کد خبر: ۵۹۹۷۱۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۸
۰۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۸
کد خبر : ۵۹۹۷۱۴۸

10درصد کاهش وزن بیش از ۵۰درصد بافت چربی در کبد را کاهش می‌دهد.

بازی‌های کامپیوتری عامل کبد چرب در کودکانبه گزارش مجله سرگرمی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امیرحسین کاظمی با اشاره به اینکه عوارض بیماری کبد ممکن است از خون‌ریزی گوارشی شروع شود تا تجمع مایع در شکم و نهایتاً فرد به‌سمت کمای کبدی پیش برود، اظهار داشت: در حالت کمای کبدی بیمار در لیست انتظار پیوند کبد قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که "برای فردی که در سونوگرافی تشخیص کبد چرب برایش داده شده ولی آنزیم‌های کبدی او بالا نیست، چه نظری دارید؟" گفت: اگر آنزیم‌ها بالا باشد به‌معنای التهاب کبد است. این بیمار سالیانه باید سونوگرافی و اندازه آنزیم‌های کبدی وی کنترل شود. همچنین به تغذیه و تحرک بدنی هم توجه کند.

کاظمی یادآور شد: از زمان شروع بیماری کبد چرب تا ایجاد عارضه 20ــ15 سال زمان می‌برد. در بزرگسالان بیماری کبد چرب همراه بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و حوادث عروقی مغز است و این همراهی، به‌دلیل خواصی است که چربی دارد که هم در کبد خودش را نشان می‌دهد و هم باعث عوارض قلبی  ــ عروقی و مغزی می‌شود.

وی با بیان اینکه بیماری کبد چرب همه سنین را در گیر می‌کند، تأکید کرد: حتی در اطفال و نوجوانان هم دیده شده و سن خاصی ندارد؛ اما ریسک بیماری از 40 سال به بالا بیشتر می‌شود. در افراد چاق و دارای اضافه وزن، بیماری را مدنظر قرار می‌دهیم. برای این افراد انجام سونوگرافی و اندازه‌گیری آنزیم‌های کبدی توصیه می‌شود.

کاظمی افزود: اگر کبد چرب در مرحله‌ای که کبد التهاب دارد درمان نشود، ممکن است چندین سال طول بکشد تا بافت فیبروز در کبد تشکیل شود. تا قبل از تشکیل بافت فیبروز، بیماری قابل برگشت است.

این فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در ادامه مؤثرترین عامل برای شستشوی کبد یا پاکسازی کبد را کنترل تغذیه و داشتن تحرک دانست و افزود: عامل شناخته شده‌ای که بر کبد مؤثر باشد، نداریم. بسیاری از داروها وقتی استفاده می‌شود که آنزیم‌های کبدی بالا باشد و با استفاده از آنها فقط آنزیم‌های کبدی نرمال می‌شوند. هیچ‌کدام از این داروها روی بافت کبد اثر ندارند.

وی در ادامه بیان کرد: با مصرف دارو تغییر اساسی‌ای که چربی بر کبد ایجاد کرده، از بین نمی‌رود. چند قلم دارو هست که در افراد خاص مصرف می‌شود، در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ــ عروقی و دیابت این داروها با احتیاط باید مصرف شود. البته این داروها زمانی تجویز می‌شوند که نمونه برداری از کبد هم انجام شده باشد و بهتر است نقش دارو را در این زمینه نادیده بگیریم.

کاظمی با تأکید بر اینکه کلمه هپاتیت یعنی التهاب سلول‌های کبد که علل آن می‌تواند ویروسی، غیرویروسی یا کبد چرب باشد، گفت: پس در این حالت یک نوع هپاتیت است؛ اما نه از نوع هپاتیت عفونی؛ ولی وقتی کبد دچار فیبروز شود و از کار بیفتد، شبیه همان هپاتیت است و همان عوارض هپاتیت عفونی را دارد که در اینجا عامل آن عفونی نیست.

وی ادامه داد: در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، افرادی که تری‌گلیسیرید خونشان بالاست (یا به‌علت ژنتیکی به‌علت بیماری تری‌گلیسیرید خونشان بالا است)، کبد چرب بیشتر مشاهده می‌شود، از این رو به این افراد توصیه می‌شود کاهش وزن داشته باشند؛ چرا که با 10 درصد کاهش وزن، بیش از 50 درصد بافت چربی در کبد کاهش می‌یابد. تحرک داشتن و تغذیه مناسب هم نقش کلیدی را در درمان کبد چرب ایفا می‌کنند، لذا به افراد توصیه می‌شود غذاهای کم‌چرب مصرف کنند و مصرف غذاهای آماده را نیز کاهش دهند.

این فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد خاطرنشان کرد: امروزه سن شیوع کبد چرب (که قبلاً بالای 60 سال بود) پایین آمده و به حدود 40 سال رسیده که لازم است افراد راههای پیشگیری و کنترل بیماری را آموزش گرفته و به آن عمل کنند.‌

وی گفت: در حال حاضر میزان کبد چرب در کودکان و نوجوانان رو به افزایش است که علت آن کاهش تحرک و روی آوردن این قشر به بازی‌های کامپیوتری است.

منبع: تسنیم

انتهای یپام/
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر