کد خبر: ۶۲۷۰۸۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۷

دومین دور مذاکرات افغانستان و ایران برای دستیابی به یک سند همکاری‌های جامع و استراتژیک از فردا(یکشنبه ۱۶ میزان) در کابل برگزار شود.

فردا کابل میزبان دومین دور مذاکرات استراتژیک افغانستان و ایران استبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، قرار است دومین دور مذاکرات افغانستان و ایران برای دستیابی به یک سند همکاری‌های جامع و استراتژیک از فردا(یکشنبه ۱۶ میزان) در کابل برگزار شود.

این مذاکرات در سه کمیته همکاری های امنیتی، آب ها و امور اتباع یا مهاجرین برگزار می شود و دو کمیته اقتصادی و فرهنگی در این دور از مذاکرات حضور ندارند.

 وزارت امورخارجه افغانستان اعلام کرده امشب یک نشست خصوصی میان هیأت دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در مقر وزارت خارجه برگزار می‌شود و مذاکرات از فردا یک شنبه آغاز می‌گردد.

البته به گفته  نفیسه سخا، مسئول کنفرانس های وزارت امورخارجه، این دور از مذاکرات به صورت خصوصی و به دور از حضور رسانه‌ها برگزار می‌گردد.

این درحالی است که منابعی در سفارت افغانستان در تهران و همچنین وزارت امورخارجه ایران نیز از مذاکرات و گفتگوهای دو کشور در هفته جاری خبر داده بودند.

اولین دور از مذاکرات دو کشور برای دستیابی به یک سند جامع همکاری‌های راهبردی در اواخر ماه جوزای گذشته در تهران برگزار شد و مذاکراه کنندگان افغانستانی و ایرانی، مسیر این مذاکرات و چگونگی کار روی موضوعات مهم را ترسیم کردند. قرار بود دومین دور مذاکرات تا یک ماه بعد و در ماه سرطان برگزار شود، اما به دلیل انتخابات ریاست جمهوری در ایران و مسائل پیرامون آن، اکنون برگزار می گردد.

در رأس هیأت دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه این کشور قرار داد. آقای رحیم پور مسئولیت هیأت مذاکره کننده ایران در کمیته امنیتی را نیز به عهده دارد. همچنین سید عباس عراقچی، معاون امورحقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه ایران در رأس کمیته آب ها قرار دارد. حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت داخله ایران نیز رهبری کمیته اتباع یا امور مهاجرین را به عهده دارد.

و اما از طرف افغانستان، یما کرزی، معاون شورای امنیت ملی و رییس تیم مذاکره کننده افغانستان در دور اول، مسئولیت کمیته همکاری های امنیتی را به عهده دارد. شجاع الدین ضیائی، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت مسئولیت کمیته آب‌ها را به عهده دارد و داکتر عالمه، معین پناهندگان وزارت امورمهاجرین و عودت کنندگان در رأس کمیته اتباع یا امور مهاجرین قرار دارد.

در کمیته امنیتی، مذاکرات در محور همکاری های امنیتی در مرزها، مبارزه با تروریسم و گروه های افراطی، مواد مخدر، تعریف از گروه های تروریستی و همچنین بحث آموزش نیروهای امنیتی افغانستان از محورهای گفتگوها در کمیته امنیتی است.

در کمیته آب هم سه مسأله آب هلمند، آب هیرمند و همچنین وضعیت هامون ها در محور مذاکرات قرار دارد. در کمیته امور اتباع یا مهاجرین نیز دو کشور به دنبال ساز و کارهای سازمان دهی بهتر مهاجرین افغانستانی در ایران، به خصوص مهاجرینی که دارای پاسپورت بوده و یا این که فاقد هیچ گونه مدرک و سند اقامتی می باشند. بر اساس گزارش‌های وزارت داخله ایران، نزدیک به یک و نیم میلیون مهاجر افغانستانی بدون اسناد اقامتی و به صورت غیرقانونی در این کشور به سر می برند که دو طرف تلاش می کنند با یک تفاهم به این وضعیت رسیدگی کنند.

 انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر