کد خبر: ۵۴۱۷۶
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۸
در مراسم تشريح "روند پيشرفت طرح تحول در نظام گمركي كشور"؛

احمدي‌نژاد با اشاره به اقداماتي از جمله تأسيس مؤسسات خيريه و توجيهات مختلف براي دور زدن قانون گفت: بهتر است برخي از نهادهاي اقتصادي به اصطلاح مردمي، به جاي دور زدن قانون، ساختارها و رفتار خود را اصلاح كنند.

به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري ، محمود احمدي‌نژاد صبح امروز (شنبه) در مراسم تشريح "روند پيشرفت طرح تحول در نظام گمركي كشور" با اشاره به نقش مهم و حساس گمرك از زحمات همه كساني كه در بخش گمرك كشور فعاليت مي‌كنند، قدرداني كرد و گفت: شاخص‌ها نشان مي‌دهد كه اقدامات مفيد و تغييرات اساسي مثبتي به ويژه در سال‌هاي اخير در عرصه گمرك كشور به وجود آمده و در حال وقوع است.
احمدي‌نژاد تدوين طرح تحول گمركي را اقدامي بزرگ و ارزشمند دانست و گفت:‌ قانوني به روز و شفاف براي اصلاح بخش گمرك كشور آماده شده است و دولت خود را موظف مي‌داند كه بطور كامل از روند اجراي اين قانون حمايت كند تا به سرعت عملياتي شود. مسئولين گمرك كشور نيز بايد با پيگيري‌هاي مستمر، تلاش كنند كه گمرك كشور شفاف و سالم بوده و به گونه‌اي فعاليت كند كه هيچ كس نتواند از مرزها و خلأ مقررات و قوانين تخلف كند و حتي كسي احتياج پيدا نكند كه به دنبال قاچاق كالا باشد.
رييس جمهور با تاكيد بر لزوم استقرار مديريتي واحد در كل گمركات كشور اظهار داشت: گمرك مسئول مرزباني اقتصادي است و همه دستگاه‌هاي مرتبط كشور حتي استاندارد بايد خود را با گمرك هماهنگ كنند.
احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه اقدامات دولت ضربتي، انقلابي و دقيق است، اظهار داشت: عده‌اي دولت را به اقدامات غير عالمانه و شتابزده متهم مي‌كنند، در حالي كه دولت معتقد است و تجربه نيز نشان داده كه با توجه به وجود نيروي انساني بااستعداد و همت بلند در كشور مي‌توان اقدامات اساسي و تحولي را به سرعت عملياتي كرد.
رييس جمهور با اشاره به پيش‌بيني مسئولين اقتصادي و گمركي كشور مبني بر عملياتي شدن كامل قانون تحول گمرك در طول 5-4 سال اظهار داشت: بايد همه ظرفيت‌ها را به كار بگيريد و دولت نيز در اين زمينه به طور كامل پشتيباني خواهد كرد تا تمام محورهاي قانون طرح تحول گمرك به سرعت و در كمترين زمان اجرايي و در خدمت كشور و ملت قرار بگيرد.
احمدي‌نژاد گفت: تحول گمركي از اركان اصلي طرح تحول اقتصادي است و اميدوارم به سرعت قانون جديد عملياتي شود و گمرك جزو اولين مجموعه‌هايي باشد كه طرح تحول به طور كامل در آن پياده مي‌شود.
وي با بيان اينكه مرزباني گمركي فراتر از مرزباني اقتصادي است، گفت: امروز عرصه‌هاي سلامت، بهداشت، فرهنگ و امنيت به هم گره خورده است.
احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: عده‌اي تصور مي‌كنند كه تبادل تجاري فقط بخش صادرات را شامل مي‌شود و نسبت به واردات ذهنيت منفي دارند، در حالي كه صادرات و واردات از عوامل اصلي پيشرفت جهاني و تامين صلح و امنيت و رفاه جهاني است. خداي متعال به هر ملتي داشته‌هايي عطا كرده تا به واسطه تبادل آن با هم ارتباط داشته باشند.
رييس جمهور با تاكيد بر اينكه اگر صادرات و واردات بر اساس نظم و دقت نباشد به زيان منافع ملي است، گفت: بايد به طور دقيق مشخص باشد كه چه نوع كالا و به چه حجمي وارد و صادر مي‌شود تا بتوان بر اساس آن برنامه‌ريزي كرد.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه تمام سياست‌هاي اقتصادي دولت در عرصه عمل به نوعي با گمرك ارتباط دارد، اظهار داشت: به طور مثال اگر در عرصه حمايت از توليد كشور، گمرك كاملا هماهنگ نباشد، اينگونه حمايت‌ها به نتيجه مطلوب نخواهد انجاميد.
رييس جمهور با تاكيد بر اعمال كامل قانون و رعايت مقررات در گمرك كشور تصريح كرد: متاسفانه عده‌اي منافع خود را در راستاي منافع ملي تعريف نمي‌كنند؛ بهترين ملت و اقتصاد جايي است كه آحاد مردم منافع شخصي خود را در راستاي منافع ملي تعريف كنند و ملتي موفق است كه همه استعدادها و توانمندي‌هاي خود را هم‌افزا و در يك راستا به كار گيرد.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه عده‌اي به دنبال دور زدن قوانين و اعمال فشار هستند و متاسفانه تخلفات را تزيين كرده و اسامي ديگري به منظور تطهير روي آن مي‌گذارند، گفت: با توجه به حجم تبادل كالا در مرزهاي گمركي كشور ممكن است در بخش كنترل كالا اشتباهاتي به وجود آيد و يا عده‌اي به عنوان واردات كالايي خاص، كالاهاي غير ضروري وارد كشور كنند كه بايد به دقت اينگونه موارد كنترل شود؛ البته اميدوارم اينگونه افراد هم اين دست اقدامات خود را كنار بگذارند، چرا كه دور زدن و تخلف از قانون در حقيقت برداشتن از جيب ملت بوده و كار درستي نيست.
احمدي‌نژاد با اشاره به اقداماتي از جمله تأسيس مؤسسات خيريه و توجيهات مختلف براي دور زدن قانون گفت: بهتر است برخي از نهادهاي اقتصادي به اصطلاح مردمي، به جاي دور زدن قانون، ساختارها و رفتار خود را اصلاح كنند.
رييس جمهور گفت: بايد به سرعت بخش گمرك كشور با بخش‌هاي بانكي و مالياتي ارتباط برقرار كنند، در چنين صورتي مسير بخش عمده‌اي از تخلفات و سوءاستفاده‌ها از قانون گرفته خواهد شد، البته ممكن است در روند اصلاحات عده‌اي هياهو و جار و جنجال به پا كنند كه نبايد از آن نگراني داشت.
وي در پايان رسيدگي به وضعيت كاركنان گمرك را مورد تاكيد قرار داد و گفت: كسي كه در بخش گمرك و در شرايط سخت مشغول خدمت است، بايد مورد توجه خاص قرار داشته باشد.
در ابتداي اين مراسم احمدي‌نژاد با اهداي لوح سپاس از خدمات و زحمات دست‌اندركاران تدوين طرح تحول در نظام گمركي كشور تجليل كرد.

/ع2
 

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی