کد خبر: ۵۵۸۴۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
کد خبر : ۵۵۸۴۴۷۶

معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه گفت: بدون کمک‌های مستشاری ایران، سوریه از دست می‌رفت .

امیرعبداللهیان: نیروی رزمنده و جنگجو به سوریه نفرستاده‌ایم

به  گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "حسین امیرعبداللهیان" معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه امروز چهارشنبه در نشست «بحران سوریه؛ سناریوهای پیش رو» در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه به تشریح تحولات کنونی در سوریه پرداخت. 

وی گفت: ایران تنها کشوری بود که راهکارش برای تمام بحران‌های منطقه از جمله سوریه مبتنی بر روش مذاکره و گفت‌وگو با روش‌های دموکراتیک شناخته شده در دنیا بود. 

امیرعبداللهیان با اشاره به مذاکرات کنونی در ژنو عنوان کرد: دی‌میستورا هنوز تا امروز نتوانسته معارضان و دولت سوریه را سر یک میز بنشاند. ولی یمنی‌ها باوجود فقر اقتصادی و فرهنگی در این کشور توانستند در گفت‌وگو به نتیجه برسند هر چه دیگران بازی را به هم زدند. 

معاون وزیر خارجه ادامه داد: همواره راهبرد ایران در قبال سوریه مبتنی بر راه حل سیاسی است. 

وی در ارزیابی از آینده سوریه عنوان کرد: ایران، روسیه، چین، لبنان و مصر معتقدند که مردم سوریه باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند. با بشار اسد یا بدون بشار اسد، نباید در نیویورک و وین در این باره تصمیم گرفته شود.

امیرعبداللهیان افزود: وحدت ملی و تمامیت ارضی و اقداماتی که مانع از تجزیه سوریه شود، برای ما بسیار مهم است.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه هر یک از بازیگران در سوریه اهداف خود را دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اقدام همزمانی مبارزه با تروریسم و پیشرفت جدی در روند سیاسی در سوریه است.

وی عنوان کرد: اگر پروسه سیاسی در سوریه به انتخابات کشیده شود بشار اسد این حق را باید داشته باشد که در انتخابات حضور یابد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: نیروهای مستشاری را واقعا برای مبارزه با تروریسم به سوریه اعزام کردیم. در مقطع کنونی نیروی رزمنده و جنگجویی از ایرن اعزام نشده‌اند و همان مستشاران حضور دارند. 

وی خاطرنشان کرد: ایران از اینکه بخواهد نیروی نظامی به عنوان جنگجو به سوریه بفرستد اجتناب کرده ولی اگر نیاز به نیروی مستشاری باشد، اعزام خواهیم کرد.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه با اشاره به تلاش برخی کشورها برای سرنگونی نظام سوریه گفت که اگر کمک‌های جدی مستشاری ایران در سوریه نبود، دمشق از دست رفته بود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در مقطع کنونی هیچ نیروی رزمنده و جنگجویی وارد سوریه نشده‌اند بلکه همان مستشارانی که از سپاه به سوریه می رفتند حالا از بخشی از نیروهای مستشاری زبده ارتش وارد سوریه شده‌اند و در مقاطعی به دلیل نزدیکی آن‌ها به صحنه عملیات گاهی با شهادتشان مواجه می شویم. بخشی از این نیروها هم نیروهای مدافع حرم هستند که اگر کمک آن‌ها نبود شاید امروز اثری از اماکن دینی و مذهبی در سوریه باقی نمی ماند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از اعزام نیروهای نظامی ، جنگجو و رزمنده به سوریه اجتناب کرده تصریح کرد: حتما اگر نیاز باشد نیروی مستشاری بیشتری بر ای مباززه با تروریسم به سوریه اعزام خواهیم کرد و البته خوش بین هستیم چنانکه دیگر بازیگران صادقانه به حل بحران سیاسی سوریه کمک کنند در دو مسیر آتش بس و گفت‌وگوی سیاسی به موازات مبارزه با تروریست روند سیاسی در سوریه هم پیش برود و مردم سوریه برای آینده سیاسی خودشان تصمیم می گیرند.

معاون عربی و آفریقای وزیرامور خارجه درباره آغاز بحران در سوریه نیز گفت: زمانی که تحولاتی تحت عناوین بهار عربی و بیداری اسلامی در منطقه در جریان بود در یک مهندسی معکوس طراحی هایی به عمل آمد تا به جای اینکه موقعیت رژیم صهیونیستی تنزل یابد ، موقعیت این رژیم تثبیت شود و تهدیدات علیه آن کاهش یابد لذا روی موضوع سوریه دست گذاشته شد.

وی با بیان اینکه بحران سوریه از حمله مسلحانه به نماز جمعه در شهر مرزی درعا آغاز شد تصریح کرد: طبیعتا نظام سیاسی حاکم در سوریه خود را برای ورود به این مرحله آماده نکرده بود. ضمن اینکه مهندسی و طراحی بحران در سوریه از یک شهر مرزی آغاز شد در حالیکه انقلاب ها در تونس ، یمن و بحرین همه از میدانی بزرگ در پایتخت و با اطلاع رسانی در محیط های سایبری صورت گرفته بود جوانان،‌ دانشجویان وزنان نقش مهمی ایفا می‌کردند اما در سوریه خبری از این الگوهای مشترک در منطقه که تحت عنوان بیداری اسلامی و بهار عربی انجام می‌شد نبود و حکومت سوریه هم ناچار شد با سلاح وارد عمل شود که طبیعتا این امرباعث تشدید حملات نامناسبی شد که از بیرون به این کشور تحمیل شده بود.

معاون وزیر امور خارجه هم‌چنین در پاسخ به سوال دانشجویی در مورد رابطه ایران و عربستان، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد عربستان با قطع رابطه با ایران و تشویق برخی کشورها به این کار سیاست تنش‌آفرینی را دنبال می‌کند تا بگوید روش منزوی کردن ایران روش درستی بوده و اگر غربی‌های به دنبال منزوی کردن ایران نیستند کشورهای منطقه باید این کار را انجام دهند. آن‌ها در واقع در آستانه برجام به ایران هجمه آوردند تا کشور ما را دچار تنش کنند و با چمدان دلار سراغ برخی کشورها رفتند.

او ادامه داد: ما تلاش کردیم این پیام را منتقل کنیم که شرایط عربستان را درک می‌کنیم. ما معتقدیم همکای تهران و ریاض می‌تواند به خروج منطقه از بحران و رسیدن به ثبات کمک کند اما آن‌ها گوش شنوایی در این رابطه ندارند. اگرچه ما امیدواریم عربستان نقش سازنده و منطبق با واقعیات خود را در این زمینه ایفا کند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال دیگری درباره اجلاس اخیر سازمان همکاری‌های اسلامی نیز گفت: برخی سازمان‌ها کارکردهای خاص خود را دارند. منطقه ما نیز شاهد تحولات سریع و پیچیده‌ای است که نیازمند طراحی‌های سریع و سنجیده است. اما بازیگران منطقه باید ابتدا به فهم مشترکی در این زمینه دست یابند. به هر حال سیاست ایجاد شکاف و تجزیه کشورها از دیرباز در منطقه وجود داشته و هرچه تحولات پیچیده‌تر می‌شود بازیگران فرامنطقه‌یی هم سرمایه‌گذاری بیش‌تری در این زمینه می‌کنند.

وی درباره حمایت ایران از بشار اسد نیز گفت: شاید خیلی عقلانی نباشد که ما روی بشار اسد معامله کنیم، در حالی که جایگزین مناسبی برای او دیده نشده است. طبیعتاً ما از این ایده که بشار اسد به رییس‌جمهور مادام‌العمر در سوریه تبدیل شود حمایت نمی‌کنیم. ما معتقدیم سوریه معضلات دیگری هم دارد از جمله این که تکلیف تروریست‌ها معلوم نشده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: پروسه سیاسی در سوریه باید نقش قوام‌بخشی در ایجاد ساختارهای جدید سیاسی در سوریه داشته باشد. طبعاً سوریه در قانون اساسی جدید به دنبال نظام تک حزبی نیست و این قانون حتماً‌ با رأی مردم تصویب خواهد شد و آینده سوریه بر این مبنا رقم می‌خورد. با این همه معضل نمی‌توان گفت که تنها با کنار رفتن بشار اسد همه مشکلات حل می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه در پایان با بیان این که ممکن است حکومت سوریه در طول مدت بحران دچار خطاها و اشتباهاتی شده بود، در عین حال گفت: این بدان معنا نیست که سیاستی که در سوریه دنبال شده سیاست غلطی است. بلکه ما معتقدیم راهکار سیاسی و روش دموکراتیک تنها راه برون‌رفت سوریه از این معضل است.

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ