کد خبر: ۵۹۸۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۸:۲۶

روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارونوت در گزارش امروز خود اذعان کرد که ايران با هدف گيري دقيق يک ماهواره جاسوسي آمريکا و کور کردن آن غرب را در شوک فرو برده است.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارنوت؛ اين روزنامه در گزارشي به قلم دودي کوهن نوشت، منابع اطلاعاتي در اروپا اعلام کردند ايران با هدف گيري ليزري دقيق يک ماهواره جاسوسي آمريکا آن را کور کرده است.


اين روزنامه نوشت اين اقدام ايران غرب را شوکه کرده است.


يک منبع اطلاعاتي اروپا اذعان کرد ايران با کور کردن يک ماهواره جاسوسي آمريکا، غرب را شوکه کرد. ايران در رويدادي که هيچگاه تاکنون مشاهده نشده بود با هدفگيري کاملا دقيق ليزر، ماهواره جاسوسي امريکا را کور کرده است.


رسانه هاي آمريکايي نوشتند اين رويداد مي تواند حاکي از آن باشد که ايرانيها با موفقيت به فناوري ايجاد اختلال ماهواره اي دست يافته اند و توانسته اند توانمنديهاي ناوبري ماهواره هاي آمريکا را ردگيري کنند.


جان بولتون سفير سابق آمريکا در سازمان ملل در پي انتشار خبر سرنگوني يک فروند هواپيماي جاسوسي آمريکا توسط ايران هشدار داده بود اگر ايرانيها توانمندي ايجاد اختلال ماهواره اي را به دست آورده باشند، ممکن است در آينده اهدافي ديگر را نيز هدف قرار دهند.وي افزود: اگر ايران فناوري ايجاد اختلال را به دست آورده باشد، کنگره بايد بسيار نگران باشد زيرا ايران از اين پس قادر است موشکها، هواپيماها، ارتباطات ، سامانهاي هدايت و ناوربر امريکا را در هر بردي سرنگون کند.


به گفته يک مهندس ايراني که در زمينه رمز گشايي هواپيماي بدون سرنشين آمريکا که اوايل اين ماه در ايران سرنگون شد تلاشهايي صورت داده است  گفت ايرانيان موفق شدند با رمزگشايي فرکانس اين هواپيما آن را در وضع خودکار قرار دهند و در سلامت کامل در خاک ايران به زمين بنشانند.اين مهندس گفت پاشنه آشيل اين هواپيما سامانه ناوبري آن است. وي توضيح داد که ايران با ايجاد اختلال در اين سامانه ،‌ارتباط آن را با مرکز قطع کرده است. وي گفت ايران توانست با جمع آوري اطلاعات درباره ديگر هواپيماهاي آمريکايي که پيش از اين در افغانستان سرنگون شده بودند سامانه ارتباطي اين هواپيما را مختل کند. کارشناسان ايراني سپس توانست با برنامه ريزي دوباره اطلاعات سامانه ناوبري اين هواپيما، آنرا در خاک ايران به زمين بنشانند.علي اکبر صالحي در اظهاراتي که خبرگزاري رسمي ايران منتشر کرد گفت نيروهاي مسلح اين کشور بدون هيچ کمک خارجي هواپيماي بدون سرنشين امريکا را ردگيري و هدف قرار داده اند.


براساس تصاوير ويديويي که هفته گذشته منتشر شد، به نظر مي رسد مسئولان نظامي ايران اين هواپيما را بررسي کرده اند. با اين حال مسئولان امريکايي مي گويند مسئولان هدايت اين هواپيما که توسط نيروي هوايي ارتش امريکا توليد شده است و سازمان اطلاعات مرکزي امريکا در حال استفاده از آن بود که اين حادثه روي داد مي گويند، کنترل هواپيما را از دست داده اند.


اين مسئولان مي گويند اين هواپيما به سه قسمت شده است و مي افزايند اين هواپيما يکي از پيچيده ترين هواپيماهاي کنوني جاسوسي آمريکا است. اکنون مسئولان اطلاعاتي امريکا به شدت در تلاش براي ارزيابي اين مسئله هستند که اين رويداد چه اندازه بر توانمنديهاي آمريکا در منطقه اثرگذار خواهد بود.


اريک اشميت مدير عامل شرکت گوگل روز گذشته اذعان کرد  ايران يکي از کشورهاي در حال پيشرفت در زمينه جنگ سايبري است و اين مسئله آمريکا را در آينده به خطر خواهد انداخت./ا
 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر