنوان مبنای نگارش سند نهایی که تنها توافق ما در مذاکرات هسته‌ای خواهد بود، اگر ان‌شاءالله به لطف خدا و با واقع‌بینی طرف مقابل تا تیر ماه امکان‌پذیر شود آن سند بر مبنای راه‌حل‌هایی نگارش می‌شود که در روزها و ماه‌های گذشته درباره آن بحث و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: از همه افرادی که در مذاکرات هسته ای به بنده و همکاران کمک کردند به ویژه از آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی که هم با تخصص علمی و هم دیپلماتیک و سابقه توانمندی خوب خود توانستند کار مذاکرات را به پیش ببرند سپاسگزاری می کنم.

وی ادامه داد: همچنین بیش از همه از مردم که با مقاومت خود نشان دادند حربه تحریم‌ها و فشار علیه این مردم کارساز نیست و با حضور در انتخابات نشان دادند که این مردم از نظام و دولت جدا نمی شوند تشکر می کنم.

به این نتیجه رسیدند حربه تحریم کار ساز نیست

ظریف افزود: حضور مردم همچنین موجب شد کشورهایی که برای گفتگو با ایران و مذاکره شرط می گذاشتند در برابر نمایندگان این ملت بزرگ حضور یابند و بسیاری از خواسته‌های غیرمنطقی خود را کنار گذاشتند زیرا به این نتیجه رسیدند که حربه تحریم و فشار کارآمد نیست.

وی گفت: دیشب آقای کری یک بار دیگر رسماً اعلام کرد که نمی توانیم مردم ایران را به زانو در بیاوریم و اگر کسانی به این خیال واهی منتظرند ایران به زانو در بیاید باید در این خیال بمانند و این بزرگ‌ترین عامل قدرت ما در این مذاکرات بود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: با هدف‌های مشخص وارد مذاکرات شدیم و تا حد امکان به اهداف خود تا این مرحله دست یافتیم.

ظریف با اشاره به اینکه در مذاکرات و در توافق اگر به توافق نهایی برسیم قرار نیست که یک طرف همه امتیازات را بگیرد و طرف مقابل تسلیم شود، گفت: افتخار می کنیم که هیچ گاه خودمان تسلیم نخواهیم شد اما چنین تصوری را هم نداریم که در مذاکره می‌توان طرف مقابل را  به تسلیم واداشت.

وی ادامه داد: در مذاکره می توانیم در برابر امتیازاتی که اخذ می کنیم مابازاءهایی را هم ارائه کنیم تا بتوانیم کار را به پیش ببریم.

وزیر خارجه با بیان اینکه چند هدف جدی از این مذاکرات داشتیم، گفت: هنوز در آغاز راهیم اما در نهایت بر مبنایی که تاکنون به آن دست یافتیم فکر می کنیم به این اهداف دست خواهیم یافت.

برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد یافت


ظریف افزود: برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد یافت و هیچ یک از تأسیسات ما تعطیل نخواهد شد.

وی ادامه داد: شش قطعنامه شورای امنیت همگی خواهان توقف یا تعلیق برنامه غنی‌سازی و توقف رآکتور اراک و بسته شدن مرکز فردو و بسیاری از خواسته‌های نامشروع بودند که هیچ یک از این خواسته ها عملی نخواهد شد.

ظریف گفت: نطنز به غنی سازی ادامه خواهد داد و حتی یک روز کار نطنز متوقف یا تعلیق نمی شود.

وزیر خارجه افزود: فردو که زمانی برای طرف مقابل اسم آن مساوی با خطر بزرگ بود امروز به کار خود ادامه خواهد داد.

وی تأکید کرد: بحثی از بسته شدن فردو نیست و متجاوز از هزار سانتریفیوژ با همه تأسیسات در فردو باقی خواهد ماند که از این تعداد دو زنجیره بدون مواد هسته‌ای کار خواهند کرد و در آینده فردو با همکاری بین‌المللی به یک مرکز پیشرفته هسته‌ای و تحقیقاتی و فناوری نوین روز تبدیل می‌شود.

ظریف با بیان اینکه تحقیق و توسعه ما ثمره کار دانشمندان خوب ماست گفت: لازم است یک بار دیگر ارادت و تعظیم خود را در برابر دانشمندان و شهدای هسته‌ای کشورمان و خانواده های آنان ابراز کنم.

وی افزود: این برنامه تحقیق و توسعه طبق ضوابط علمی به کار خود ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه گفت: سانتریفیوژهای پیشرفته ما که روزی در ابتدای همین مذاکرات دو ماه برای جلوگیری از IR8 مذاکرات را متوقف کردند مشغول به کار خواهند بود و تحقیق و توسعه ادامه خواهد یافت.

ظریف افزود: صحبت از 20 سال محدودیت شدید بعلاوه 10 سال و بعلاوه اقدامات درازمدت بود اما امروز غنی سازی ما برای تنها 10 سال محدودیت خواهد داشت.

وی گفت: رآکتور اراک که شاید تا یک ماه قبل کسی حاضر نبود از آن به عنوان رآکتور آب سنگین نام ببرد و برای اشاره به آن از اصطلاح IR40 استفاده می‌کردند تا مجبور نشوند بگویند رآکتور آب سنگین، ماهیت آب سنگین خود را حفظ خواهد کرد و در سند نهایی، اسم رآکتور، رآکتور آب سنگین خواهد بود و این بر اساس طراحی دانشمندان داخلی ماست که مورد قبول واقع شد و با همکاری بین‌المللی اجرا می شود.

ظریف افزود: رآکتور اراک به یکی از مدرن‌ترین رآکتورهای آب سنگین تبدیل می شود و صلح آمیز خواهد بود زیرا هدفی جز آن نداشتیم.

وی ادامه داد: لذا بنده احساس می کنم برنامه هسته ای ما که همیشه صلح آمیز بود طبق فتوای مقام معظم رهبری که سلاح های کشتار جمعی را از نظر شرعی حرام می دانند این برنامه حفظ خواهد شد.

ظریف گفت: معتقد بودیم که هیچ گاه قطعنامه های شورای امنیت را اجرا نخواهیم کرد زیرا آنها غیرقانونی و غیرعادلانه است.

وی افزود: اطمینان می دهم روزی که توافق در شورای امنیت تصویب شود در همان قطعنامه، همه قطعنامه های قبلی لغو می شود نه تعلیق و این بسیار دستاورد خوبی است.

وزیر امور خارجه گفت: روزی که توافق اجرایی شود نه روزی که امضا شود که فاصله ای برای اقدامات مقدماتی خواهد بود همه تحریم‌های اقتصادی و مالی لغو خواهد شد البته بر مبنای مقررات داخلی هر یک از کشورها.

وی ادامه داد: ما دولت‌ها را مسئول می دانیم و کاری به مسائل داخلی آنها نداریم و این مسئولیت دولت امریکاست.

ظریف گفت: از نظر حقوق بین الملل دولت امریکا مسئول و موظف است که این تحریم‌ها را یکباره لغو کند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: اگر کسی درباره لغو تدریجی تحریم‌ها صحبت می کند بر خلاف آنچه تاکنون تصویب شده است صحبت می کند.

وی ادامه داد: در گذشته هم دیدیم از این کاغذهایی که به جای واقعیات پخش و با استفاده از دستگاه‌های تبلیغاتی منتشر می شود.

ظریف افزود: اهداف دیگر ما که بنده و دوستانم در فرصت‌های آینده به عرض مردم می رسانیم تأمین خواهد شد.

ظریف با تأکید بر اینکه این توافق هنوز در مرحله تدوین است  گفت: اگر بتوانیم با لطف خدا و دعای ائمه اطهار (ع) و امام زمان (عج) و مردم خوبمان و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور به نتیجه برسیم آن زمان، زمانی است که توافق، نهایی می شود و پس از آن چند ماه به علت اقداماتی که باید انجام شود تا زمان اجرایی شدن فاصله خواهد داشت.

‌وی افزود: اما همه این اقدامات بر اساس یک برنامه زمانبندی شده مصوب شورای امنیت که قابل خدشه نیست انجام می شود.

ظریف گفت: ضمناً یک امکان دیگری هم در توافق زمانی که نگاشته شد وجود خواهد داشت که طرفین اگر گفتند ما می توانیم تحریم‌ها را برگردانیم این امکان دوطرفه است و ما هم می‌توانیم اگر طرف مقابل توافق را نقض کند بر اساس روندی که باید طی شود نه خودسرانه، طرفین می‌توانند از اجرای تعهدات خود در صورت نقض تعهدات ازجانب طرف مقابل، امتناع کنند.

وی افزود: تصمیمات لازم در توافق نهایی وجود خواهد داشت تا حقوق و منافع مردم حفظ شود اما برای رسیدن به آن مرحله چند ماه فاصله نیاز است.

ظریف اضافه کرد: مردم باید متوجه باشند که باید با همان مقاومت و استقامت که تاکنون نشان داده‌اند و بر اساس برنامه‌های سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند کار را به پیش ببریم تا به حول و قوه الهی بتوانیم از این مرحله مانند مراحل قبلی سربلند بیرون بیاییم.

وزیر خارجه گفت: بر اساس ادعای خبرگزاری های خارجی طولانی‌ترین مذاکره یک وزیر خارجه امریکا از سال 1919 تاکنون در این مذاکرات انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: ما ساعت 9 شب وارد مذاکره شدیم و 10 دقیقه به 6 صبح بود که از مذاکره بیرون آمدیم، بدون توقف، یعنی حدود 9 ساعت مذاکره کردیم.

صالحی : آینده را روشن می‌بینم

رئیس سازمان انرژی اتمی هم در این نشست خبری تصریح کرد: آینده را بسیار روشن و تابناک می‌بینم.

علی‌اکبر صالحی با اشاره به اینکه فرصت زیادی وجود خواهد داشت که درباره جزئیات آنچه گذشت با مردم صحبت کنیم افزود: ابتدا می‌خواهم به سهم خود از مقام معظم رهبری تشکر کنم، از حمایت‌های رئیس جمهور و پشتیبانی‌های ملت که گروه مذاکره‌کننده با اتکا به خداوند متعال و برخورداری از این پشتیبانی‌ها توانست با قدرت، سرافرازی و عزت و سربلندی، دستاوردهای چشمگیری به دست آورد.

وی گفت: به عنوان یک هموطن افتخار می‌کردم که می‌دیدم برادر بزرگواری مانند آقای ظریف با درایت کامل و برخورداری از تجارب چند دهه که در سازمان ملل متحد و وزارت امور خارجه بود، این تقدیر الهی بود که در چنین زمانی چنین شخصی در رأس دیپلماسی کشور باشد که بتواند با همت و تجارب خود، این ملت را از این گردنه‌ها به زیبایی عبور دهد.

صالحی افزود: ما پس از انقلاب اسلامی یک بار دیگر شاهد طلوع خورشید علم و فناوری و چالش‌های سیاسی جمهوری اسلامی در این عرصه هستیم.

وی گفت: ما می‌رویم و بر سکوی پرش قرار گرفته‌ایم چه در تعاملات بین‌المللی و چه درخصوص مسائل تکنولوژی، فناوری، تجارت و اقتصاد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از این به بعد در فضای دیگری سیر خواهد کرد افزود: همه این دستاوردها محصول مقاومت‌ها، استقامت‌ها، رشادت‌ها و خون شهداست که امروز سربلند در مقابل قدرت‌های جهانی ایستادیم.

صالحی با اشاره به اینکه یک طرف میز، ایران و طرف دیگر شش قدرت جهان است ادامه داد: ای کاش روزی به طور تصویری یا گفتاری برای مردم شرح داده شود تا مردم بیش از این احساس غرور کنند و هر قدر احساس غرور کنند باز هم جا دارد.

وی افزود: از اصحاب رسانه به ویژه خبرنگاران که همراه تیم بودند و تا صبح بیدار بودند تشکر می‌کنم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این نصرت الهی وعده‌ای است که خداوند متعال به مردمی داده است که قدم در راه کسب رضای او گذاشتند و آنانی که گفتند خدایی جز خدا نیست و قدرتی جز او نیست و استقامت بر این امر کردند، صاحب قدرت و عزت و سربلندی هستند که این عزت و سربلندی را به ملت بزرگ ایران تبریک عرض می‌کنم.

گفتنی است؛ وزیر امورخارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از 9 روز رایزنی فشرده در لوزان سوئیس صبح امروز از طریق فرودگاه مهرآباد وارد تهران شدند.

همچنین وزیر خارجه کشورمان شب گذشته بیانیه لوزان را قرائت کرد و در این بیانیه تاکید کرد: کلیه تحریم‌ها علیه ایران پایان خواهد یافت، برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌یابد اما اقداماتی را برای ایجاد اطمینان انجام می‌دهیم و  منتظر یک قطعنامه از شورای امنیت هستیم تا قطعنامه‌های گذشته را ملغی کند متن کامل سخنرانی وزیر خارجه را اینجا بخوانید.

انتهای پیام/
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار