کد خبر: ۶۳۱۴۰۴۱
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
واحدی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کارشناس مسائل سیاسی گفت: ناتو به راحتی می‌تواند مراکز غیر نظامی در افغانستان را تشخیص دهد و از تلفات غیر نظامیان جلوگیری کند اما تعمدا مناطق مسکونی و عامه را هدف قرار می‌دهد.

آمریکا تعمدا مراکز غیر نظامی را هدف قرار می دهد دکتر «علی واحدی»، کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفتگو با خبرنگار حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ناتو به راحتی می تواند مراکز غیر نظامی در افغانستان را تشخیص دهد و از تلفات غیر نظامیان جلوگیری کند اما تعمدا مناطق مسکونی و عامه را هدف قرار می‌دهد.

وی در خصوص افزایش تلفات غیر نظامیان افغانستان در ماه‌های اخیر اظهار کرد: در این روزها متاسفانه شاهد افزایش کشتار غیر نظامیان توسط نظامیان خارجی هستیم و مراکز مسکونی و عامه مورد حمله قرار می‌گیرند که تلفات قابل توجهی نیز بار می‌آورد. ناتو کاملا در این مساله تعمد دارد زیرا آنها وسائل مجهزی دارند و می توانند مراکز غیر نظامیان را تشخیص دهند اما بارها مراکز مسکونی، بیمارستان‌ها و حتی نیروهای دولتی افغانستان را هدف قرار داده‌اند؛ به همین جهت معلوم است که در این مساله تعمدی در کار است و دلیل این اقدامات نیز ایجاد رعب و وحشت میان مردم افغانستان می باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی افغانستان افزود: افزایش نیروهای خارجی تبعات بسیار منفی در افغانستان به دنبال خواهد داشت و هر اندازه که حضور آنها افزایش پیدا کند، دامنه درگیری و تشنج نیز بیشتر شده و امنیت مختل می گردد. مساله افغانستان راه حل نظامی ندارد بلکه باید با گفتگو، مذاکره و اقدامات سیاسی بحران افغانستان را حل کرد.

واحدی تاکید کرد: ناتو و آمریکا به این نتیجه رسیده بودند که حضور نظامی راه حل نیست و قرار بود که سال 2017 کاملا افغانستان را ترک گفته و اداره امور امنیتی به نیروهای دولتی افغانستان سپرده شود، اما اهدافی که ناتو و آمریکا دنبال می‌کنند تامین امنیت افغانستان نیست بلکه حضور آنها به دلیل اهداف اقتصادی، سیاسی و امنیتی است، به همین جهت به بهانه‌های مختلف کوشش می‌کنند تا تداوم حضور و افزایش نیروهای خود را توجیه نمایند.

وی در خصوص گزارشات اخیر، مبنی بر تلاش شرکت‌های خصوصی برای به دست گرفتن جنگ افغانستان با وجود اعلام قبلی ناتو برای اعزام سربازان تازه به افغانستان عنوان کرد: خصوصی‌سازی جنگ افغانستان و سپردن آن به شرکت‌های خصوصی از جمله «بلک واتر» بسیار برای افغانستان سنگین تمام خواهد شد. زیرا این شرکت‌های خصوصی از مصونیت امنیتی بهره‌مند هستند و هیچگونه نظارتی روی آنها نیست. ناتو با یک برنامه و اصول و ضوابطی فعالیت می‌کند و اگر خطایی مرکتب شوند باید پاسخگو باشد اما هیچ مرکزی در دنیا روی این شرکت های خصوصی نظارتی ندارند و لذا عملرد آنها مورد مواخذه قرار نخواهد گرفت.

علی واحدی تاکید کرد: اگر جنگ افغانستان به شرکت‌های خصوصی سپرده شود بزرگترین جنایات در افغانستان به وقوع خواهد پیوست؛ بلک واتر کارنامه و عملکرد روشنی دارد و زمانی که آنها در افغانستان صلاحیت داشتند دست به بزرگترین جنایت ها زدند.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر