کد خبر: ۵۴۵۹۴۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

هم اکنون ارتش سوریه بعد از ارتش مصر دومین ارتش قدرتمند عربی در خاورمیانه به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی‌رغم درگیری 5 ساله ارتش سوریه با تکفیری‌های آمریکایی - سعودی؛ این ارتش نه تنها تضعیف نشده است، بلکه روز به روز قدرتمندتر می‌شود. به‌طوری که پس از 5 سال که در حالت دفاعی قرار داشت؛ اکنون آرایش دفاعی خود را تغییر داده و به حالت تهاجمی در آمده است.

مساحت سوریه، 185180 کیلومتر مربع است و جمعیت آن در سال 2014 حدود 25 میلیون نفر برآورد می‌شود. سوریه با دارا بودن 304000 نفر پرسنل فعال نظامی و 342500 نفر نیروی ذخیره، از لحاظ تعداد پرسنل نظامی در رده سیزدهم جهان و از نظر توان نظامی در رتبه 35 دنیا قرار دارد. نیروهای مسلح سوریه (القوات المسلحة العربیة السوریة) شامل نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، پدافند هوایی و نیروهای شبه نظامی است.

ارتش سوریه

مطابق قانون اساسی، رئیس جمهور سوریه، فرمانده کل قوا محسوب می شود.


بخش‌های مختلف ارتش سوریه

نیروی زمینی

نیروی زمینی؛ بزرگ ترین بخش از نیروهای مسلح سوریه محسوب می شود که شامل 250 هزار نفر نیروی فعال و 280 هزار نفر نیروی ذخیره است. نیروی زمینی سوریه دارای 4950 دستگاه تانک (شامل 1150 دستگاه ذخیره)، 1127 دستگاه خودروی زرهی آبی - خاکی، 2950 دستگاه خودروی رزمی پیاده نظام، 1860 نفربر زرهی، 2130 عراده توپ خودکششی، 1675 توپ ضدهوایی، 1136 عراده توپ خودکششی (شامل 485 هویتزر و 650 توپ ضد هوایی)، 6890 لانچر موشک هدایت شونده ضدتانک، بیش از 500 سامانه راکت‌انداز چندلول و 4235 لانچر موشک سطح به هواست. ارتش سوریه به انواع مختلف سلاح‌های ضدتانک از قبیل AT - 14 (کورنت)، میلان و RPG - 29 مجهز است. در زرادخانه سوریه، موشک‌های بالستیکی از قبیل فراگ 7، انواع اسکاد، یاخونت، زلزال 2 و شهاب 2 نیز یافت می‌شود.


ارتش سوریه

نیروی هوایی

نیروی هوایی سوریه، دارای 70 هزار نفر پرسنل (شامل 25 هزار نفر نیروی ذخیره) است. با توجه به سطوح بالای رازداری در ارتش سوریه، آمار دقیقی از تعداد هواپیماها و بالگردهای آن موجود نیست، اما با جمع بندی آمارهای مختلف، تعداد پرنده های بال ثابت نیروی هوایی سوریه بین 458 تا 752 فروند و تعداد بالگردهای آن بین 176 تا 214 فروند تخمین زده می شود.

نیروی دریایی 

نیروی دریایی سوریه با داشتن 4500 نفر پرسنل فعال و 2500 نفر ذخیره، کوچکترین نیرو در جمع قوای مسلح سوریه به شمار می‌رود که تحت فرماندهی محلی ارتش در بندر لاذقیه قرار دارد. ناوگان دریایی سوریه در بنادر بانیاس، لاذقیه، مینات البیضا و طرطوس مستقر است. این ناوگان شامل دو فروند زیردریایی کلاس رومئو، 2 فروند ناو محافظ، 30 قایق موشک‌انداز، 14 فروند شناور گشتی و تعدادی شناور دیگر است.

ارتش سوریه

پدافند هوایی سوریه، از لحاظ تسلیحات یکی از قوی ترین واحدهای پدافند زمین پایه در سطح خاورمیانه به شمار می‌رود که علاوه بر سامانه‌های پدافند توپخانه‌ای، انواع سامانه‌های زمین به هوای سام (از قبیل S - 300P)، تور –ام - 1، بوک – ام - 1 و پنتسر را در اختیار دارد.

پس از جنگ جهانی دوم و با کاهش قدرت کشورهای انگلیس و فرانسه آنها نیروهای خود را از بخش هایی از خاورمیانه و از جمله سوریه خارج کردند. با خارج شدن نیروهای بیگانه و پس از فارغ‌التحصیل شدن اولین سری خلبانان آموزش دیده در مدرسه پرواز انگلستان در سال 1948 نیروی هوایی سوریه تاسیس شد.

در سال 1950 دو کشور سوریه و مصر در صدد برآمدند تا در هم ادغام شده و جمهوری متحد عربی (United Arab Republic) را پایه‌ریزی کنند. در نتیجه این تصمیم نیروی هوایی سوریه شروع به رشد کرد. این نیرو با استخدام پرسنل بیشتر و به خدمت در آوردن هواپیماهای بیشتر توان خود را افزایش داد. با این حال حافظ اسد (رییس جمهور وقت سوریه) تنها به این قرارداد اکتفا نکرد و روابط تنگاتنگی با کشورهای عضو پیمان ورشو برقرار کرد. هدف از این اقدام نزدیک‌تر شدن هر چه بیشتر به اتحاد جماهیر شوروی بود. پس از این اقدام سیل تسلیحات روسی به سوریه سرازیر شد که نیروی هوایی این کشور نیز از آن بی‌بهره نماند. 

ارتش سوریه

در جنگ 6 روزه، نیروی هوایی سوریه بارها از نیروی هوایی اسراییل شکست خورد و در نهایت نیز دو سوم نیروی خود را از دست داد و مجبور شد از بعضی از پایگاه‌های خود عقب‌نشینی کند. شکست نیروی هوایی سوریه بعدها زمینه ساز شکست نیروی زمینی این کشور شد و جنگ به نفع اسراییل به پایان رسید. 

در جنگ یوم کپور نیروهای مصری و سوری در ابتدا به موفقیت‌هایی رسیدند، ولی مجددا نیروی هوایی اسراییل توانست بر نیروی هوایی سوریه غلبه کند و نتیجه جنگ مجددا به نفع اسراییل رقم خورد. پس از پایان این جنگ نیروی هوایی این کشور همچنان از تسلیحات روسی استفاده می کرد، در حالی که نیروی هوایی مصر از تجهیزات روسی ناامید شده و به تجهیزات غربی روی آورد.

در جریان جنگ یوم کیپور، نیروی هوایی پاکستان 16 نفر از خلبانان خود را به سوریه و مصر فرستاد تا در این جنگ از آنها پشتیبانی کند. ولی این خلبانان زمانی رسیدند که مصر قرارداد آتش بس را امضا کرده بود. با این حال سوریه همچنان به جنگ ادامه می داد. 8 تن از خلبانان پاکستانی پروازهای جنگی خود را با هواپیماهای Mig - 21 آغاز کردند. اولین موفقیت خلبانان پاکستانی توسط خلبان ستار علوی (Sattar Alvi) به دست آمد. وی موفق شد در یک نبرد هوایی یکی از میراژهای اسراییلی را نابود کند. به خاطر این اقدام، دولت سوریه از او تقدیر به عمل آورد. 

ارتش سوریه

خلبانان عراقی در جریان جنگ یوم کپور موفق شدند تعدادی F - 4 Phantom اسراییلی را نابود کنند. هیچ یک از خلبانان پاکستانی در این جنگ کشته نشدند و هیچ هواپیمایی را از دست ندادند. با این حال این خلبانان موفق‌ترین خلبانان نیروی هوایی سوریه نبودند و خلبانان آلبانیایی و چکسلواکیایی و  بلغاری که در خدمت نیروی هوایی سوریه بودند، موفق شدند تعداد بیشتری هواپیمای اسراییلی را ساقط کنند.

خلبانان پاکستانی و آلبانیایی و چکسلواکیایی و بلغاری تا سال 1976 در نیروی هوایی سوریه باقی ماندند و به تربیت خلبانان سوری و آموختن هنر رزم در هوا به آنان مشغول بودند. این آموزش ها به همراه خرید تجهیزات جدید باعث شد تا نیروی هوایی سوریه در جنگ لبنان (1980) موفق تر عمل کند: 87 هواپیمای از دست رفته در مقابل نابودی 64 فروند هواپیمای اسراییلی. 

نیروی هوایی سوریه بعد از جنگ لبنان نیز به تجهیز خود به وسیله تجهیزات شرقی ادامه داد. پس از این جنگ اطلاعات کمی در مورد این نیرو منتشر شده و حتی در مورد تعداد بعضی از مدل ها هم تردید وجود دارد، اما بعضی از اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که نیروی هوایی این کشور تعدادی MiG -29 و Su - 24 خریداری کرده است. همچنین گزارش‌هایی وجود دارد که از تمایل دمشق به خرید Su - 27 حکایت دارد. آخرین و شاید مهمترین خرید این نیرو نیز سفارش 8 فروند رهگیر Mig - 31 است.

ارتش سوریه

نگرانی‌ها از بابت توان موشکی سوریه برای دشمنان قسم خورده این کشور بالا گرفته است. موقعیت متفاوت سوریه، توان بسیار بالای نظامی آن و حمایت گسترده مردم و ارتش سوریه از نظام این کشور، وحشت و گیجی سنگینی را بر دشمنان این کشور به‌خصوص رژیم صهیونیستی تحمیل کرده است. بسیاری از منابع غربی اعتقاد دارند که ارتش سوریه هزاران موشک پیشرفته در اختیار دارد که قادرند بسیاری از مناطق سرزمین‌های اشغالی را در تیررس خود قرار دهند.

سوریه در دهه‌های اخیر از کمک‌های گسترده قدرت‌های موشکی شرقی مانند روسیه، چین، و همچنین کره شمالی برخوردار بوده است و برخلاف لیبی که تعداد موشک‌های آن به 300 فروند بالغ نمی‌شد با زرادخانه‌ای متشکل از تعداد فراوانی موشک بالستیک و کروز هدف بسیار سختی برای دشمنان خارجی است.

ارتش سوریه

 در 13 آوریل 2007 روزنامه اسرائیلی "اورشلیم پست" خبر داد که سوریه موشک‌های اسکاد 300 کیلومتری خود را در ارتفاعات جولان مستقر کرده است.

سوریه صدها موشک بالستیک کوتاه‌برد تاکتیکی از نوع اسکندر ss-21 SRBM و اسکاد در زرادخانه خود دارد که قادرند بسیاری از نقاط سرزمین‌های اشغالی را مورد اصابت قرار دهند و برد مناسب برای هدف قراردادن پایگاه‌های آمریکا در عراق، ترکیه و اردن را دارند. بسیاری از این موشک‌ها به کلاهک‌های پیشرفته مجهز شده‌اند. بنا به گزارشات؛ سوریه توانسته است 26 سکوی شلیک موشک و موشک اسکاد - بی با کلاهک 1000 کیلوگرمی و برد 300 کیلومتر و اسکاد - سی با برد 500 کیلومتر و کلاهک 770 کیلوگرمی برای زرادخانه موشکی خود فراهم کند که تهدیدی جدی برای رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود.

ارتش سوریه

نگرانی‌های زیادی از برنامه های موشکی سوریه در دل دشمنان این کشور وجود دارد، به‌خصوص وقتی گمان می‌رود که سوریه برنامه‌هایی برای دست‌یابی به موشک‌های میان‌برد MRBM مانند موشک‌های "نودونگ" و یا موشک شهاب-3 ایرانی را در دست اجرا دارد.

پایگاه های هوایی نظامی سوریه 

1- Abu ad Duhor 
2- Afis 
3- Al Qusayr 
4- An Nasiriya 
5- As Suwayda  
6- Dumayr  
7- Hamah 
8- Jirah 
9- Khalkhalah 
10- Marj As Sultan 
11- Marj Ruhayyil 
12- Minakh 
13- Qabr as Sitt 
14- Saiqal 
15- Shayrat 
16- Tiyas
 
ارتش سوریه
ارتش سوریه

دارایی های نیروی هوایی سوریه
 
جنگنده ها 

Mikoyan-Gurevich MiG-29: مجموعا 56 فروند (مدل  B: چهل و دو فروند و مدل SMT : چهارده فروند)
 
Mikoyan-Gurevich MiG-23:   دارای 173 فروند
 
Mikoyan-Gurevich MiG-25: دارای  37 فروند
 
Mikoyan-Gurevich MiG-21: دارای   142 فروند

 
هواپیماهای پشتیبانی زمینی  

Sukhoi Su-24:  دارای 20 فروند 
 
Sukhoi Su-22:  دارای  50 فروند

 
هواپیماهای آموزشی 

Aero L-39 Albatros :دارای  23 فروند
 
MBB 223 Flamingo: دارای 35 فروند
 
MFI-17 Mushshak : دارای 6 فروند

 
بالگردهای هجومی 

Mil Mi-24 : دارای 46 فروند
 
 Aérospatiale SA-341 Gazelle: دارای  42 فروند
 
Mil Mi-2 : دارای 20 فروند

ارتش سوریه

 موشک ها
 
هوا به هوا 

Vympel AA-2 Atoll 
Bisnovat AA-6 Acrid 
Vympel AA-7 Apex 
Molniya AA-8 Aphid 
Vympel AA-9 Amos  (این موشک برای استفاده MIG-31 های سفارش داده شده است) 
Vympel AA-10 Alamo
 

هوا به زمین 

Zvezda AS-7 Kerry 
Zvezda AS-10 Karen 
Raduga AS-11 Kilter 
Zvezda AS-12 Kegler 
Molniya AS-14 Kedge 
Euromissile HOT

زمین به هوا (SAM)

Lavochkin SA-2 Guideline  
 
Isayev SA-3 Goa   
 
Almaz SA-5 Gammon 
 
SA-7 Grail  
 
SA-8 Gecko 

ارتش سوریه

دلیل حمله تروریست‌های تکفیری - آمریکایی - سعودی به مردم و نظام سوریه 
 
آن‌چه در این میان قابل توجه است، از یک‌سو قدرت موشکی بالای سوریه و از سوی دیگر حساسیت دریای مدیترانه است. سوریه بر بخش مهمی از سواحل شرق مدیترانه اشراف دارد. صرف نظر از اهمیت مسئله سوریه برای روسیه و نوع واکنش مسکو، شایان ذکر است که سوریه می‌تواند از دو سمت غربی و جنوب غربی تهدیدهای جدی علیه نیروهای آمریکایی و انگلیسی و تأسیسات مهم رژیم صهیونیستی ایجاد کند.
 
هم اکنون 5 ناو جنگی در دریای مدیترانه - منطقه نزدیک سوریه - حضور دارند که می‌توانند اهداف مهمی برای حملات غافلگیرکننده سوریه باشند.

این موضوع در ابعادی محدودتر در جنگ 2006 لبنان و رژیم صهیونیستی وجود داشت؛ به نحوی که حزب‌الله دو فروند ناوچه پیشرفته ساعر رژیم صهیونیستی را هدف حملات موفق موشکی خود قرار داد و جالب اینکه سیدحسن نصرالله پیش از زدن ناوچه دوم از فرماندهان رژیم صهیونیستی و ناظران خواست، حمله به این ناوچه را به چشم ببینند!!!

ارتش سوریه

از آن جایی‌که مخالفان مسلح دولت سوریه در آن حدی نیستند که قادر به درهم شکستن نیروی زمینی سوریه باشند، باید نیروهای خارجی بیشتری قدم به سوریه بگذارند. این در حالی است که نیروهای زمینی ارتش سوریه جزء بهترین نیروهای رزمی در کل منطقه خاورمیانه به حساب می‌آیند که در واقع این مسأله ناشی از توجه ویژه دمشق به ارتش و نیروهای نظامی – امنیتی در طول چند دهه گذشته است؛ چنانکه هم اکنون ارتش سوریه بعد از ارتش مصر دومین ارتش قدرتمند عربی در خاورمیانه به شمار می‌رود.


هم‌اکنون پروژه جنگ نیابتی آمریکا به وسیله گروه‌های تکفیری همچون داعش و جبهه‌النصره در سوریه شکست خورده است و آمریکایی‌ها به دنبال فرار از باتلاق سوریه هستند؛ باتلاقی که در حال بلعیدن آنها و هم‌پیمانانشان است.


گزارش از حمیرضا قربانی

/انتهای پیام


آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
مشکل ارتش سوریه این بود که از نظر عقیدتی پایین هست.نیروهای مردمی ندارد.فقط جبهه مقاومت میجنگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
درود بر بزرگ مردان اسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
اولین ارتش عربی کدومه لابد جیبوتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
باسلام افرين بر ايراني و ايران سربلند اگر در سوريه به مردم ان كشور كمك نمي كرد حال هراي داعش بي خبر از خدا كه نام داشت و غيرت ديني نداشت چه ميشد ؟ افرين بر جوانان سوري و مرديم باغيرت سوريه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
در جنگهای داخلی بیشتر نیروی زمینی با اراده به کار میاد تا جنگنده های پیشرفته یا زیر دریایی.این امارو ارقام بیشتر به درد جنگهای کلاسیک با یک کشور خارجی میخوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
این مقاله خنده داراست،اگه اینهمه که گفتین دارن پس باید ثوی ترین ارتش اسیا باشن نه خاورمیانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
خوش بحال سردار سلیمانی سربازیه خودش رو به امام زمان (عج) ثابت کرد کاش ما هم مثل سردار بشیم: ما که سیاهی لشگریم ای اقا & مدافع حرم خوده عباسه .:سربلندی تمام سربازان اسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
پس باید نتیجه گرفت اسد بی عرضه و لیاقت هست که با این همه امکانات عرضه نداره 5 ساله نتونسته کشورش رو پاکسازی کنه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۵:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
تانک بدرد جنگ شهری نمیخوره!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
برادران من ارتش عراق هم زمان جنگ با ایران قدرتمندترین ارتش خاورمیانه بود. ولی اگر حمایت های اطلاعاتی منافقین و بلوک شرق و غرب از عراق نبود تو عملیات رمضان کار عراقو یه سره میکردیم. اینجا هم اگر به ارتش سوریه بود تا الان کل کشورشون از دست رفته بود. حضور ایران و حزب الله کشورشونو نگه داشت و الان با حملات هوایی روسیه تونستن شروع به حمله بکنن. حالا جالب تر اینکه سال 60 که یه سری از عزیزان میرن لبنان برای درگیری احتمالی با اسرائیل ( که بعدا امام منعشون کردن برای جلوگیری از ایجاد دو جبهه در مقابل رزمندگان) و مواضع اسرائیل رو دیدن بعدها گفتن که اگر همون اندک نیروهایی هم که رفته بودن جلوی نیروهای اسرائیلی عمل میکردن توان شکستشونو داشتن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
برادران من ارتش عراق هم زمان جنگ با ایران قدرتمندترین ارتش خاورمیانه بود. ولی اگر حمایت های اطلاعاتی منافقین و بلوک شرق و غرب از عراق نبود تو عملیات رمضان کار عراقو یه سره میکردیم. اینجا هم اگر به ارتش سوریه بود تا الان کل کشورشون از دست رفته بود. حضور ایران و حزب الله کشورشونو نگه داشت و الان با حملات هوایی روسیه تونستن شروع به حمله بکنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
میشه بگین ارتش سعودی چندمینه؟
این آمارا رو از کجاتون در میارین؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
درود بر سپاهیان اسلام
ارتش و سپاه و بسیج هدفشان یکی و یکسو هست ولی سپاه در جنگ رشد کرد و بزرگ شد و دیگر کسی حریف نمیشود بحمدالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
درود بر سپاهیان اسلام
ارتش و سپاه و بسیج هدفشان یکی و یکسو هست ولی سپاه در جنگ رشد کرد و بزرگ شد و دیگر کسی حریف نمیشود بحمدالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
درود بر سپاهیان اسلام
ارتش و سپاه و بسیج هدفشان یکی و یکسو هست ولی سپاه در جنگ رشد کرد و بزرگ شد و دیگر کسی حریف نمیشود بحمدالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
خدایی فازت چیه اینهمه خفن قوی هست ایرانی ها وافغان ها اونجا دارن چای میبرن خدایی مقاله چند میخره بگو ماهم بزنیم ارتش فوق العاده جیبوتی
پاسخ ها
salar
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
داش خودت فازت چیه ؟از این صنعتیها که نیس؟
خودت فهمیدی چی بلغوریدی عایا؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
الحمد لله رب العالمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
ایمان قوی بزرگترین سلاح است که نیروهای مسلح ایران برخورداراست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
پس کجان این تجهیزات؟؟؟
مدافعان حرم نبودن تا حالا چیزی از سوریه باقی نمانده بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
اینا که از ما قوی ترن..پس چشونه...والا هم نیرو زمینی هم هواییشون..البته منهای تامکت ها ..از ایران بهتره..5000 هززار تانک کم نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
سایت ها و موسساتی که ارتش های جهان رو ارزیابی میکنند...از روی معیارهای ثابتی نظیر...تعداد تانک..تعداد هواپیما..تعداد نفرات و غیره این مقایسه رو انجام میدهند.
در این ارزیابی تعداد سربازان سپاه و نیروهای بسیج ایران درج نشده...ضمنا کلیه ابزارها و ادوات جنگ نامتقارن..مانند قایق های تندرو.. پهباد .. زیر دریایی های کلاس قدیر... تاکتیک های جنگ های نامنظم و غیره را نیز در نظر بگیرید...
قدرت ما در تاکتیک های ناب ما و جنگ نامتقارن ما نهفته است..نه در تعداد ناو هواپیما بر و تانک!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
ضمنا قدرت سوریه...درواقع قدرت ماست.
سوریه کشور دوست و متحد ماست.
از قدرتمند بودنش باید خوشحال باشیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
این همه هواپیما لیست کردین اونوقت روسیه داره بجای خودشون با داعش می جنگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
انشا ا... امسال پایان عمر داعش و ال سعود. وبعد نوبت اسرائیل هستش به کمک پروردگار واهل بیت و جوانان غیرتمندومدافعان حرم و سردار سلیمانی وبه رهبری امام زمان (عج) انشا ا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
کو پس؟؟؟؟؟
اگه ورود ایران و کمک روسیه نبود که تا حالا صد دفعه دمشقو تسلیم کرده بودن که....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
نبرد سوریه فقط نبرد نیروهای یک دولت با مخالفان داخلی خودش نیست .
بلکه سوریه یک میدان نبرد نیروهای مختلف جهان است و شاید نتیجه ای
که در نهایت به دست بیاید چیزی بزرگتر از نابودی یا بقای فقط یک دولت باشد . ممکن است دولتهایی تغییر کنند یا فرسوده شوند و غیره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
از وقتی که روسیه پا به میدان جنگ سوریه گذاشت معادلات تغییر کرد و ارتش سوریه بیشتر حالت تهاجمی به خود گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
چرا به اسراییل حمله نمی کنه .معدن داعش انجاست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
الله اکبر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
الله اکبر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
لعن الله آل سعود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
نصرمنالله و فتح قریب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
اگه این مدافعان حریم ولایت از ایران و لبنان نبودن همین ارتش قدرتمند به راحتی مقابل داعشی ها تسلیم میشد.پس درود خدا اول به مدافعان حریم ولایت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
از این که ارتش سوریه بعد از 5 سال جنگ در برابر قدرتهای جهان مثل آمریکا اروپا اسرائیل ترکیه و خاندان خبیث سعود یهود هنوزم با قدرت و توان بیشتر ایستاده است خوشحال کننده است و جای شکر دارد خدا را شکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
نصر من الله وفتح القریب وبشر الصابرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
نصر من الله وفتح القریب وبشر الصابرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
نصر من الله وفتح القریب وبشر الصابرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
نصر من الله وفتح القریب وبشر الصابرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
نصر من الله وفتح القریب وبشر الصابرین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
البته با کمک روسیه و ایران تونست خودشو جمع کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
ان شاءالله بزودی بانابودی داعش یک قدرت منطقه ای بزرگ ومطرح جهانی دیگری درجبهه مقاومت درسوریه بااقتداری بیش ازپیش خواهیم داشت ،به کوری چشم صهیونیستها ودوستانشان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
این آمار ماله قبل از جنگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
خب چرا از این ارتش در برابر داعش استفاده نمیکنند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
ارتش برای جنگ داخل شهر اصلا مناسب نیست ایران هم همینطور بود که بسیج و سپاه شکل گرفت که الان استاد جنگ های نامنظم و داخل شهری هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
ارتش مصر قویترین ارتش عرب نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
به امیدروزی که ارتش سوریه از جنگهای روبروسربلندبیرون بیاد
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
ماشالا جبهه مقاومت.پیروزی از آن اسلام است.یا علی مدد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
خداروشکرکه هنوزسوریه قدرت ایسنادن مقابل داعشی هارو داره به امید پیروزی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
لطفا اول صبحی و‌اولین خبر ها را سعی کنید از داعش و ماعش نباشه روز ما را خراب نکنید
البته تقصیری هم ندارید چون جوان هستین و کم تجربه!
پاسخ ها
شوالیه های ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
شما هم سرتو مثل کبک بکن زیر برف داعش میاد همون زیر برف سرتو میبره تا روزت خراب نشه!
با نام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
در ضمن دوستانی که این خبر رو گذاشتین خواهشا به نقش مستشاری ایران و روسیه هم توجه کنید
کل سوریه از دست رفته بود الان تازه تازه داره یکم جون میگیره
بخدا اگه دروغ بگم صبح یه منطقه رو میگرفتن شب دوباره تقدیم میکردند به داعش تا اینکه ایران و روسیه وارد عمل شدند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۵
مگه داعش صبح و ظهر و شب میفهمه چیه .. حرفها می زنی ها!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
سوریه یکی از استانهای ماست یعنی کلش باس ماست
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تخفیف بنر
عجیب غریب
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل