کد خبر: ۶۳۲۲۷۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۶

از ابتدای فصل برداشت چغندرقند تاکنون بیش از یک میلیون تن از چغندر قند تولیدی کشاورزان، توسط کارخانجات قند آذربایجان غربی خریداری شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛ اسمعیل کریم زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به میزان اراضی زیر کشت چغندر قند استان اظهار کرد: برنامه ابلاغی سال زراعی 96- 95 برای کشت چغندر قند 23هزار هکتار بود که با توجه به تمایل چغندرکاران استان به کشت این محصول و آشنایی با روشهای کشت ، داشت و برداشت چغندرقند، امسال بیش از 30 هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت چغندر قند رفته است که این میزان افزایش کشت بیشتر درشهرستانهای خارج از حوزه آبریز دریاچه ارومیه و در سطح شهرستانهای خوی و پیرانشهر است .

وی ادامه داد : کشاورزان ملزم به اجرای برنامه ابلاغی سازمان جهاد کشاورزی در کشت این محصول و رعایت الگوی کشت با توجه به بحران کم ابی دریاچه ارومیه هستند و در این راستا برنامه های ترویجی و اگاه سازی کشاورزان در این زمینه اجرا می شود و از کشاورزان نیز انتظار داریم همانند سالهای قبل مشارکت بیشتری در اجرای برنامه ها و سیاستهای سازمان در این زمینه داشته باشند.

کریم زاده افزود : امسال پیش بینی می کنیم بیش از ۲میلیون و ۲۰۰ هزار تن چغندر قند در اراضی زراعی استان تولید شود.

وی بیان کرد : طبق هماهنگی های انجام شده از این میزان تولید برآورد شده در حدود یک میلیون و ۹۸۰ هزار تن تحویل کارخانجات قند استان خواهد شد و طبق تعهد و قول مساعد ۵ کارخانه قند استان علاوه بر دریافت این میزان چغندرقند مازاد تولید را نیز تا پایان دی ماه با افزایش ظرفیت و ساعات کاری دریافت خواهند کرد.

اسمعیل کریم زاده  از کارخانجات قند استان درخواست کرد در راستای پاسداشت زحمات چغندرکاران، رفتارشایسته و مناسبی در زمان تحویل چغندر قند با زارعین عزیز استان داشته باشند و در امر تحویل محصول و پرداخت بهای چغندر قند تسریع و اهتمام ویژه داشته باشند.

وی بیان کرد:با توجه به اینکه قیمت شکرهنوز اعلام نشده و کارخانه ها هنوز شکر نفروخته اند، ولی تاکنون 13درصداز بهای چغندر قند تحویلی به صورت کمکهای غیر نقدی نظیر،تحویل تفاله، پرداخت کرایه حمل، تامین نهاده هاو...به کشاورزان پرداخت شده است.

انتهای پیام/ح

بیش از 30 هزار هکتار از اراضی  زراعی آذربایجان غربی زیر کشت چغندرقند رفته است

 

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر