کد خبر: ۶۴۶۷۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۵
کلینیک آنلاین؛

سوالاتی را که کاربران باشگاه خبرنگاران جوان در قسمت کلینیک آنلاین مطرح کرده‌اند، یک متخصص مغز و اعصاب پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ پاسخ سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران در قسمت «کلینیک آنلاین» مطرح کرده بودند، منتشر شد.

شما هم می‌توانید با مراجعه به کلینیک باشگاه خبرنگاران و طرح سوالات خود، پاسخ را از پزشکان مربوطه دریافت کنید.


بیشتر بخوانید: سوالات در زمینه «پارکینسون» را اینجا بخوانید


پاسخ سوالات شما را محمدعلی اکبریان متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه پارکینسون پاسخ داد.

درمان پارکینسون چیست؟

سوال: پدر من چند سالی است به بیماری پارکینسون مبتلا است و بنده چند سوال دارم
1.پارکینسون درمان دارد ؟
2.پارکینسون کشنده است؟
3.آیا حقیقت دارد که در ایران بیماران پارکینسون را عمل جراحی میکنند
4.اگر بیماران پارکینسون را عمل جراحی میکنند آیا این عمل عوارضی دارد؟

جواب: پارکینسون بیماری کشنده نیست، و درمان قطعی ندارد بلکه با درمان دارویی علائم بیماری کنترل می شود، در این بیماری ماده شیمیایی در مغز کم می شود که داروها این کمبود را جایگزین می کنند تا زمانی که دارو به میزان مناسب مصرف می شود بیمار دچار علائم نمی شود.
 
در موارد شدید پارکینسون جراحی انجام می شود و دستگاهی در مغز قرار می دهند که مشکلات حرکاتی بدن بیماران کنترل می شود، عوارض جراحی بسیار ناچیز است و نسبت به سود آن درصد عوارض یک به 100 است،
 
سوال: سلام آیا برای پارکینسون درمان قطعی وجود دارد یا فقط روند پیشرفت کند می شود؟
 
جواب: پارکینسون درمانی دارویی دارد و با دارو علائم بیماری کنترل می شود، در این بیماری ماده شیمیایی در مغز کم می شود که داروها این کمبود را جایگزین می کنند تا زمانی که دارو به میزان مناسب مصرف می شود بیمار دچار علائم نمی شود.

علائم پارکینسون

سوال: سلام مدتی است موقع خواب یا موقع بیدار شدن از خواب در حالی که خیلی هوشیار نیستم ، متوجه تکان هایی در بدنم می شوم  و دستم یا کل بدنم تکان می خورد، تقریبا یه سالی هست که هر روز و هر شب این حالت اتفاق می افتد. این می تواند نشانه وجود پارکینسون باشد؟ لطفا برخی از علائم بیماری پارکینسون را بفرمایید؟
 
جواب: کسانی که موقع خواب یا بیدار شدن دچار تکان می شوند به دلیل تحریک مغزی است که در برخی موارد نیاز به درمان دارد اما این موضوع ربطی به پارکینسون ندارد.
 
علائم پارکینسون به سه صورت بروز می کند، سفتی عضلات و حرکت سخت، لرزش خاص و ریتمیک در سر و اندام ها و کند شدن کارها از علائم پارکینسون محسوب می شود.
 
سوال: پدرم پارکینسون دارد در هنگام راه رفتن تلو تلو راه می رود راه درمان چیست؟
 
جواب: پارکینسون با دارو درمان می شود و علائم بیماری برطرف می شود.

مادوپار و عوارض آن

سوال: آیا مصرف مادوپار عوارض خاصی دارد؟
 
جواب: مادوپار عوارض بسیار کمی دارد به خصوص اگر فقط برای پارکینسون مصرف شود اما در دوزهای بالا حرکات غیرارادی، اختلال خواب، حالت عصبی، بی قراری بروز می کند اما اگر دوز دارو به اندازه باشد این علائم بروز نمی کند همچنین دارو باید از دوز کم شروع و به دوز مناسب برسد تا بیمار دچار عارضه نشود.
 
سوال:  آقا 44 ساله هستم، حدود 7 ساله که به پارکینسون جوانان دچار شدم . در حال حاظر مادوپار 125 روزی سه تا ، آمانتادین روزی 2 تا و بی پریدن نصف روز نصف شب قبلا سیفرول نیز مصرف می کردم ولی گاهی اوقات نایاب می شد و موقع مصرف نیز توهم و افسردگی شدید می گرفتم. که ترک کردم، زمان مصرف داروها دست ها و پاها دچار حرکات غیر ارادی می شوند ولی به مدت تقریبا 6 ساعت میتونم کارهای روزمره رو انجام بدم، اگر نصف روز مصرف داروها به تعویق بیفتد مفاصلم سفت و حرکاتم کند و پشتم خمیده میشود، از همه بدتر حافظه ام خراب خراب و حس بویایی و شنوایی کم می شود، لطفا در خصوص درمان راهنمایی بفرمایید
 
جواب: حرکات غیر ارادی به دلیل افزایش میزان داروی مصرفی است اگر دارو از میزان کم شروع و به میزان مناسب برسد بیاران کمتر دچار علائم این چنینی می شوند هر چند برخی داروها به خصوص خانواده سیفرول موجب توهم و بی خوابی می شوند، به طور کلی سیفرول در موارد استثنا تجویز می شود.
 
سوال: همسر من مدت هفت سال است که پارکینسون دارد، الان مادوپار 250 هرسه ساعت مصرف می کند کپسول آمورل100 .روزی2عدد وقرص سیتالوپرام20 روزی یکی ولی باز توان بلند شدن وراه رفتن ندارد، قرص مادوپار بعد از سی دقیقه اثر می کند وحدود یک ساعت ونیم شارژ می کند ولی در حدی نیست که راحت باشد، هم اکنون پاها ورم شدید دارد وخواب هم در روز جمعا پنج ساعت است چکار کنم
 
جواب:  برخی افراد با وجود مصرف دارو دچار حالت خاموش و روشن می شوند یعین با مصرف دارو فرد به حالت طبیعی است اما پس از یک تا 2 ساعت علائم بر می گردد در این بیماران نوع دارو باید تغییر کند یا دارو خرد و هر ساعت مقداری مصرف شود در مواردی که ببا همه اینها فرد بهبود پیدا نکند از جراحی کمک می گیریم.
 
سوال: مادرمن دوسالی است که داروی مادوپارجهت درمان مصرف می کند ولی روزانه دچارحالت اضطراب شدید و بیقراری می شود به طوری که باکلونازپام آرام می شود آیا این حالت به علت پارکینسون یا داروی مادوپارهست؟ چطور می شود درمان کرد، چون ازترس اصلا نمیتونه ازخونه بیرون برود، لطفا راهنمایی کنید.
 
جواب: بعید می رسد این عوارض به مادوپار مرتبط باشد بیشتر بیماران پارکینسونی اضطراب دارند و 30 درصد از افسردگی رنج می برند که این حالت ها باید با هم درمان شوند.

لرزش و پارکینسون

سوال: من دستهایم لرزش دارد طوری که سینی چای دستم می گیرم مثل اینکه که زلزله آمده و این لرزش نوسان دارد در ضمن برادر من پارکینسون دارند ولی نگرانم من داروی ضد افسردگی هم می خورم. دو سال پیش که به پزشک مراجعه کردم گفت پارکینسون نیست لطفا اهنمایی کنید
 
جواب: پارکینسون لرزش خاص و ریتمیک دارد و با لرزش های عادی متفاوت است بسیاری از لرزش ها نای از مشکلات عصبی، ناراحتی مخچه ای و اضطرابی رخ می دهد، در پارکینسون 90 درصد لرزش ها در حال استراحت است و در حالت فعالیت این لرزش ها از بین می رود.
 
سوال: من بدن و مخصوصا دستهایم لرزش دارد این لرزش در زمان فعالیت بیشتر می شود به طوری که غذا خوردن و نوشیدن با دست را برایم مشکل کرده برای جلوگیری از لرزش قرص پرو پنانول 20 مصرف می کنم که تاثیر چندانی ندارد آیا به پارکینسون مبتلا هستم چکونه باید تشخیص داده شود؟
 
جواب: پارکینسون لرزش خاص و ریتمیک دارد و با لرزش های عادی متفاوت است بسیاری از لرزش ها نای از مشکلات عصبی، ناراحتی مخچه ای و اضطرابی رخ می دهد، در پارکینسون 90 درصد لرزش ها در حال استراحت است و در حالت فعالیت این لرزش ها از بین می رود.
 
سوال: دست من یه لرزش خفیفی دارد که فقط خودم متوجه می شوم، هنگام صاف نگه داشتن دستم یا وقتی ساعد دستم را تکیه گاه می کنم یا هنگام عصبانیت این لرزش به مرور بیشتر می شود می گویند که ارثی است، از کجا بدانم که از علائم پارکینسون است یا نه و باید چه کارهایی بکنم؟
 
جواب: پارکینسون لرزش خاص و ریتمیک دارد و با لرزش های عادی متفاوت است بسیاری از لرزش ها نای از مشکلات عصبی، ناراحتی مخچه ای و اضطرابی رخ می دهد، در پارکینسون 90 درصد لرزش ها در حال استراحت است و در حالت فعالیت این لرزش ها از بین می رود.
 
سوال: مادرشوهرمن پنجاه ودوسالشه الان نزدیک به هشت ساله پارکینسون از نوع خشک دارد ولی هرچی دارو هم میخورد می گوید دارم روزبروز بدتر میشوم، یک طرف بدنم سنگین است وحرکت نمیتوانم بکنم وهمبشه از دردهای خاص توی گردن وسرش شکایت می کند سوالم این است که آیا داروی که میخورد نباید روی بدنش اثر مثبت داشته باشد.
 
جواب: این ها مجموعه ای از علائم است و می تواند مربوط به کندی حرکت، مشکلات گردنی و سکته مغزی باشد این بیمار باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا بررسی دقیق انجام شود.

معجزه ورزش برای بیماران پارکینسونی

سوال: پدر من چند سالی هست که پارکینسون دارد، شنیده ام حرکات ورزشی خاصی برای بهبود پارکینسون هست لطفا در این باره راهنمایی کنید
 
جواب: ورزش برای پارکینسون بهترین درمان است این بیماران باید نرمش و ورزش انجام دهند تا علائم بروز نکند بیمارانی که در خانه بیتحرک می مانند گرفتار منجمد شدن می شوند.
 
سوال: آیا حرکات غیرارادی زبان از عوارض داروهای پارکینسون است
 
جواب: حرکات غیر ارادی زبان مربوط به پارکینسون نیست و به بیماری های دیگری مربوط است همچنین می تواند ناشی از استفاده طولانی مدت داروی آرام بخش باشد.
 
سوال: پدر من نزدیک به ۱۰ سال است که گرفتار بیماری پارکینسون است و روزانه چندین قرص مصرف می کند و اخیرا بسیار حرکاتشان کند و لرزش اندامی شدیدی گرفته اند، آیا امکان عمل جراحی برای ایشان وجود ندارد یا درمان قطعی تری برای این بیماری وجود دارد؟

جواب: ممکن است دوز دارو مناسب نباشد بیماران باید تحت نظر باشند و هرچند وقت یکبار دارو تغییر کند و جراحی در موارد بسیار شدید استفاده می شود.
 
سوال: مادر من چند سالی است که پارکینسون دارد و قرص لوودپا سی 110 را 5 عدد در روز مصرف می کند ولی مدتی است که دستانش به شدت می لرزد آیا امکان این است که لرزش دستانش کنترل و یا کمتر شود (با تغییر دوز دارو یا تغییر قرص ها)
 
جواب: ممکن است دوز دارو مناسب نباشد بیماران باید تحت نظر باشند و هرچند وقت یکبار دارو تغییر کند.

دستگاهی برای کنترل پارکینسون

سوال: سلام چندی پیش شنیدم که دستگاهی در ایران اختراع شده که ارتعاشات دست افراد پارکینسونی را کنترل می کند، آیا این موضوع صحت دارد و اگر بلی کجا و چگونه انجام می گردد؟
 
جواب: این دستگاه اختراع ایرانی ها نیست و سالهاست در کشور وجود دارد که حرکات بیماران را کنترل می کند.

قلنج و پارکینسون

سوال: شکستن قولنج انگشت باعث پارکینسون می شود؟
 
جواب: شکستن قلنج ممنوع است ولی باعث پارکینسون نمی شود، در مواردی مشاهده کردیم که با شکستن قلنج فرد برای همه عمر فلج شده است.
 
 
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
عبدالرحمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۱
اگر به جای مادوپار (نصف قرض صبح و بعد هر چهار ساعت یک چهارم مادوپار 125 ( یک قرض و بع هر جهار صاعت نصف قرض مصرف کنیم چای 250 را میگیره؟چون250پیدا نمیشه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
سلام . لطفا در مورد درمان این بیماری در خارج از کشور و همچنین دستاوردهای تازه پزشکی در این زمینه صحبت کنید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
لطفا در خصوص حافظه و یا کاهش حس بویایی و شنوایی بیشتر اطلاعات دهید
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر