کد خبر: ۶۲۱۸۷۳۶
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۱
استاندار سیستان وبلوچستان مطرح کرد

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه تشکیل کارگروه آب بین ایران و افغانستان بهترین کمک برای احیای تالاب هامون است مدیران استانی باید با ارائه طرح و پیشنهاد از این ظرفیت نهایت استفاده را برای کمک به مشکلات منطقه ببرند.

تشکیل کارگروه بین ایران و افغانستان بهترین کمک برای احیای تالاب هامون استبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان   از  زاهدان ،علی اوسط هاشمی در نشست کارگروه احیای تالاب بین المللی هامون اظهار داشت: کارگروه آب جزو پنج کارگروه مصوب میان ایران و افغانستان بعد از سالهاست که جزو بهترین و موفق ترین کارگروهها معرفی شده است.

وی ادامه داد: ضروری است مسئولان استانی از ظرفیت این کارگروه که نقش مهمی می تواند در احیای تالاب بین المللی هامون داشته باشد با دعوت از عراقچی معاون وزیر امور خارجه به استان و دادن طرح به وی این مهم را پیش ببرند.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اجرای طرح آبیاری نوین 46 هزار هکتاری دشت سیستان گفت: با توجه به اینکه در اجرای این طرح بزرگ امکان دارد وقفه به وجود آید باید آمادگی اجتماعی در این زمینه ایجاد شود تا این طرح به بهترین شکل ممکن اجرایی شود.

هاشمی اظهار داشت: برای تکمیل این طرح بزرگ علاوه بر 500 میلیون دلار در نظر گرفته شده حدود هزار و 400 میلیارد تومان اعتبار دیگر مورد نیاز است.

وی تاکید کرد: دولت در سخت ترین شرایط مالی در حال تکمیل این طرح بزرگ است.

وی بررسی فاصله مناسب برای رها سازی آب از چاه نیمه ها به منظور استفاده بهینه از تالاب هامون را خواستار شد و گفت: ضروری است که علاوه بر اندیشیدن تهمیدات لازم برای تامین آب عشایر ساکن در منطقه سیستان با ایجاد راهکارهایی همچون آب انبار، شیلات نیز برنامه ریزی لازم برای جلوگیری از تلفات ماهی در منطقه را لحاظ کند.

تاکیداستاندار: برهدف گذاری کانون های بحرانی طوفان درسیستان

استاندار سیستان و بلوچستان بر هدف گذاری کانون های بحرانی طوفان در منطقه سیستان تاکید کرد و گفت: اگر این کانون ها مدیریت شوند از شدت این طوفان ها کاسته خواهد شد.

هاشمی با اشاره به جالیزکاری در سطح حدود 700 هکتار از بستر تالاب بین المللی هامون اظهار داشت: مسئولان یک طرح برای جلوگیری از ایجاد حق مالکیت و بهره مندی تنها افراد بومی منطقه از مزایای آن ارائه دهند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: با توجه به اهمیت تالاب بین المللی هامون اقدامات بسیار ارزشمندی در طول چند سال اخیر به همت دولت و مسئولان استانی به ویژه استاندار صورت گرفته است که از مهمترین آن می توان به تدوین سند مدیریت یکپارچه تالاب بین المللی هامون با برگزاری چهار کارگاه مشورتی مدیریت یکپارچه و با حضور تمام ذینفعان و بهره برداران آن اشاره کرد.

نیره پورملایی افزود: تهیه سند مدیریت یکپارچه تالاب هامون ضمن ایجاد همگرایی و وحدت رویه و نیز دستیابی به اقدامات منسجم در راستای حفظ و احیای تالاب به عنوان منبع اصلی حیات سیستان و کاربرد مدیریت زیست بومی به منظور احیاء، حفظ و بهره برداری پایدار تالاب با مشارکت موثر تمام ذینفعان ملی و استانی زمینه خوبی را برای تعریف و دریافت اعتبارات و اجرای پروژه های مرتبط با تالاب فراهم کرد.

وی امضاء و مبادله تفاهمنامه حفاظت و مدیریت پایدار تالاب هامون با حضور مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران و 15 دستگاه نظارتی و اجرایی مرتبط در استان، برگزاری کارگروه تالاب هر 45 روز یکبار به ریاست استاندار، تهیه نقشه های اولویت های آبگیری تالاب هامون براساس مهار کانون های بحرانی، ایجاد اکوسیستم پایدار گیاهی - جانوری و پتانسیل تبخیر در تالاب و، طراحی و راه اندازی سامانه ژئوپرتال تالاب را از دیگر اقدامات صورت گرفته این مدت تالاب بین المللی هامون ذکر کرد.

وی با اشاره به اقدامات عمرانی انجام شده در تالاب هامون گفت: بازگشایی دایک مرزی به طول یک کیلومتر با همکاری مرزبانی که در گذشته 80 متر بود، لایروبی و تعریض کانال های منتهی به تالاب و احداث خاکریز و انتقال آب در کمترین زمان ممکن به نقاط حساس و تسهیل احیای پوشش گیاهی تالاب در نقاط بحرانی، بازگشایی، لایروبی، تعریض و اصلاح شیب مسیرهای ورود آب به تالاب هامون، بازگشایی دهانه و لایروبی چهار کانال به طول10.3 کیلومتر برای تسهیل ورود آب به تالاب از دیگر اقدامات عمرانی چند سال اخیر بوده است.

وی گفت: با اقدامات انجام شده امسال مرگ و میر پرندگان در تالاب بین المللی هامون بسیار کم شده است.

تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های بی نظیر ایران است که در سال 51 به عنوان هفتمین تالاب بین المللی ایران در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و در سال 86 از منطقه حفاظت شد به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

این تالاب همچنین در سال 2016 در چهارمین کنگره ذخیره گاه زیست کره در لیما پایتخت پرو به عنوان دوازدهمین ذخیرگاه زیست کره کشور به ثبت رسید.

تالاب بین المللی هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک(میانی)، هامون صابوری(شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که بخش وسیعی از هامون پوزک و صابوری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.

انتهای پیام/ع

تشکیل کارگروه احیای تالاب هامون

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر