اصفهان؛

ساخت ساعت آفتابی مدل سیاره ای رصدخانه دانشگاه کاشان برای سیرجان

مسوول رصدخانه دانشگاه کاشان از طراحی و ساخت صفحه ساعت آفتابی از نوع سیاره ای توسط وی برای مختصات سیرجان خبرداد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،صفایی، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، گفت:این ساعت با عرض جغرافیایی 29 درجه و 26 دقیقه و 25 ثانیه شمالی و طول جغرافیایی 55 درجه و 41 دقیقه و 25 ثانیه شرقی در محل پارک مسافر سیرجان(محدوده معروف به شهربازی) نصب می‌شود.

وی با اشاره به‌اینکه ساعت‌های آفتابی به‌طور معمول زمان خورشیدی محلی را نشان می دهد گفت:اما این ساعت طوری طراحی شده که با در نظر گرفتن تعدیل زمان، ساعت رسمی ایران را نشان می دهد.

به‌گفته‌‌وی،این سازه نجومی همچون نمونه‌های ساخته شده قبلی وی با طراحی نجومی و قابلیتهای متعددی طراحی شده است.

مسوول رصدخانه دانشگاه کاشان ، تصریح‌کرد:قابلیت نمایش ساعت رسمی ایران، قابلیت تعیین تاریخ روز در تقویم ایرانی، تعیین نیمروز یا لحظه اذان ظهر به افق سیرجان، قابلیت محاسبه زمان طلوع و غروب خورشید در هر روز از سال و به تبع آن تعیین طول روز در هر روز از سال از دیگر قابلیتهای این سازه نجومی است.

صفایی، اظهارداشت:اگرچه برای افزایش دقت ساعت جدول تعدیل در توضیحات ساعت ارائه شده است اما بر روی صفحه ساعت نیز منحنی‌های آنالما راهنمای خوبی است برای کسانیکه آشنایی بیشتری با ساعتهای آفتابی دارند تا بتوانند با استفاده از این منحنی‌ها زمان دقیق را برونیابی کنند.

وی، ساخت قطر دو متری داخلی ساعت از جنس فولاد و قطر خارجی آن بیش از سه متر با ارتفاع سازه حدود چهار و نیم متر را یادآورشد و گفت:همچنین صفحه ساعت از جنس فلز استیل ساخته شده است.

به‌گفته‌وی، متاسفانه سازنده اسکلت سازه دقت چندانی در اجرای آن نکرده اما طراح نجومی آن با طراحی و نصب دقیق صفحه این نقیصه را جبران کرده است.
صفایی،افزود: ساعت آفتابی پارک مسافر سیرجان دقیقا مشابه با سازه های دانشگاه پیام نور آران بیدگل و میدان جلفای اصفهان است.

وی، در پایان اجرای طرح‌های متعدد خود از ساعت‌های آفتابی در نقاط مختلف ایران راخاطرنشان‌کرد و گفت: ساعت آفتابی اداره بنادر و دریانوردی بندرعباس، ساعت آفتابی استرک کاشان، ساعت آفتابی پارک ائل گلی تبریز، ساعت آفتابی دانشگاه پیام نور آران و بیدگل و ساعت آفتابی میدان جلفای اصفهان از جمله این طرح‌هااست.انتهای پیام/م

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.