ظریف:

نیاز است ایران وترکیه در مبارزه با افراط گرایی و فرقه گرایی همکاری کنند

وزیر امور خارجه ایران گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ منطقه نیاز است که علیه خطر افراط گرایی و فرقه گرایی در منطقه همکاری کنند.

نیاز است ایران وترکیه در مبارزه با افراط گرایی و فرقه گرایی همکاری کنند
به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به استانبول در گفت و گویی گفت :امروزه سوریه شرایط ویژه ای دارد که نیاز دارد همه کشورهای منطقه با حسن نیت و با جدیت برای حرکت به سمت پایان یافتن درگیری و ایجاد شرایط قابل قبول همکاری کنند.

ظریف گفت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه روابط بسیار گسترده ای دارند و روابط دو کشور بر اساس حسن همجواری بوده و طرفین از آن سود برده اند.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه افزود: رهبران دو کشور علاقه مند هستند که روابط اقتصادی دو کشور در دوران پسا برجام گسترش جدی تری داشته باشد. در سفر اخیر نخست وزیر ترکیه به تهران موضوعات اقتصادی بررسی شد و قرار شد در این سفر موضوع پیگیری شود.

ظریف درعین حال گفت: ترکیه و ایران با خطرات مشترکی در منطقه رو به رو هستند، البته در مسائلی اختلاف نظر داریم ولی باید از طریق گفتگو و تبادل نظر این مسائل حل و فصل شود.

وزیر امور خارجه و هیات همراه، صبح امروز «شنبه» در فرودگاه استانبول مورد استقبال «محسن مرتضایی فر» سرکنسول ایران در استانبول و مقامات محلی قرار گرفت.

طریف در این سفر، علاوه بر دیدار و شرکت در ضیافت ناهار کاری با چاوش اوغلو همتای خود، با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز دیدار و درباره روابط دو جانبه و تحولات و همکاری های منطقه ای گفت و گو و رایزنی خواهند کرد.

منابع دیپلماتیک در استانبول نیز به خبرنگاران گفتند ظریف در سفر یک روزه خود به استانبول با مولود چاوش اوغلو همتای خود ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه به طور جداگانه دیدار و گفت و گو خواهد کرد. محور اصلی این گفت و گوها را تحولات منطقه ای ، سوریه و گسترش مناسبات تهران - آنکارا تشکیل خواهد داد.

در این سفر همچنین احتمال دارد موضوع برنامه سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ترکیه نیز مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد.

براساس گزارش منابع خبری، رئیس جمهوری ترکیه همچنین از روحانی برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری اسلامی در ماه آوریل آینده دعوت کرده است.

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه 15 اسفند گذشته به منظور انجام سفری دو روزه و دیدار و گفت وگو با مقامات ایران در راس هیاتی به تهران سفر کرد.

نخست وزیر ترکیه در بازگشت از ایران گفت: با ایران در خصوص پایدار کردن آتش بس سوریه به توافق رسیده اند.

وی با تاکید بر این که اجازه نخواهیم داد منطقه به ویژه سوریه بار دیگر همانند آنچه با موافقت نامه سایکس - پیکو 100 سال قبل اتفاق افتاد، تجزیه شود، گفت: با ایران در خصوص پایدار کردن آتش بس سوریه به توافق رسیده اند.

داود اوغلو با بیان اینکه در سفر به ایران، نگرانی آنکارا مبنی بر تجزیه سوریه را به مقامات آن کشور ابلاغ کرده است، افزود: « ما در خصوص حفظ تمامیت ارضی سوریه و ادامه آتش بس در این کشور با ایران هم فکر هستیم و برای جلوگیری از این اتفاق باید اقداماتی را انجام دهیم که کشورهای منطقه را به هم نزدیک کند. نقش آنکارا و تهران نیز در این راستا بر کسی پوشیده نیست.»

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر