ابتکار، در آیین اهدای جوایز و معرفی برگزیدگان جایزه سپیدار:

باید محیط زیست را در کتب درسی بگنجانیم/ از طبیعت غافل مانده‌ایم

از اصل خود دور افتاده‌ایم. باید محیط زیست را در کتب درسی بگنجانیم و این تفاهم‌نامه‌ای است که با آموزش و پرورش برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نخستین دوره آیین اهدای جوایز و معرفی برگزیدگان جایزه سپیدار مربوط به کتاب‌های زیست محیطی کودک و نوجوان و آثار برتر کودکان و نوجوانان با حضور معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست، فریدون عموزاده خلیلی نویسنده و سید رضا کروبی عضو شورای سیاستگذاری محیط زیست در روز شنبه 4 مهر در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

معصومه ابتکار رئیس این جشنواره گفت: از این اقدام زیبا و شایسته که توسط کودکان و نوجوانان و دوستداران محیط زیست شکل گرفته و از تمام هنرمندان و اندیشمندان به ویژه کودکان عزیز که برای نشاط این برنامه تلاش کردند و همچنین شهرداری تشکر می کنم. شهرداری تهران و فریدون عموزاده خلیلی برای این کار ارزشمند تلاش می‌کنند. این کار نشان داد برای تمام مسائل مردم پیشگام هستند و یکی از نشانه‌های جوامع فرهیخته پیشگام بودن مردم در مسائل اجتماعی است. در واقع مردم دولت را به دنبال خود می‌کشانند. حوزه محیط زیست حوزه‌ای است که مردم به عنوان یک مسئولیت اجتماعی در آن پیشگام هستند.

ابتکار در ادامه افزود: کودکان با پاکی و شادی و نشاط دلایل خوبی برای پیشرفت در آینده به لطف پروردگار هستند و از این رو توجه به کودکان و نقششان در محیط زیست بسیار سازنده است. مخصوصاً کودکان در بیشتر مواقع به علت زاویه‌ دیدی که دارند، حیاط وحش و محیط زیست را شگفت‌انگیزتر می‌بینند. شاید اصل همین باشد. این ما هستیم که از اصل خود دور افتاده‌ایم زیرا از شگفتی‌های خداوند در طبیعت غافل مانده‌ایم. ما بزرگتر‌ها باید از تک تک گونه‌های طبیعی و خدماتی که آن‌ها به ما می‌کنند همیشه شگفت‌زده باشیم.

ابتکار خاطرنشان کرد: طی هفتادسال گذشته بشر 50 درصد این گونه‌ها را نابود کرده است و این روند سر به ناکجا‌آباد می‌برد؛ زیرا انسان هم در میانه راه به نابودی می‌رسد.

ابتکار در خصوص دو محور اصلی که مورد بررسی قرار گرفته شده است، گفت: یک: محور پایداری توسعه که به برنامه توسعه انسان و طبیعت اشاره دارد. دو: محور آموزش به کودکان که بتوان محیط سالم برای کودکان فراهم کرد. این مصوبه اهداف توسعه پایدار است که دیروز در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید و یک اتفاق مهم از نظر جهانی محسوب می‌شود و در کشور ما در خصوص این اهداف برنامه‌های خوبی را به جا گذاشته و دولت یازدهم رویکرد‌های خوبی را پیش رو دارد.

وی ادامه داد: باید محیط زیست را در کتب درسی بگنجانیم و این تفاهم‌نامه‌ای است که با آموزش و پرورش برنامه‌ریزی شده است. همچنین ورزشکاران و فدراسیون‌های ورزشی که مورد توجه کودکان و نوجوانان ما هستند، هر کدام مبحثی از محیط زیست را به عهده گرفته‌اند. ضمن اینکه کارهای دیگری با سینماگران چه در سطح داخلی و چه در سطح بین‌المللی در اشکال مختلف سینما صورت گرفته است. علاوه بر این یک نشست با هنرمندان از جمله محمود فرشچیان در آثار نقاشی به مناسبت معرفی َآثار آن‌ها در خصوص محیط زیست برگزار شد.

ابتکار در پایان گفت: بحث دیگر جایزه سپیدار است که شروع آن توسط مردم صورت گرفت و کتاب‌ها به مردم ارائه شد. ما تلاش خواهیم کرد ضمن حمایت از کتاب‌های محیط زیست و از سازمان‌‌های مردم نهاد، کتاب‌های برگزیده را در سطح استان‌ها با حضور مترجم و نویسنده معرفی کنیم و جریان کتابخوانی را رواج دهیم. ما تلاش کردیم بتوانیم قدر الطاف خداوندی و این کودکان را بدانیم تا دنیای پر از شادی، نشاط برای آن‌ها فراهم کنیم و بهتر از آنچه که هست را به آیندگان تحویل دهیم.
انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر