کد خبر: ۶۳۲۰۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۴

زلزله کرمانشاه به 24 ساعت نرسیده و تختی گویان و جوانمردان هنوز چمدان هایشان را برای سفر نبستند،کرمانشاه دور نیست و بلیت های جوانمردی در انتظار خریدار است.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان 55 سال پیش در چنین روز‌هایی غلامرضا تختی به میان مردم رفت تا کمک‌های بشر دوستانه را برای زلزله زدگان بوئین زهرا جمع آوری کند. روز نهم شهریور ۱۳۴۱ شمسی زلزله‌ای به قدرت هفت و دو دهم ریشتر شهرستان بوئین زهرا در جنوب استان قزوین را لرزاند. این زلزله موجب ویرانی کامل شهر بوئین زهرا و تمام روستا‌های اطرافش شد.

مسئولان بعد‌ها مهم‌ترین علل تخریب و خرابی‌ها در زلزله سال ۴۱ در منطقه بوئین زهرا را شدت بالای زلزله و آسیب پذیری بنا‌ها عنوان کردند. به دلیل بافت سنتی شهر، خشتی و گلی بودن بنا ها، نبود راه روستایی و ناآشنایی مردم با کمک‌های اولیه، امکان خدمات رسانی سریع به سانحه دیدگان به هیچ وجه امکان پذیر نبود.

زلزله بوئین زهرا علاوه بر بزرگی تاریخی و فاجعه‌ای که در پی آورد از یک جهت دیگر نیز در تاریخ ایران فراموش نشدنی است و آن همبستگی ملی است که پس از این واقعه در میان مردم برای کمک به همنوعانشان به وجود آمد. زلزله بوئین زهرا با یک نام گره خورده است: غلامرضا تختی. مردم محروم بوئین زهرا درحالی که خسارت شدیدی از زلزله دیده بودند چشم انتظار کمک‌های مردمی به سر می‌بردند. هرچند کمک‌هایی جمع آوری شد، اما نتوانست مشکلات مردم آسیب دیده را حل کند چرا که کمک‌ها در برابر عمق فاجعه ناچیز بود.در این هنگام بود که غلامرضا تختی قهرمان کشتی ایران که عنوان جهان پهلوان را به همراه داشت، دست به کار شد و در نامه‌ای به روزنامه‌ها آمادگی خود را جهت جمع آوری اعانه برای زلزله زدگان بوئین زهرا اعلام کرد.

بلیت مریدان تختی در انتظار خریدار /تختی شدن دیر است و کرمانشاه نزدیک

پس از این اتفاق به یادماندنی که از سوی جهان پهلوان تختی رخ داد خیلی از مردم آن زمان چه آن هایی که در بوئین زهرا زندگی می کردند و چه در شهرهای دیگر ایران شروع به تعریف و تمجید از تختی کردند و تا سالیان سال به نیکی از وی یاد کردند.با وجودی که تختی به سختی امرار و معاش می کرد اما با وجود این دست به کار بزرگی زد و هنوز هم با گذشت نزدیک به 5دهه از آن اتفاق  مردم از کاری که تختی در‌ آن زمان انجام داد،تقدیر می کنند.

همچنین به زلزله بم که در سال 82 رخ داد می توان اشاره کرد که پس از این اتفاق برخی از پیشکسوتان ورزش کشورمان مانند عابدزاده دروازه بان اسبق سرخابی ها،حسین رضازاده قهرمان المپیک،احد پازاچ قهرمانی اسبق کشتی فرنگی آسیا،مهدیزاده،طالقانی رئیس اسبق فدراسیون کشتی و خیلی های دیگر تصمیم گرفتند در یک حرکت بشر دوستانه به کمک مردم زلزله زده بم بشتابند و کمک هایی را هم از سراسر کشور برای آنان جمع آوری کنند تا در این حرکت خیرخواهانه سهیم شوند و خودشان را در دل مردم ایران بیشتر جا کنند.متاسفانه در آن حادثه دلخراش بیش از 32هزار نفر جان باختند.

همچنین در زمان زلزله سال 91 شهرهای اهر،ورزقان و هریس که در استان آذربایجان شرقی به وقوع پیوست چهرهایی چون احسان حدادی،قاسم رضایی،کریم باقری،علی کریمی،مهدی مهدوی کیا،علی دایی،بهداد سلیمی،مهدی رحمتی،جواد نکونام،احسان لشگری،نوشاد عالمیان و برخی  چهره های معروف ورزش کشورمان برای کمک به زلزله زدگان عازم این مناطق شدند و ضمن ابراز همدردی وسایلی را هم به آنها دادند که در زیر می توان به آنها اشاره کرد.

بلیت مریدان تختی در انتظار خریدار /تختی شدن دیر است و کرمانشاه نزدیک

علی دایی مواد غذایی و وسائل مورد نیاز زلزله زدگان را در اختیار این افراد قرار داد.کریم باقری هم  به سمت بازاريان تبريزی رفت و کمک های آنها را جمع آوری کرد.بهداد سلیمی هم با دادن خون به نحوی خودش را در این کار خداپسندانه سهیم کرد. حمید سوریان هم 21 میلیون و 17 سکه از جوایزش از المپیک رو به زلزله زدگان آذربایجان اهدا کرد.

قاسم رضایی هم از دیگر افرادی بود که به کمک مردم زلزله زده آذربایجان شتافت و در جملات احساسی اعلام نمود تصمیم گرفتم مدال خودم را به هم‌وطنان آذری‌زبان تقدیم کنم، با این اعتقاد که این مدال نتیجه دعای خیر این عزیزان است. این مهم را انجام می‌دهم و امیدوارم این هدیه ناقابل را که ماحصل زحمات پانزده ساله‌ام در کشتی است، پذیرا باشند. به امید اینکه قدری از درد‌های این عزیزان کاسته شود.

رحمتی و نکونام هم برای کمک به زلزله زده ها بعد از اردوی تیم ملی روانه تبریز شدند و کمک های بازیکنان آن زمان استقلالی ها را تقدیم مردم آذربایجان کردند.مهدی مهدوی کیا که سالیان سال در سطح اول فوتبال آلمان بازی کرده بود و جزو محبوب ترین بازیکنان هامبورگ به شمار می رفت بخشی از قراردادش را در اختیار زلزله زدگان قرار داد.

احسان لشگری صاحب مدال برنز المپیک 2012 لندن دیگر چهره دوست داشتنی بود که به منظور همدردی با مناطق زلزله‌زده عازم شهرستان هریس شد.جدا از این ورزشکاران افراد دیگری نیز بودند که برای آرامش مردم تبریز کمک های بشر دوستانه ای را از مردم ایران جمع و آنها را در اختیار افراد زلزله زده هریس،اهر و ورزقان قرار دادند.

گفتنی است شب گذشته پنجمین زلزله بزرگ چندین سال اخیر کشورمان به بزرگی بیش از 7 ریشتر در شهرهای مختلف کرمانشاه رخ داد و این امر بازتاب گسترده ای در تمامی رسانه های جهان داشت به نحوی که نه تنها سران ارشد کشورهای دنیا بلکه تمام مقامات سیاسی و ورزشکاران کشورمان هم ضمن ابراز تاسف از این حادثه دلخراش پیام های تسلیتی را نیز ارسال کردند.

البته انتظار می رود ورزشکاران کشورمان که در راه زلزله زدگان پیش از این پیشقدم بودند این بار هم به یاری مردم آسیب دیده غرب کشورمان بیایند.

این روز ها به جای دنبال طلب هایتان دویدن جا دارد معنویات را نقد کنید که تختی شدن دیر است و کرمانشاه نزدیک...

انتهای پیام/

همدردی اهالی ورزش با مردم زلزله زده 

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی